społeczeństwo
Premierki Finlandii i Nowej Zelandii pytane o płeć i wiek. Miały ciętą ripostę
Jak możemy pomóc zwierzętom z Ukrainy?

Jak możemy pomóc zwierzętom z Ukrainy? Zostań domem tymczasowym

Źródło zdjęć: © Canva
Bartłomiej Jankowski,
25.02.2022 15:30

Ofiarami wojny w Ukrainie są nie tylko ludzie, ale też zwierzęta. Polska właśnie zmieniła prawo dotyczące przewozu zwierząt domowych przez wschodnią granicę. Jak możemy im pomóc?

To dobra wiadomość - a takich teraz potrzebujemy najbardziej. Po czwartkowych wydarzeniach w Ukrainie Polska zmieniła prawo dotyczące przewozu zwierząt domowych przez wschodnią granicę (będącą tym samym granicą Unii Europejskiej). Dotychczas przewożone przez granice psy i koty musiały mieć mikrochipa, szczepienie przeciwko wściekliźnie i świadectwo o przeciwciałach przeciw tej chorobie. Sprawiałoby to, że wielu z Ukraińców przyjeżdżających do Polski musiałoby zostawić zwierzę w objętej wojną ojczyźnie.

To jednak tymczasowo się zmieni. Jak ogłosił Główny Inspektorat Weterynarii, teraz to polska strona będzie odpowiadać za badania i szczepienia zwierzaków. Koszty pokryje budżet państwa. Pomoże to nie tylko Ukraińcom i Ukrainkom przekraczającym granicę z pupilami, ale też zmniejszy ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych przez zwierzęta.

Pomoc zwierzętom z Ukrainy

Sami Polacy też martwią się losami zwierzaków. Na Facebooku powstała grupa "Pomoc dla zwierząt w Ukrainie", która liczy już prawie 30 tys. członków. Ludzie oferują w niej chęć bycia domem tymczasowym dla psów i kotów, pomoc w opiece czy transporcie. W sieci ruszyła też strona zwierzetazukrainy.pl. Rejestrację domów tymczasowych prowadzi też grupa Kynolodzy Kynologom na Ukrainie.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Wezwania na ćwiczenia wojskowe już są wysyłane do młodych. Co trzeba wiedzieć?