Niebinarna osoba studencka ma problemy z prowadzącą

Problemy studenckiej osoby niebinarnej. Wykładowczyni jest enbyfobką?

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Weronika Paliczka,
28.05.2024 16:00

Na facebookowej grupie łączącej osoby niebinarne wybuchła dyskusja dotycząca zachowania wykładowczyni na jednej z uczelni w Polsce. Osoba, która napisała post twierdzi, że nauczycielka akademicka jest enbyfobką, ponieważ nie używa formy "państwo".

Niebinarność w Polsce w dalszym ciągu często odbierana jest jako "wymysł XXI wieku". Choć przedstawiciele pokolenia Z wprawnie posługują się różnorodnymi zaimkami, starsze społeczeństwo dalej miewa problemy ze zrozumieniem, że istnieją więcej niż dwie płcie kulturowe, które mogą wymagać używania zaimków innych, niż klasyczne "ona/jej" i "on/jego". Najczęściej problemy na linii osoby niebinarne - reszta świata pojawiają się w szkołach i na uczelniach wyższych. Wielu nauczycieli i wykładowców próbuje używać odpowiednich zaimków, jednak nie zawsze im to wychodzi.

Dodatkowe problemy pojawiają się, gdy osoba uczniowska natrafi na wykładowcę lub nauczyciela starego typu, który nie uznaje jakichkolwiek "odmienności". Trudno jest wówczas rozmawiać o jakimkolwiek stosowaniu odpowiednich zaimków lub wybranego imienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mestosław: "Ślub wezmę w Brazylii i... w Polsce". Gdzie zamieszka z mężem i dzieckiem?

Czy wykładowczyni jest enbyfobką?

Osoba autorska posta napisała na Facebooku: "Prowadząca lektoratu wiedząc o moich zaimkach (ono/ jego), zwraca się do mnie cały czas bezosobowo typu czy 'zadanie zostało zrobione', 'jaka decyzja zapadła co do x'. mówiłom, że moją formą preferowaną jest 'państwo', 'państwo lucien' i został wysłany taki list do osób wykładających. czuję się przez nią traktowane trochę przedmiotowo. jak mogę zwrócić jej uwagę?"

Post Lucien wypłynął na X i wywołał lawinę komentarzy. Damian napisał: "Do studenta wykładowca ma obowiązek się zwracać tak jak jest zapisany w USOSie. Wszelkie inne umowy to dobra lub zła wola prowadzącego zajęcia". Inny komentujący dodał: "Żadna tam enbyfobia, klasyczna alergia na debilizm". Mariano stwierdził natomiast: "Jakbym był wykładowcą i musiał takie fikołki robić zwracając się do studentów to bym chyba zmienił pracę".

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 10
Zaimek,zgłoś
A co to jest osoba uczniowska? Dotąd wydawało mi się, że rozumiem polski.
Odpowiedz
5Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zerwikaptur,zgłoś
Fobia to jest strach. Myślę że wykładowca płci pięknej się nie boi tego czegosia lub kogosia.
Odpowiedz
7Zgadzam się1Nie zgadzam się
Krótko,zgłoś
Potrafię mówić po polsku. Mogę uszanować prośbę onego i mówić onemu w formie nijakiej (ono) . Po lucieniowemu mówić nie potrafię. Niw wymyślę onemu nowego języka. Ono niech wyluzuje.
Odpowiedz
9Zgadzam się1Nie zgadzam się