Pomysł Czarnka bez sukcesu. Szkoły bronią się przed nim, jak mogą
Przemysław Czarnek chciał, aby uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych regularnie brali udział w zajęciach na strzelnicy. Okazało się, że szkoły nie popierają tego pomysłu.
Przemysław Czarnek to prawicowy, konserwatywny polityk, minister edukacji i nauki. Zasłynął z kontrowersyjnych wypowiedzi dotyczących mniejszości LGBTQ+, "lewactwa", kobiet w życiu publicznym czy religii. Chciał, aby w szkołach normalnością były zajęcia na strzelnicy. Okazało się, że pomysł kompletnie nie wypalił.
Podobne
- Szafarowicz ekscytuje się nowym programem Czarnka. Edukacyjny cud
- "Billboardy prawdy". Nauczyciel walczy z propagandą Czarnka
- Komentarze po słowach Czarnka. "Takie wypowiedzi są skandaliczne"
- Zła wiadomość dla Czarnka. W tle konflikt z nauczycielami
- Przemysław Czarnek i nauczyciele. Jak minister liczy ich pensje?
Przemysław Czarnek chce wysyłać dzieci na strzelnicę
Szkoły muszą zacząć organizować zajęcia strzeleckie na przedmiocie edukacja dla bezpieczeństwa. Na taki pomysł wpadł minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Ćwiczenia te znalazły się w module dotyczącym edukacji obronnej. Z programu zajęć wypadł natomiast moduł o zdrowiu...
Uczniowie klas VIII szkoły podstawowej i klas I szkół ponadpodstawowych chodzą na EDB raz w tygodniu. Jak czytamy na "Wyborczej", w zmienionym projekcie podstawy programowej edukacji dla bezpieczeństwa zaproponowano nowe obszary treści nauczania, czyli reagowanie w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi (tzw. survival, w tym miejsca schronienia), zasady pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej, a także edukację obronną.
Na początku 2023 r. Kuratorium Oświaty we Wrocławiu przeprowadziło ankietę dotyczącą możliwości realizacji szkolenia strzeleckiego w dolnośląskich szkołach średnich. Jak donosi "Wyborcza", spośród 166 szkół (licea, technika i szkoły branżowe I stopnia) odpowiedzi udzieliło 129 (77,7 proc.), z których: 33 szkoły przeprowadziły lub planowały przeprowadzić takie szkolenie w roku 2022/23, 33 szkoły (25,6 proc.) w roku szkolnym 2023/24, a w roku szkolnym 2024/25 szkolenie takie zamierzają przeprowadzić 63 szkoły (48,8 proc.).
- Wstrzymujemy się z przeprowadzeniem tych zajęć, dopóki nie będziemy mieć jasności co do m.in. podziału kosztów - powiedział "Wyborczej" Tomasz Cygal, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Składowej we Wrocławiu.
Strzelnice dla uczniów - skąd je wziąć?
Okazuje się, że niejasne są zasady dotyczącego tego, kto zajęcia ze strzelania będzie opłacał. Szkoły nie są chętne na realizowanie tego programu, dopóki nie uzyskają klarownej oraz zrozumiałej od ministerstwa odpowiedzi.
Dodatkowym problemem jest kwestia braku strzelnic w szkołach. We Wrocławiu jedynie dwie placówki mają do takowych dostęp. Jak czytamy na "Wyborczej", w 2022 r. gmina otrzymała dofinansowanie na realizację projektu współfinansowanego w ramach konkursu Ministra Obrony Narodowej "Strzelnica w powiecie 2022".
Gdy dziennikarze próbowali dopytać Ministerstwo Obrony Narodowej, jak w tym roku wygląda i przebiega konkurs "Strzelnica w powiecie", urzędnicy nie potrafili na to pytanie odpowiedzieć.
Źródło: Wyborcza
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół