Religia na maturze i księża w CKE to pomysł Ordo Iuris

Religia na maturze w 2024 roku? Ordo Iuris chce wprowadzić księży do CKE

Źródło zdjęć: © Canva
Anna RusakAnna Rusak,23.03.2023 13:45

Ordo Iuris przedstawiło propozycje zmian legislacyjnych na nowy rok wyborczy. Wśród nich znajduje się propozycja dodania matury z religii do listy przedmiotów, które można dodatkowo zdawać na maturze. Co na to młodzi ludzie?

Ordo Iuris to ultrakatolicka organizacja, która od dawna szokuje opinię publiczną. Chce nie tylko decydować o tym, czy kobiety mogą poddawać się aborcji, ale i o tym, z kim śpimy w hotelach. Teraz Ordo Iuris postanowiło zająć się szkolnictwem.

W publikacji pt. "Propozycje zmian legislacyjnych na rok wyborczy" organizacja zmieściła postulat, który miałby przywrócić etykę lub religię do puli przedmiotów zdawanych na egzaminie maturalnym. Zmiana mogłaby wejść w 2023 roku, a to oznacza, że już przyszłoroczni maturzyści mogliby zdawać przedmiot na egzaminie dojrzałości.

Ordo Iuris chce religii na maturze

Co prawda tegoroczni maturzyści już wybrali dodatkowe przedmioty, które będą zdawać na maturze, ale pozostali licealiści wciąż zastanawiają się, czy lepiej zdawać biologię czy może historię. Możliwe, że niedługo do tych rozważań będą mogli dorzucić kolejny przedmiot. Jeśli propozycje Ordo Iuris zostałyby przyjęte, religia stałaby się przedmiotem, który można zdawać na maturze.

Według Ordo Iuris uczniowie powinni móc zdawać religię na maturze, bo wielu z nich mogłoby wykorzystać wyniki w rekrutacji na wydziały teologiczne oraz filozoficzne. W końcu na egzaminie dojrzałości już teraz można zdawać takie przedmioty jak historia sztuki, muzyki czy tańca, które pomagają w dostaniu się na uczelnie artystyczne. Religia nie może być od nich grosza.

"To ułatwiłoby weryfikację kandydatów zdających na wydziały teologiczne i filozoficzne, nie wspominając już o uczelniach o całościowym religijnym profilu edukacyjnym, jak np. Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie" - argumentują prawnicy z Ordo Iuris.

trwa ładowanie posta...

Księża w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Oczywiście arkusz egzaminu maturalnego z religii powinien być opracowany przez kościelnych ekspertów. Dlatego w postulacie Ordo Iuris zaznacza, że duchowni powinni zostać włączeni w struktury Centralnej Komisji Edukacyjnej.

"Skoro na mocy konkordatu za podstawy programowe religii w szkole odpowiedzialne są Kościoły, to arkusz egzaminu maturalnego z religii powinien zostać opracowany przez komisję złożoną z ekspertów kościelnych, którzy mogliby zostać włączeni w struktury Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w wymaganym zakresie" - czytamy w uzasadnieniu Ordo Iuris.

Sam tytuł publikacji Ordo Iuris sugeruje, że fundacja będzie naciskała na rządzących, by zmianę w prawie przeprowadzić jeszcze w 2023 r. Gdyby władza się do tego pomysłu przychyliła, już przyszłoroczne roczniki licealistów mogłyby zdawać religię na maturze.

Warto tu jednak przypomnieć stosunek, jaki młodzi ludzie mają do Kościoła katolickiego i religii w szkołach. Jak pokazywały zeszłoroczne badania przeprowadzone przez CBOS z Kościoła odchodzą nawet 14-latkowie. 30 proc. badanych z pokolenia Z w ankiecie stwierdziło, że nie chodzi do kościoła, bo po prostu nie wierzy lub jest agnostykiem.

Jeśli chodzi o uczęszczanie na zajęcia z  religii, to tutaj też jest coraz gorzej. Z danych udostępnionych przez "Gazetę Wyborczą" w zeszłym roku wynikało, że jedynie 31 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych chodzi na zajęcia z religii. W łódzkich szkołach prawie 80 proc. uczniów szkół średnich w roku szkolnym 2022/2023 nie zamierzało chodzić na religię. Biorąc to wszystko pod uwagę, matura z religii raczej nie będzie cieszyła się zbytnim zainteresowaniem.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy, Wirtualna Polska

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
Z Bogiem i religią nie warto zadzierać, Bóg nie jest mściwy, ale sprawiedliwy. Nie tacy mocarze już próbowali wiarę z serc wyrwać, Boga odrzucić. Każdy przegrał, kara boska go spotkała. W obecnej sytuacji będzie to samo. Jeszcze wakacje nie nadejdą, a wrogowie religii i walczący z Bogiem poniosą klęskę. JEZUS ŻYJE, JEST DROGĄ, PRAWDĄ I ŻYCIEM
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się