LGBT+
Transpłciowa kobieta skazana za gwałty trafi do więzienia dla kobiet?
zaimki

Używanie zaimków zgodnych z naszą tożsamością płciową jest prawem człowieka - tak orzekł Kanadyjski Trybunał Praw Człowieka

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,14.10.2021 14:40

Zwolnili jejgo, bo chciało, żeby pracodawca zwracał się do niejgo zaimkami "they/them". Trybunał Praw Człowieka orzekł, że pracownicze miało do tej prośby prawo i ukarało właściciela

Jeśli myśleliście, że mówienie o Demi Lovato "piosenkarko" czy "jejgo" jest jakimś dziwnym wymysłem, to czas zmienić przekonania. Używanie zaimków zgodnych z naszą tożsamością płciową jest prawem człowieka - tak orzekł Trybunał Praw Człowieka Kolumbii Brytyjskiej.

Trybunał Praw Człowieka jest - jak w swojej pracy pisze Dariusz Lutek - podległym Ministrowi Sprawiedliwości, kanadyjskim quasi-sądem, który został powołany na mocy Kanadyjskiej Karty Praw Człowieka z 1977. Zajmuje się naruszeniami praw jednostek zawartych w konstytucji i prawie federalnym. To trochę, jeśli dobrze rozumiem, taki ich Europejski Trybunał Spraw Człowieka.

Zwolnione przez transpłciowość

Ta instytucja często też zajmuje się sprawami dotyczącymi dyskryminacji w miejscach pracy. Tego właśnie dotyczy przypadek Jessie Nelson - niebinarnej, transpłciowej osoby, którejgo kierownik nie respektował prośby o używanie zaimków they/them.

trwa ładowanie posta...

Zamiast tego jejgo przełożony Brian Gobelle, zwracał się do niejgo zaimkami "ona/jej" lub pseudonimami "kochanie", "skarbie" czy "różowiutki". Nelson prosiło, by mężczyzna przestał, a cztery dni po drugiej z takich rozmów, zostało zwolnione przez Ryana Kingsberry'ego, który prowadzi restaurację.

Zachowanie przełożonego było dla niejgo traumatyczne nie tylko dlatego, że ten dopuszczał się misgenderowania. To była pierwsza praca w której Nelson poczuło się dobrze i pewnie na tyle, by mówić o swojej tożsamości płciowej.

Misgendering jest przemocą

Z tego też względu postanowiło, że tak tego nie zostawi. Stwierdziło, że zachowanie Gobelle było dyskryminacją ze względu na tożsamość płciową, co narusza Kodeks Praw Człowieka Kolumbii Brytyjskiej i skierowało sprawę do trybunału.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Sędzia prowadzący sprawę orzekł, że Nelson ma rację i nakazał wypłacić restauracji odszkodowanie w wysokości 30 000 dolarów. Dodatkowo nakazał firmie wdrożenie "polityki zaimków" i zorganizowanie wszystkim pracownikom obowiązkowych szkoleń w kwestii różnorodności, by sprawa nie powtórzyła się ponownie.

Jeśli więc następnym razem pomyślicie, że neutratywy są jakimś wymysłem, który zaśmieca język, przypomnijcie sobie tę sprawę. To naprawdę nie jest jakaś zachcianka "zagubionych nastolatków", a prawdziwy problem, który wpływa na ich samopoczucie i zdrowie psychiczne. Przypominam, że deadnaming i misgendering to przemoc. Poza tym - serio, czy naprawdę tak trudno uszanować czyjąś prośbę?

trwa ładowanie posta...

Źródło: Pinknews.co.uk,

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
Komentarze (0)
arrow
Transpłciowa bohaterka w "Hogwarts Legacy". Kim jest Sirona Ryan?