Trzy lata bez smartfonów. Zaskakujące efekty norweskiego eksperymentu
Projekt, który w Polsce dopiero ma zostać wprowadzony, w Norwegii wyśmienicie działa od dawna. W tamtejszych szkołach już od trzech lat dzieci nie mogą używać telefonów komórkowych. Niedawno ukazały się pierwsze badania, które wskazują, że ban na smartfony pozytywnie wpływa na młodzież.
Czy wprowadzenie zakazu używania telefonów komórkowych w szkołach to dobry pomysł? Zdania na ten temat są podzielone, aczkolwiek w Polsce stawiane są pierwsze kroki, by przepis ten wprowadzić w życie. Niektóre szkoły funkcjonują w ten sposób już dawna według swoich wewnętrznych reguł ustalonych w porozumieniu z radą rodziców.
Na ten ruch odgórnie i oficjalnie zdecydowało się już całkiem sporo państw. Sztywne zasady dotyczące używania smartfonów obowiązują m.in. we Francji, Włoszech, Grecji, Portugalii, Czechach, Słowacji czy Chinach. W niektórych krajach to szkoły ustalają ograniczoną politykę korzystania z telefonów przy jednoczesnym poparciu rządu. Tak jest m.in. w Wielkiej Brytanii i Belgii.
W Polsce w marcu Instytut Spraw Obywatelskich zaapelował do ministry edukacji Barbary Nowackiej i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego o wprowadzenie całkowitego zakazu korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych w szkołach. ISO żąda, by nowe zasady weszły w życie już od następnego roku szkolnego.
Tymczasem w placówkach edukacyjnych w Norwegii ban na smartfony został przyjęty trzy lata temu. Okazało się, że regulacja przyniosła pozytywne skutki. Czy wyniki badań przyśpieszą podjęcie decyzji przez polskich polityków?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Finaliści "Rap Generation" bez tajemnic
Ban na smartfony w Norwegii. Efekty budzą nadzieję
Wyniki badań przeprowadzonych przez Norweski Instytut Zdrowia Publicznego jasno dowodzą, że dzieci w wieku gimnazjalnym pozbawione dostępu do telefonu w szkole czują się zdrowsze psychicznie.
To jednak nie wszystkie skutki zakazu smartfonów. Diagnostyka wykazała, że dziewczynki w wieku szkolnym mają mniejsze problemy z samooceną i wzrosło ich poczucie własnej wartości. Problem znęcania się nad innymi spadł o 43 proc., podobnie jak liczba wizyt u specjalistów od zdrowia psychicznego (o 60 proc.). Z raportu wynika, że na zakazie najbardziej skorzystały dziewczynki z mniej zamożnych rodzin.
Popularne
- Wpadka Natalii Magical. Prawnik wyjaśnia, czy coś jej grozi
- Spotyka się Polak i Japończyk... Żuramen trafił do Żabki. Hit czy profanacja?
- Ashton Hall - kim jest i na czym polega jego poranna rutyna?
- Książulo dał "MUALA", ale bar się zamyka. Właścicielka podjęła szokującą decyzję
- Kot Kacper przeszedł piekło. Wiadomo, co go teraz czeka
- FAME MMA musiało to usunąć. Denis Labryga wręczył "prezent" przeciwnikowi
- Książulo wyjaśnił dramę z "kebabem dla dzieci". "Typowy krętacz"
- Warhaus: "mężczyźni mają bardzo małe serca" [WYWIAD]
- Lady Gaga oficjalnie na polskim TikToku. Udostępniła film o promkach w Rossmannie