pomoc wolontariusze

Kto pomaga uchodźcom - rząd czy wolontariusze? Potrzeba odgórnej, zorganizowanej akcji

Źródło zdjęć: © Mapy Google, Prezydent PL, Ubrania do oddania, instagram
Anna RusakAnna Rusak,07.03.2022 13:50

Na Dworcu Centralnym chaos. Wolontariusze próbują organizować ją na własną rękę. Prezydent robi sobie zdjęcie z uchodźcami, ale ustawy, która organizowałaby pomoc i opanowałaby chaos, wciąż brakuje. Aktywiści pytają: "Co dalej?".

Pomoc osobom uchodźczym z Ukrainy właściwie z dnia na dzień przybiera nowe, bardziej zorganizowane formy. Główne wsparcie płynie ze strony wolontariuszy i wolontariuszek, aktywistów i organizacji, które na własną rękę starają się organizować pomoc.

Punkty pomocowe w Przemyślu odwiedził też ostatnio Andrzej Duda. Prezydent miał rozmawiać z uchodźcami z Ukrainy. Zapewnił też, że każdemu udzielana jest pomoc. Zapomniał tylko dodać, kto tej pomocy rzeczywiście udziela.


Przyjmujemy wszystkich, którzy tego potrzebują. Każdemu na jednakowych zasadach udzielana jest pomoc. Staramy się to robić najlepiej jak umiemy.

trwa ładowanie posta...

Aktywiści apelują o zorganizowaną pomoc

Od ponad tygodnia osobom uchodźczym pomagają Ubrania do oddania. To oni odpowiadają chociażby za ogromną zbiórkę na Bokserskiej zorganizowaną w pierwszy weekend po wybuchu wojny w Ukrainie.

Właściwie od tego czasu pracują nieustannie i ciągle niosą pomoc, którą sami organizują i opłacają. Założycielka Ubrań do oddania, Zosia Zochniak, odpowiedziała prezydentowi i napisała do niego otwarty list, zwracając jego uwagę na to, jak wygląda rzeczywistość osób, które rzeczywiście pomagają osobom uchodźczym.


Przez 10 dni ulokowałam 500 osób w Warszawie i okolicach. Nie chcę liczyć, ile wydałam pieniędzy, nie chcę liczyć, ile pieniędzy wydali Warszawiacy, którzy w sobotnią noc zakorkowali wszystkie ulice prowadzące do Bokserskiej 64. Potrafimy się zjednoczyć. Z Bokserskiej rękami 200 wolontariuszy spakowaliśmy 40 transportów produktów, które ruszyły w głąb Ukrainy.

- Ubrania do oddania
trwa ładowanie posta...

Zochniak pisze o tym, że - tak jak wszyscy aktywiści i wolontariusze - będzie musiała wrócić do pracy, rodziny - w końcu bez prężnej gospodarki nie będzie z czego ostatecznie pomagać. Zaoferowała też prezydentowi rozmowę i pomoc, bo po prostu wie, jak wszystko efektywnie zorganizować.


Chcę żeby mnie Pan usłyszał i wysłuchał. Mamy know how, którego nie uczą na studiach, mamy bazy, mamy rozwiązania i procedury. Chcemy połączyć z Wami siły, wszystko usystematyzować, bo chcemy wracać do własnych rodzin i obowiązków, ale nie chcemy być obojętni na ten dramat.

- Ubrania do oddania
trwa ładowanie posta...

Centralny funkcjonuje tylko dzięki wolontariuszom

Na Dworcu Centralnym w Warszawie też nie dzieje się najlepiej. W miejscu, które miał organizować Wojewoda i PKP, brakuje prądu, miejsc, lekarzy, podstawowych informacji, jedzenia. Wszystko po raz kolejny muszą organizować wolontariusze.

Na szczęście Rafał Trzaskowski poinformował już, że sprawa - przynajmniej w części - została rozwiązana. W Hali Głównej pojawi się punk wojewody, punkt mieszkańców i punkt harcerzy. Wkrótce ma ruszyć tam kompleksowa i dobrze zorganizowana siatka pomocy. Na zewnątrz stanie duży, ogrzewany namiot, w którym uchodźcy będą mogli otrzymać posiłek i poczekać.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Czy władze coś zorganizują?

Jasne, można pojechać na jeden dzień do Przemyśla i zrobić sobie kilka PR-owych zdjęć, ale chyba lepiej byłoby popracować nad ustawą, która jakkolwiek odciążyłaby wolontariuszy i wolontariuszki. Dopóki do tego nie dojdzie, będziemy musieli uważać na "promowanie się" polityków i propagandowe fotki.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Oczywiście, Andrzej Duda jest też zaangażowany w polityczne i dyplomatyczne sprawy związane z wojną w Ukrainie, ale nie możemy zapominać również o ludziach, którzy są na terenie naszego kraju i potrzebują rzeczywistej, dobrze zorganizowanej pomocy państwa.

W poniedziałek, 7 marca, Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Miejmy nadzieję, że pojawią się w niej zapisy, które trochę lepiej zorganizują akcje pomocowe. Tak, żeby nie wszystko opierało się na pomocy wolontariuszy, bo oni też - poza zmęczeniem i brakiem czasu na pracę czy życie osobiste - nie zawsze mogą odpowiednio pomóc uchodźcom (recept im chociażby nie wystawią, prawda?).

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0