Najciekawsze zajęcia grupowe w 2024 r. zainteresują odbiorców

Jakie zajęcia grupowe będą najmodniejsze w tym roku? Przegląd trendów na 2024 rok

Źródło zdjęć: © canva / canva
Dagmara Dąbek,
02.02.2024 15:27

Nowy rok wiąże się z nowymi celami. Coraz więcej osób w trosce o swoje zdrowie decyduje się na zakup karnetu na zorganizowane zajęcia sportowe bądź siłownię. Co najlepiej wybrać, aby zadbać o siebie i nie zanudzić się na śmierć?

Strefy cardio z takimi sprzętami jak bieżnie, rowery i orbitreki stają się coraz częściej jedynie miejscem do zrobienia rozgrzewki. Prawdziwy trening zaś wykonuje się podczas zorganizowanych zajęć grupowych, prowadzonych przed doświadczonego instruktora. W 2024 roku do najpopularniejszych zajęć grupowych będą należały zajęcia taneczne, wzmacniające, wytrzymałościowe, sztuk walki, ćwiczenia z zakresu Body&mind i crossfit, cross training, ćwiczenia z wykorzystaniem sztangi oraz trening HIIT.

Body&mind, czyli joga, pilates, stretching, mobility, bodybalance…

Niesłabnącą popularnością cieszą się wszelkie zajęcia z zakresu body&mind - chodzi zarówno o jogę, pilates, jak i stretching czy mobility. Uczestnicy zajęć tego typu cenią sobie nie tylko poprawę kondycji fizycznej, ale także uspokojenie emocji, rozładowanie stresu i zwiększenie świadomości swojego ciała. Dodatkowy atut tych ćwiczeń polega na tym, że chociaż wzmacniają one ciało, to nie powodują nadmiernego jego rozbudowania. Regularne treningi zapobiegają występowaniu w przyszłości dolegliwości bólowych i zmniejszają ryzyko pojawienie się różnych schorzeń. Szczególnie joga i pilates, choć stretching też w nieco mniejszym stopniu, oparte są o techniki oddechowe i relaksacyjne. Podczas zajęć wykorzystuje się rozmaite pomocne sprzęty, służące do pogłębiania pozycji, takie jak: klocki, paski, obręcze i rollery. Zajęciom często towarzyszy spokojna, cicha muzyka, która pomaga się odprężyć.

Treningi funkcjonalne typu Crossfit, Cross training

W trendach na 2024 r. pozostaje także popularny od kilku lat Crossfit oraz wszystkie zajęcia w tym stylu, jak np. Cross training. Są to ćwiczenia o bardzo wysokiej intensywności, oparte o dynamiczne ćwiczenia ogólnorozwojowe. Spalają tkankę tłuszczową, wpływają na poprawę kondycji fizycznej, ale dzięki temu, że angażują wszystkie grupy mięśniowe, wzmacniają je i ujędrniają. Trening poprawia wydolność sercowo-naczyniową i oddechową, zwiększa koordynację ruchową, zwinność i równowagę. Podczas treningu wykonuje się ruchy polegające na wyciskaniu, pchaniu, podciąganiu czy podnoszeniu, takie jak pompki, przysiady, podciąganie na drążku, ale wykorzystuje się także dodatkowe sprzęty i akcesoria (piłki, ketlle, sztangi).

Sztangi, Body pump

Na ćwiczenia wzmacniające, wykonywane ze specjalną sztangą, uczęszczają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Ciężar sztangi dopasowuje się samodzielnie do swoich potrzeb i możliwości. Trening jest połączeniem treningu oporowego z aerobowym. Ćwiczeniom towarzyszy energiczna muzyka, do której są dopasowane układy – dzięki koordynacji rytmu z ruchem wykonujemy większą ilość powtórzeń, dzięki czemu zwiększamy swoją siłę. To kolejna zajęcia, które będą na topie w 2024 roku.

Zajęcia taneczne

Zajęcia taneczne cieszyły się popularnością w zeszłym roku, ale i w tym pozostają w kręgu zainteresowań wielu osób. Łączą one w sobie elementy zaczerpnięte z tańca i fitnessu, często opierają się o choreografie taneczne z gorących tańców latynoamerykańskich. Na zajęciach zdecydowaną większość stanowią kobiety, które doceniają ten rodzaj treningu za pozytywny wpływ na sylwetkę i dużą ilość spalonych kalorii - dzięki fantastycznej zabawie przy energetycznej muzyce. W 2024 królować będą Zumba i Salsation, na co z pewnością wpływają media społecznościowe. Na TikToku można zauważyć mnóstwo treści, które szczególnie odwołują się do tańca.

Zumba jest połączeniem aerobiku z takimi tańcami, jak flamenco, salsa, mambo, merengue czy kolumbijskim ludowym tańcem cumbia. Salsation zaś łączy w sobie elementy treningu funkcjonalnego z tańcem, głównie salsą.

Sztuki walki

Zajęcia taneczne częściej wybierają kobiety, zaś mężczyźni chętniej biorą udział w rozmaitych treningach inspirowanych sztukami walki, jak boks, muay thai, karate, kung-fu, kickboxing, tai chi czy taekwondo. Zazwyczaj pojedyncze zajęcia trwają 50-60 minut, zaczynają się od rozgrzewki, potem odbywa się część właściwa treningu, a kończy kilkuminutowym rozciąganiem. Wykonuje się je podczas energicznej i dynamicznej muzyki, która ma na celu dodatkową motywację.

Podczas zajęć spala się dużą ilość kalorii, buduje siłę, wyrabia kondycję i pracuje nad wytrzymałością. Dodatkowo sztuki walki pomagają także podnieść pewność siebie.

HIIT

Jeszcze jednym rodzajem treningu, który również będzie przyciągał rzesze uczestników, jest w tym roku HIIT. Ten intensywny, 30 minutowy trening, jest połączeniem treningu aerobowego i interwałowego. Jego celem jest spalanie tkanki tłuszczowej w szybkim tempie, a także wzmocnienie mięśni oraz zwiększenie wydolności. Opiera się na przeplataniu ćwiczeń o 2 stopniach intensywności: bardzo intensywnych ćwiczeń wytrzymałościowych (tętno na poziomie 90–100% tętna maksymalnego) ze spokojniejszymi ćwiczeniami cardio lub siłowymi. Podczas zajęć korzysta się z rozmaitych sprzętów oraz akcesoriów, takich jak stepy, hantle, piłki czy taśmy. Pod koniec treningu wykonuje się kilkanaście ćwiczeń rozluźniających i rozciągających.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0