lGBT+
Janusz Kowalski: "kolorowe kredki, zeszyty, tornistry GWAŁCĄ dzieci ideologią gender". Nie, to nie fejk
To Tylko Teoria

PAN potępia rozpowszechnianie stereotypowych opinii "naukowych" dotyczących osób transpłciowych

Źródło zdjęć: © PAN, To Tylko Teoria, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,03.06.2022 14:30

Łukasz Sakowski z "To Tylko Teoria" od jakiegoś czasu publikuje transfobiczne posty. Polska Akademia Nauk wydała oświadczenie, w którym sprzeciwia się głoszeniu stereotypowych przekonań dotyczących osób transpłciowych przez osoby związane z nauką.

bFQzBTVf

Zapewne kojarzycie Łukasza Sakowskiego. To bloger, dziennikarz, autor "Bioksiążki" i przede wszystkim twórca strony "To tylko teoria", na której. publikuje m.in Biologiczną Bzdurę Roku. Łukasz jest też absolwentem biologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Niedawno na jego profilu pojawiło się sporo postów dotyczących osób transpłciowych. Bloger wypowiadał się o nich w negatywny sposób, podważając ich tożsamość płciową.

bFQzBTVh

"To Tylko Teoria" i transfobiczne komentarze

W swoich tekstach autor "To Tylko Teoria" pisał m.in. o szkodliwości transpłciowości, twierdził, że dzieci są "transowane", a naukowcy są naciskani przez środowisko LGBTQ+. Według niego dowodem anegdotycznym zdaje się też być stwierdzenie, że korekta płci może kogoś uszczęśliwić.

Nie trudno stwierdzić, że wnioski i teksty blogera są po prostu transfobiczne i szkodzą całej społeczności, utrwalając nieprawdziwe stereotypy. Zaznaczmy jeszcze, że autor opatruje to wszystko "naukowym" spojrzeniem.

PAN zabiera głos w sprawie stereotypów związanych z osobami transpłciowymi

Głos w sprawie rozpowszechniania stereotypów krzywdzących osoby transpłciowe przez komunikację naukową zajęła Polska Akademia Nauk. Rada Upowszechniania Nauk PAN wydała oświadczenie, w którym sprzeciwia się takiemu postępowaniu.

bFQzBTVj


Rada Upowszechniania Nauki PAN z niepokojem przyjmuje pojawiające się w przestrzeni publicznej próby wykorzystywania komunikacji naukowej do utrwalania stereotypów krzywdzących osoby transpłciowe oraz rozpowszechniania poglądów dotyczących tożsamości płciowej, które nie mają wsparcia w aktualnej wiedzy naukowej lub które nie są przedmiotem konsensusu naukowego.

W oświadczeniu PAN powołuje się na badania naukowe, które mówią o tym, że osoby transpłciowe są najbardziej dotknięte przez systemową dyskryminację i doświadczają głębokiej depresji.


Rada Upowszechniania Nauki PAN przypomina, że według najnowszych badań naukowych (Bulska i wsp., 2021), osoby transpłciowe w Polsce w największym stopniu, spośród przedstawicieli społeczności LGBTQ+, dotknięte są skutkami systemowej dyskryminacji. Przykładowo blisko 61% osób transpłciowych doświadcza symptomów głębokiej depresji. Ta grupa ma też największe nasilenie myśli samobójczych.

Transpłciowość to nie choroba psychiczna

Oświadczenie niezbyt spodobało się autorowi strony "To Tylko Teoria". Twierdzi, że autorzy powołują się na "kiepskie metodologicznie badania". Niektórzy uważają też, że Sakowski usuwa niektóre komentarze - w tym te dotyczące jego stopnia naukowego.

Przypominam, że w tym roku Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób wydała aktualizację, która jasno mówi o tym, że transpłciowość nie jest chorobą psychiczną. Wpisuje się ona w zdrowie seksualne.

bFQzBTVp

Bardzo dobrze, że Polska Akademia Nauk również opowiedziała się w tej kwestii, bo powielanie takich szkodliwych opinii o osobach transpłciowych przez osoby, które zajmują się jakąś częścią nauki i uchodzą za autorytety w tej dziedzinie, źle działa na osoby transpłciowe i to, jak są postrzegane przez innych.

Źródło: To Tylko Teoria, run.pan.pl

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Jaay,zgłoś
Od kiedy posiadanie choroby psychicznej (transpłciowość) jest efektem systemu? To Tylko Teoria uderzył w stół mówiąc o upolitycznieniu naukowców i PAN się odezwał, potwierdzając jego pogląd…
Odpowiedz
1
like
7
dislike
Komentarze (1)
arrow
"Dlaczego w biologii są tylko dwie płcie". Wykład na uniwersytecie w Berlinie odwołany