Dzień Dziabka wzbudza kontrowersje. Kiedy obchodzimy święto?
W social mediach zrobiło się głośno o święcie, które od kilku lat wzbudza kontrowersje wśród internautów. Mowa o Dniu Dziabka. Na czym polega i kiedy obchodzimy to święto?
Osoby transpłciowe i niebinarne to osoby, których tożsamość płciowa nie jest zgodna z płcią przypisaną im przy narodzinach. Niektóre z nich identyfikują się jako mężczyźni lub kobiety, mimo że przypisano im inną płeć, podczas gdy osoby niebinarne nie wpisują się w tradycyjny podział na dwie płcie, mogąc identyfikować się jako płynne, agenderowe lub w inny sposób.
Podobne
- Julia Różalska i Qry mają ważne ogłoszenie. "Zostaliśmy rodzicami"
- Maja z Genzie wyznała całą prawdę. Co straciła przez udział w projekcie?
- Liza w natarciu. Zmiażdżyła Mariannę Schreiber w Królowej przetrwania"
- Tromba zakrył tatuaż Ekipy. Jego nowa dziara budzi kontrowersje
- Marsze równości 2024. Kiedy tęczowe tłumy przejdą polskimi miastami?
Tożsamość płciowa jest wewnętrznym poczuciem własnej płci, niezależnym od cech fizycznych czy płci metrykalnej. Dla wielu osób transpłciowych proces korekty płci, czyli m.in. terapia hormonalna, operacje chirurgiczne czy zmiana danych osobowych, to ważny krok w kierunku życia w zgodzie ze sobą. Warto jednak podkreślić, że nie każda osoba transpłciowa decyduje się na takie działania, ponieważ każdy proces jest indywidualny i zależy od osobistych potrzeb oraz okoliczności.
Dzień Dziabka znów na topie
Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe święta, podczas których wnuki okazują wdzięczność i miłość swoim dziadkom. W Polsce Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia, a Dzień Dziadka dzień później, 22 stycznia. Właśnie wtedy tradycyjnie wnuki składają dziadkom życzenia, wręczają drobne upominki, laurki lub kwiaty.
Kilka lat temu w internecie pojawił się pomysł, aby wprowadzić dodatkowe święto - Dzień Dziabka, czyli odpowiednik Dnia Babci i Dnia Dziadka, tylko że dla osób niebinarnych. Na instagramowym profilu "słownik empatyczny" pojawiła się infografika tłumacząca, że Dziabko to nikt inny, jak niebinarny rodzic naszego rodzica.
Święto wzbudza kontrowersje?
Niestety, jak co roku niektórzy internauci mocno skrytykowali pomysł. Na TikToku pojawił się filmik pewnej influencerki, która zdradziła, że nie potrafi budować zdań z uwzględnieniem odpowiednich zaimków. Nagranie poniosło odbiło się sporym echem, ponieważ obecnie zdobyło już blisko 130 tys. polubień i 1,3 mln wyświetleń. Kobieta niedługo po publikacji pierwszego tiktoka, wrzuciła kolejny, aby sprostować, że nie ma nic przeciwko osobom niebinarnym, tylko ma dysleksję i zrozumienie czy złożenie zdania z uwzględnieniem dziabka sprawiłoby jej ogromną trudność.
Popularne
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Wyzywająca kreacja licealistki oburzyła internautów? "Widać jej bieliznę"
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- Justin Bieber i Hailey się rozwodzą? Ten ruch wywołał burzę
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Koniec z wagarami? MEN chce walczyć z niską frekwencją
- Natsu wróciła do afery z kamerkami. Załamał jej się głos