Uczniowie masowo rezygnują z religii. Ksiądz grzmi: "to moda"
Popularność lekcji religii jest uzależniona nie tylko od regionu, ale również od rodzaju szkoły. Najmniej uczniów zapisuje się na katechezy w liceach.
Temat przeładowanej podstawy programowej, dużej liczby zajęć, zadań domowych czy lekcji na dwie zmiany powraca regularnie. Głośno mówi się o obciążeniu ogromną ilością materiału nie tylko uczniów szkół ponadpodstawowych, ale również tych, którzy dopiero zaczynają edukację.
Podobne
Wśród przedmiotów jak j. polski i matematyka, a w starszych klasach także geografia, biologia, chemia czy fizyka w plan młodzieży wplata się również lekcje religii. Te co prawda są nieobowiązkowe, ale żeby w nich nie uczestniczyć, wiele szkół wymaga złożenia pisemnej deklaracji o rezygnacji z zajęć. Nie jest to zgodne z prawem, biorąc pod uwagę, że katechezy są traktowane jako zajęcia dodatkowe.
Uczniowie przestają chodzić na religię
Piotr Tomasik, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski poinformował, że najwięcej uczniów uczestniczy w lekcjach religii w szkołach podstawowych. Frekwencja na zajęciach wynosi nawet 99 proc. i nie spada poniżej 70 proc.
Inaczej jest w przypadku szkół ponadpodstawowych. Tam statystyki są niższe, a na religię zdecydowanie więcej osób uczęszcza w technikach i branżówkach niż w liceach.
"W przypadku liceów, widać dużą rozpiętość. Są miejsca, gdzie liczba uczniów chodzących na katechezę oscyluje w granicach 90-91 proc. a są i takie, gdzie sięga 34-36 proc." - powiedział ks. prof. Tomasik w komunikacie dla portalu portalsamorzadowy.pl
Region ma znaczenie. Warszawa i Wrocław przodują w laicyzacji
Dane z roku szkolnego 2021/2022 wskazują, że najwięcej uczniów uczęszczało na religię w diecezji tarnowskiej (97 proc.), przemyskiej (97 proc.) i rzeszowskiej (96 proc.). Wszystkie wymienione znajdują się na Podkarpaciu. Najniższy wynik uzyskała diecezja wrocławska (63 proc.) i bez zaskoczenia - warszawska (66 proc.).
"Jeżeli w jakimś miejscu są np. grupy młodych ludzi, którzy pokazują swoim rówieśnikom sens uczestniczenia w lekcjach religii, to obserwujemy tam proces odwrotny, a więc wzrost odsetka uczniów biorących udział na katechezie szkolnej. Do młodzieży dużo szybciej i łatwiej trafiają inni młodzi niż rodzice czy katecheci" - skomentował ks. prof. Tomasik.
Ksiądz o rezygnacji uczniów z katechezy: "dziecko nie idzie do szkoły jako tabula rasa"
Ks. prof. Tomasik wskazuje, że laicyzacja społeczeństwa skutkuje tym, że coraz mniej osób chodzi na lekcje religii. Dodaje jednak, że niektóre dzieci "mimo niesprzyjających warunków" (np. niewierzących czy niepraktykujących rodziców) decydują się pozostać w Kościele. Twierdzi ponadto, że panuje przekonanie, iż "bycie człowiekiem wierzącym się nie opłaca".
"W ostatnich latach można zaobserwować także dwie tendencje. Rodzice często nastawieni są na karierę dziecka, doprowadzają do sytuacji, w której ich syn czy córka rezygnują z lekcji religii, ponieważ bycie człowiekiem autentycznie wierzącym w niektórych środowiskach się nie opłaca. Istnieje też pewna moda na wypisywanie się z religii w szkole. Widać to zwłaszcza po różnego rodzaju akcjach medialnych czy politycznych dyskredytujących Kościół czy wiarę" - dodał w oświadczeniu dla portalsamorzadowy.pl ks. prof. Tomasik.
Przypominamy, że frekwencja nie spada tylko na lekcjach religii - coraz mniej chętnych zapisuje się do seminariów, aby kształcić się na duchownych. Ordo Iuris z kolei proponuje, aby religia znalazła się na liście przedmiotów, z których można zdawać maturę.
Źródło: portalsamorzadowy.pl
Popularne
- Znamy przyczynę śmierci sowy Duolingo. Dua Lipa opłakuje ptaka
- Stuu został pobity? Szokujące nagranie obiegło internet
- Kotolga jest viralem na TikToku. Kim jest i co o niej wiadomo?
- Sowa Duolingo nie żyje. Wszyscy możecie ją mieć na sumieniu
- Żugajki na tropie nowego partnera Julii. Kim jest tajemniczy mężczyzna?
- Powstał tłumacz z polskiego na deweloperski. "Zrozum groźne gatunki"
- Sprawa korepetytora trafiła do Rzeczniczki Praw Dziecka. Co dalej?
- Damiano David wystąpił w Polsce. Zagrał nowy kawałek
- Jak pachną perfumy Skolima BEBECITA? Ekspert zabrał głos