Rzecznik Praw Dziecka przeprowadza kontrole placówek uwzględnionych w "Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+"

Idą na wojnę z Rzecznikiem Praw Dziecka. "To walka z wyimaginowaną ideologią LGBT"

Źródło zdjęć: © materiały prasowe
Maja Kozłowska,
26.05.2023 15:25

Rzecznik Praw Dziecka zapowiedział kontrolę w placówkach, które uplasowały się wysoko w "Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+". Fundacja GrowSpace zapowiada, że będzie bronić placówek, które protestują przeciwko dyskryminacji.

Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to projekt aktywisty Dominika Kuca. Na początku maja br. pojawiły się wyniki 5 edycji plebiscytu - na podium znalazło się liceum ogólnokształcące z Gdańska oraz dwa licea ogólnokształcące z Warszawy. Prawie 20 tys. uczniów oceniło szkoły ze względu na otwartość oraz bezpieczeństwo społeczności LGBTQ+.

Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak, zaniepokoił się "rankingiem szkół przyjaznych pseudotęczy", o którym przeczytał "w gazecie, która powoli staje się niemieckojęzyczna". Ogłosił, że w placówkach uwzględnionych na liście zostaną przeprowadzone kontrole. Inspekcje mają zacząć się jeszcze w maju.

Tarcza prawna dla szkół przyjaznych LGBTQ+

Rzecznik Praw Dziecka nie przebierał w słowach. Wyraził głęboką obawę, że w szkołach, które uczniowie uznali za najbardziej przyjazne i bezpieczne istnieje ryzyko zatrudniania przestępców seksualnych oraz innych nieprawidłowości.

Krótko mówiąc, placówki edukacyjne, które walczą z dyskryminacją i dbają, by wszyscy uczniowie czuli się w nich dobrze, znalazły się na celowniku RPD oraz polskiego rządu.

Organizatorzy Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ nie zamierzają jednak składać broni. Działacze zatroszczyli się o tarczę prawną dla szkół, która pozwoli dyrektorom placówek uniknąć kontroli i poświadczyć, że działania antydyskryminacyjne wpisują się w prawo w szkole.

To smutne, że Rzecznik Praw Dziecka ma wątpliwości co do słuszności działań, które zapobiegają nierówności szans w szkołach. Rządowe instytucje zawodzą po raz kolejny?

Fundacja GrowSpace przygotowała tarczę prawną dla szkół przyjaznych LGBTQ+
Fundacja GrowSpace przygotowała tarczę prawną dla szkół przyjaznych LGBTQ+ (lgbtplusme.com)

Tarcza prawna, walka i pomoc psychologiczna

Tarcza prawna została sporządzona przez Roberta Lisiewicza, prawnika Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Opiera się o m.in. o Konstytucję RP, Deklarację Praw Człowieka, Deklarację Praw Dziecka oraz karcie nauczyciela.

"Szkoły są zobowiązane do poszanowania tożsamości płciowej swoich uczniów, a fakt pogłębionych działań w tym zakresie świadczy o pełniejszej realizacji przysługujących im praw" – mówi Robert Lisiewicz.

trwa ładowanie posta...

"Zapowiedź kontroli szkół przyjaznych osobom LGBTQ+ złożona przez Mikołaja Pawlaka jest osobliwa, ale nie zaskakująca. Wpisuje się w linię partii rządzącej i ministra edukacji, którzy walczą z wyimaginowaną ideologią LGBT i samorządami, w tym - szczególnie - z Warszawą" - dodaje Dorota Łoboda, Przewodnicząca Komisji Edukacji w Radzie Warszawy.

Działacze Fundacji GrowSPACE zapowiedzieli, że zatroszczą się o pomoc prawną dla wszystkich szkół, które zostaną skontrolowane przez Rzecznika Praw Dziecka. Organizacja przewidziała również wsparcie psychologiczne dla uczniów LGBTQ+ z powyższych placówek.

Polski rząd could never.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 82
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 23
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 50
  • emoji kupka - liczba głosów: 155
konserwatysta,zgłoś
Naziści i totalitarni komuniści oraz różnego rodzaju fanatycy religijni najbardziej atakowali/ują osoby urodzone niehetero (LGB). To daje do myślenia. Nie można być demokratą i nie popierać praw osób homo i biseskualnych.
Odpowiedz
5Zgadzam się7Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)