Ks. Marek Radomski boi się jogi i karate

Joga i sztuki walki zagrożeniem dla katolików? Ksiądz nie ma wątpliwości

Źródło zdjęć: © @chojnikparafia.pl
Marta Grzeszczuk,
24.08.2024 16:04

Proboszcz wiejskiej parafii ostrzegał katolików na portalu X przed zagrożeniami płonącymi z uprawiania jogi. Jaki miał ku temu podstawy?

Ks. Marek Radomski jest proboszczem parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Chojniku, wsi położonej w woj. małopolskim. Z bio na portalu X dowiadujemy się, że jest duchownym rzymskokatolickim o 21 lat, a obecność na dawnym Twittrze "to takie trochę moje okno na świat". Jak to z portalami obsługiwanymi przez algorytymy bywa, okno księdza jest dość wąskie i wychodzi na jedną stronę rzeczywistości. Cytaty z Biblii są na profilu duchownego przeplatane skrajnie konserwatywnymi reakcjami na bieżace wydarzenia, najczęściej polityczne.

Czy joga jest zagrożeniem duchowym?

22 sierpnia szerokim echem odbił się wpis ks. Radomskiego na temat zagrożeń duchowych. Proboszcz napisał: "Czego katolicy nie rozumieją w tym, że praktykowanie jogi może być zagrożeniem duchowym w ich życiu? Hindusi konwertujący na chrześcijaństwo jogi nie uprawiają. Rezygnują z niej". Wywodząca się z tradycji hinduizmu joga, to aktywność polegająca na łączeniu konkretnych układów ciała z ćwiczeniami oddechowymi. Od dziesięcioleci jest popularna również w świecie zachodnim, w tym w Polsce.

trwa ładowanie posta...

Wiele osób nie dostrzegało połączenia między ćwiczeniami mającymi poprawić sprawność i samopoczucie (bo tak do jogi podchodzi większość uprawiających ją w Polsce), a "niebezpieczeństwem duchowym". Jedna z nich dopytała: "A tak konkretnie to co ma być tym zagrożeniem? Bez złośliwości. Jestem po prostu ciekaw. Sam jestem niewierzący ale jakieś pojęcie o religiach mam i nie widzę tu żadnej kolizji". Ks. Radomski pośpieszył z wyjaśnieniem: "Joga = hak. Hak, który ma energię kundalini ze mnie wyrwać i włączyć ją boskość". Warto zauważyć, że duchowny zdaje się uważać, że pochodząca z hinduizmu energia kunadalini rzeczywiście występuje.

Czy chrześcijanie w Indiach uprawiają jogę?

W komentarzach pojawiło się też wiele żartów, niektóre autor oryginalnego wpisu zdawał się brać na serio. Padło pytanie: "A karate?". Ks. Radomski odpisał: "Sztuki walki ogólnie też są zagrożeniem duchowym. One są po pierwsze formą modlitwy kierowaną ku demonom. A dopiero na drugim miejscu, albo i dalszym, są sztuką walki".

Użytkownik @FrontCnot zabrał się za zweryfikowanie śmiałych tez duchownego. Napisał: "Proszę o podanie źródła (publikacja, dane statystyczne), które potwierdza, że Hindusi po przyjęciu chrztu przestają uprawiać jogę. Z badań przeprowadzonych na przełomie lat 2019 -2020 wynika, że jogę uprawia 24 proc. hinduskich chrześcijan, a zatem ponad 8 milionów ludzi". W przeciwieństwie do duchownego komentujący załączył tabelę z wynikami badania religijności ludności Indii.

Praktyka jogi wśród mieszkańców Indii w latach 2019 - 2020
Praktyka jogi wśród mieszkańców Indii w latach 2019 - 2020 (@X)

Ta tabelka pokazuje jeszcze jeden fakt. Nie wszyscy mieszkańcy Indii są wyznawcami hinduzimu. Nie pomaga tu język polski, w którym w dalszym ciągu słowo Hindus jest używane zarówno w stosunku do obywateli Indii, jak i wyznawców hinduizmu. Według ostatniego spisu powszechnego 13 proc. populacji Indii wyznaje Islam, a ponad 2 proc. jest chrześcijanami (najczęściej z chrześcijańskich rodzin, nie w wyniku konwersji). Przy populacji liczącej 1,4 mld. osób, to ponad 33 mln ludzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"

Całą dyskusję skwitował użytkownik @Skrajne Centrum. Napisał: "Właśnie przez takie brednie tracicie praktykujących. Naprawdę myślicie, że wierny wkręci się w jakiś buddyzm przez to, że lubi się pogimnastykować przy muzyce? Że tam go będzie szatan kusił? Więcej modlitwy, mniej Twittera polecam". Jego apel pozostał bez odpowiedzi, ks. Radomski napisał w nowym wpisie na X: "No, w końcu wątek z przytupem. I to rozumiem!".

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Vjvjcj,zgłoś
Ale są kursy jogi które uczą duchowości hinduistycznej więc obawy tego księdza są częściowo uzasadnione
Odpowiedz
6Zgadzam się1Nie zgadzam się