Trzy lata bez smartfonów. Zaskakujące efekty norweskiego eksperymentu

Trzy lata bez smartfonów. Zaskakujące efekty norweskiego eksperymentu

Źródło zdjęć: © canva
Maja Kozłowska,
13.05.2024 21:15

Projekt, który w Polsce dopiero ma zostać wprowadzony, w Norwegii wyśmienicie działa od dawna. W tamtejszych szkołach już od trzech lat dzieci nie mogą używać telefonów komórkowych. Niedawno ukazały się pierwsze badania, które wskazują, że ban na smartfony pozytywnie wpływa na młodzież.

Czy wprowadzenie zakazu używania telefonów komórkowych w szkołach to dobry pomysł? Zdania na ten temat są podzielone, aczkolwiek w Polsce stawiane są pierwsze kroki, by przepis ten wprowadzić w życie. Niektóre szkoły funkcjonują w ten sposób już dawna według swoich wewnętrznych reguł ustalonych w porozumieniu z radą rodziców.

Na ten ruch odgórnie i oficjalnie zdecydowało się już całkiem sporo państw. Sztywne zasady dotyczące używania smartfonów obowiązują m.in. we Francji, Włoszech, Grecji, Portugalii, Czechach, Słowacji czy Chinach. W niektórych krajach to szkoły ustalają ograniczoną politykę korzystania z telefonów przy jednoczesnym poparciu rządu. Tak jest m.in. w Wielkiej Brytanii i Belgii.

Trzy lata bez smartfonów. Zaskakujące efekty norweskiego eksperymentu
Trzy lata bez smartfonów. Zaskakujące efekty norweskiego eksperymentu (canva)

W Polsce w marcu Instytut Spraw Obywatelskich zaapelował do ministry edukacji Barbary Nowackiej i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego o wprowadzenie całkowitego zakazu korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych w szkołach. ISO żąda, by nowe zasady weszły w życie już od następnego roku szkolnego.

Tymczasem w placówkach edukacyjnych w Norwegii ban na smartfony został przyjęty trzy lata temu. Okazało się, że regulacja przyniosła pozytywne skutki. Czy wyniki badań przyśpieszą podjęcie decyzji przez polskich polityków?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!

Ban na smartfony w Norwegii. Efekty budzą nadzieję

Wyniki badań przeprowadzonych przez Norweski Instytut Zdrowia Publicznego jasno dowodzą, że dzieci w wieku gimnazjalnym pozbawione dostępu do telefonu w szkole czują się zdrowsze psychicznie.

To jednak nie wszystkie skutki zakazu smartfonów. Diagnostyka wykazała, że dziewczynki w wieku szkolnym mają mniejsze problemy z samoocenąwzrosło ich poczucie własnej wartości. Problem znęcania się nad innymi spadł o 43 proc., podobnie jak liczba wizyt u specjalistów od zdrowia psychicznego (o 60 proc.). Z raportu wynika, że na zakazie najbardziej skorzystały dziewczynki z mniej zamożnych rodzin.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0