Naukowcy wiedzą, jak wspomóc organizm w walce z rakiem

Zmniejsz ryzyko rozprzestrzeniania się raka. Naukowcy znają sposób

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
07.06.2023 17:15

Naukowcy przeprowadzili trzy różne badania. Pojawiło się więcej dowodów na to, że aktywność fizyczna pomaga pacjentom walczącym z nowotworem.

Jak czytamy na rynekzdrowia.pl, z danych GLOBOCAN wynika, że w 2020 r. na nowotwory na świecie zachorowało 19,3 mln osób, a prawie 10 mln zmarło. Niestety, lekarze informują, że z każdym rokiem pacjentów będzie jedynie przybywało... Właśnie dlatego naukowcy starają się odkryć, jak pomóc im w walce z chorobą.

Joga i spacerowanie pomysłami na walkę z rakiem

Jak sugerują badania, chodzenie przez 30 minut dziennie i praktykowanie jogi może pomóc chorym ze zmęczeniem i zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby, jej nawrotu lub śmierci z powodu nowotworu.

Trzy badania przedstawione na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), największej na świecie konferencji poświęconej nowotworom, zwiększają wagę dowodów na to, że aktywność fizyczna może pomóc pacjentom.

Joga pomaga walczyć w nowotworem
Joga pomaga walczyć w nowotworem (Canva)

Trzy badania z pacjentami chorującymi na nowotwór

W pierwszym badaniu naukowcy sprawdzili, w jaki sposób joga wpływa na stan zapalny w organizmie. Zapalenie może być potężną siłą w rozwoju raka, wspomagając i podżegając do wzrostu guza i rozprzestrzeniania się go po całym ciele. Badania prowadzone przez University of Rochester Medical Centre wykazały, że ci pacjenci, którzy trenowali jogę, mieli "znacznie niższy poziom markerów prozapalnych" w organizmie.

Joga i jej pozytywne działanie
Joga i jej pozytywne działanie (Canva)

W drugim badaniu naukowcy sprawdzili wpływ jogi na zmęczenie i jakość życia. Wykazało ono, że uczestniczenie w ćwiczeniach złagodziło uczucie fatygi u chorych. To powodowało, że pacjenci chcieli utrzymywać swoje życia na jak najlepszym poziomie.

Trzecie badanie wykazało, że aktywni fizycznie pacjenci z rakiem mogą zmniejszyć ryzyko zgonu o prawie jedną piątą.

- Badania te potwierdzają rosnącą liczbę dowodów, które pokazują ogromne i różnorodne korzyści płynące z ćwiczeń dla zdrowia fizycznego i psychicznego - powiedział podczas konferencji Jim Burt, dyrektor wykonawczy programów w brytyjskiej National Academy for Social Prescribing.

Źródło: theguardian.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0