„Ola, Borys i nowi przyjaciele”

Bajka dla dzieci z Ukrainy "Ola, Borys i nowi przyjaciele". Uniwersytet pomaga najmłodszym

Źródło zdjęć: © SWPS, UWr
Anna RusakAnna Rusak,25.03.2022 13:00

Terapeutyczna bajka dla dzieci z Ukrainy "Ola, Borys i nowi przyjaciele" ma pomóc oswoić im się z nową sytuację. To inicjatywa dwóch wrocławskich uniwersytetów, która jest dostępna całkowicie za darmo.

Opowiedzieć o wojnie w przyjazny i przystępny dzieciom sposób? Teraz jest to możliwe. Na taki cudowny pomysł wpadli dr hab. Justyna Ziółkowska z Uniwersytetu SWPS i prof. Dariusz Galasiński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tak właśnie powstałą terapeutyczna bajka dla uchodźczych dzieci z Ukrainy pt. "Ola, Borys i nowi przyjaciele". Co ważniejsze - jest dostępna całkowicie za darmo.

Terapeutyczna bajka dla dzieci z Ukrainy

Wszystko zaczęło się od zwyczajnej chęci niesienia pomocy. Zespół wrocławskich specjalistów i naukowców chciał jakoś wesprzeć dzieci, które przyjeżdżają do naszego kraju, uciekając przed wojną na Ukrainie. Zastanawiali się, jak mogliby pomóc im poradzić sobie z tą nową i na pewno dość przerażającą rzeczywistością.

trwa ładowanie posta...

Tak powstała "Ola, Borys i nowi przyjaciele", czyli bajka, która opowiada historię ukraińskiego rodzeństwa. Pewnego dnia dzieci wraz z mamą, wysiadają z pociągu na dworcu w Polsce i muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Ta bajka ma dwa cele. Po pierwsze chcemy przyjeżdżającym do nas dzieciom dać prezent. To znak, że są u nas mile widziane. Po drugie bajka ma pomóc im odnaleźć się w nowej rzeczywistości, pokazać, że nie jest ona tak straszna, jak im się wydaje.

Bajka dla dzieci z Ukrainy za darmo dzięki Uniwersytetom

Co ważne, bajkę od 18 marca można bezpłatnie pobrać na stronach internetowych Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu SWPS (link na końcu artykułu). Jeśli zbiorą się fundusze zostanie wydana też w wersji papierowej. "Ola Borys i nowi przyjaciele" jest skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

trwa ładowanie posta...

Dostępna jest w języku ukraińskim, rosyjskim, polskim i angielskim. Istotne jest też to, że została ona stworzona w specjalny sposób, biorąc pod uwagę wszystkie terapeutyczne aspekty. Dlatego jeśli znacie jakieś dziecko z Ukrainy, koniecznie pokażcie mu bajkę "Ola, Borys i nowi przyjaciele".

Każdemu ukraińskiemu dziecku, przybywającemu do nas, chcielibyśmy dać tę książeczkę do ręki jako prezent. Dlatego zwracam się do wszystkich, którzy mogliby współfinansować nasz projekt. Pieniędzy na druk potrzebujemy teraz. Nie w lipcu, nie na jesień, ale teraz. Ten, kto ratuje życie, ratuje cały świat, mamy wiele światów do uratowania.

Bajkę stworzyli: dr hab. Justyny Ziółkowskiej, prof. Dariusza Galasińskiego, graficzka Paula Metcalf, projektantka Rebecca Scambler, tłumaczki Olga Barabasz-Rewak i Natala Didenko, Tomasz Piekot, Karolina Matczak, Marta Głowacka, Adela Barabasz, Tomasz Grzyb oraz studenci i studentki psychologii.

"Olę, Borysa i nowych przyjaciół" można pobrać tutaj.

Bajka terapeutyczna dla dzieci z Ukrainy

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1