Bez mszy świętej 1 września? Przełomowy apel do Kościoła
Elementem inauguracji roku szkolnego jest msza święta w kościele. To tradycja praktykowana w większości miast w Polsce. Władze Bełchatowa chcą ją zmienić i starają się o to, żeby 1 września miał świecki charakter.
Kto przeszedł przez ścieżkę edukacji publicznej w Polsce, ten na pewno to przeżył. Początek roku szkolnego w większości placówek wygląda podobnie. Uczniowie i nauczyciele najpierw idą na mszę świętą do kościoła, a dopiero potem na uroczysty apel lub spotkanie z kolegami i koleżankami z klasy.
Podobne
- Kościół stracił młodych Polaków? Dane z religii mówią wszystko
- Marcin Gortat pokazał stan konta. Na moment zapadła cisza
- "Realia szkoły Czarnka". 14-latkowie zakuwają po nocach i piją mnóstwo kawy
- Nagrali księdza w szkole. Trudno wyjaśnić, czemu trzymał konia
- Ile kosztują lekcje religii? Koszty liczone są w milionach
Sytuacja, kiedy rok szkolny zaczyna się mszą świętą, od lat budzi kontrowersje. Fundacja Wolność od Religii nieraz interweniowała w tej sprawie. Aktywiści zwracali uwagę, że organizacja roku szkolnego w kościele narusza konstytucyjne prawo do wolności sumienia i światopoglądu. Pokrzywdzeni mogą się czuć uczniowie niewierzący oraz niekatoliccy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"
Inauguracja roku szkolnego w kościele? Nie tym razem
Na przekór tradycji postanowił wyjść Jacek Zatorski, starosta Bełchatowa. Samorządowiec chce, żeby inauguracja roku szkolnego miała świecki charakter w tych placówkach, w których powiat jest organem prowadzącym.
- Na naradzie z naczelnikami i dyrektorami szkół powiedziałem, że pragnę, aby uroczystości szkolne zostały rozdzielone od religijnych - powiedział Zatorski w rozmowie z "Wyborczą".
Samorządowiec kontynuował: - Prosiłem, żeby dyrektorzy szkół nie rozpoczynali roku szkolnego od mszy świętych. Msze na rozpoczęcie roku niech organizują w parafiach księża, niech chodzą na nie ci nauczyciele i uczniowie, którzy chcą, ja na pewno nie mam nic przeciwko. Nie muszą w nich jednak uczestniczyć ci nauczyciele i uczniowie, którzy są innych wyznań lub niewierzący.
1 września bez mszy świętej
"Próba" tego, jak może wyglądać inauguracja roku szkolnego w pow. bełchatowskim, odbyła się 15 sierpnia. Wtedy to, przy okazji obchodów Święta Wojska Polskiego, samorząd i proboszczowie przeprowadzili osobne uroczystości. Każdy mógł wybrać, czy chce uczestniczyć w świeckim, czy katolickim wydarzeniu. Sytuacja wywołała oburzenie księży.
- Jestem tutaj 11 lat i pamiętam, że co roku msza ujęta była w oficjalnym planie obchodów. Z relacji księży, którzy w Bełchatowie są dłużej wiem też, że te msze była zawsze. Udział brały poczty sztandarowe, grała orkiestra górnicza, były salwy przed kościołem. Teraz będzie skromniej, ale msza za ojczyznę oczywiście będzie i serdecznie na nią zapraszam - powiedział ks. Zbigniew Zgoda dla portalu Dzień Dobry Bełchatów.
Popularne
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- Katy Perry poleci w kosmos. Kiedy wróci na Ziemię?
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- Sylwester Wardęga przegrał z Marcinem Dubielem. Musi zapłacić 350 tys. zł?
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ
- Djo i psychodelia z drugiej ręki. Pogubiona treść w "The Crux" [RECENZJA]