Marcin Matczak o tym, czy Gen Z potrafi pracować

"Nie chce im się robić nawet po pracy". Marcin Matczak krytykuje Gen Z

Źródło zdjęć: © YouTube - Program Pierwszy Polskiego YouTube'a / YouTube
Natalia Witulska,
22.05.2024 14:30

W sobotę 18 maja na kanale Programu Pierwszego Polskiego YouTube'a ukazał się wywiad z prof. Marcin Matczakiem. O tym, czy pokolenie Z potrafi, a przede wszystkim, czy chce pracować, z prawnikiem rozmawiał Bartek Urbaniak.

Marcin Matczak to polski prawnik, radca prawny, profesor nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne, specjalista w zakresie teorii i filozofii prawa, a także profesor na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W przeszłości bardzo podpadł generacji Z. Stwierdził, że młodemu pokoleniu, a szczególnie osobom o lewicowych poglądach, nie chce się pracować. Według niego, aby coś osiągnąć, należy poświęcać robocie 16 godzin dziennie.

Słowa Marcina Matczaka odbiły się szerokim echem w mediach społecznościowych. W dyskusję na ówczesnym Twitterze wszedł z prawnikiem przedstawiciel partii Razem Adrian Zandberg. Zwrócił uwagę na fakt, że promowanie pracy po 16 godzin dziennie jest po prostu niezgodne z obowiązującym w Polsce prawem. Matczak stwierdził, że to powinno się zmienić, gdyż aktualnie propaguje się "pochwałę lenistwa".

ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!

Marcin Matczak o pokoleniu Z i ich podejściu do pracy

Na początku rozmowy Marcin Matczak porównał swoje pokolenie do Zetek. Przyznał, że podejście do życia oraz pracy będzie wśród nich zupełnie różne. Wszystko przez warunki, w jakich dorastali. Według Matczaka jego pokolenie musiało bardzo ciężko pracować, aby osiągnąć jasny i klarowny cel. Było nim wyjście z komuny, otwarcie się na zachodni świat i osiągnięcie czegoś wielkiego.

Matczak powiedział, że z badań wynika, że ludzie z pokolenia Z czują, że ich działania są bezcelowe, a starania nie przyniosą dla świata żadnych zmian oraz pozytywnych skutków. Według niego to wpływa na brak chęci młodych do tzw. zapie*rzania oraz samodoskonalenia się. Bartek Urbaniak zwrócił jednak uwagę, że Zetki mogą nie mieć chęci do pracy, bo nawet jak harują na pełen etat, to nie są w stanie samodzielnie wynająć mieszkania, a co dopiero myśleć o jego kupnie.

Czy Generacja Z potrafi pracować? (prof. Matczak)

- Ja zdaję sobie sprawę z tego, że sytuacja zarówno na rynku pracy, jak i na rynku mieszkaniowym jest daleka od ideału. [...] Natomiast przypominam sobie swoją sytuację i może to jest najbardziej boomerskie w moim podejściu. Kiedy kończyłem studia, jako asystent na uniwersytecie zarabiałem 400 zł miesięcznie. Za chwilę już miałem dziecko, miałem rodzinę, było mnie stać na wynajmowanie jednego pokoju. [...] Ja starałem się zrobić co w mojej mocy, aby tę sytuację zmienić - powiedział Marcin Matczak.

Pokolenie Z nie chce się samodoskonalić

Marcin Matczak w rozmowie z Bartkiem Urbaniakiem stwierdził, że zna wiele osób z młodego pokolenia, którym nie chce się robić również po pracy. Powiedział, że ma na myśli tutaj samodoskonalenie się, rozwijanie pasji. Według niego spora część Zetek po robocie zasiada, wyjmuje telefon i ogląda czy to rolki na Instagramie, czy tiktoki, traktując to jako hobby.

Według Marcina Matczaka na takie, a nie inne podejście Zetek do życia mają nadopiekuńczy rodzice. Kiedyś dzieciaki wychodził z domu rano, a wracały wieczorem. Bawiły się, odkrywały świat. Matczak uważa, że aktualnie nie ma takich możliwości. Według prawnika pokolenie Z jest trochę oderwane od rzeczywistości.

Marcin Matczak o pracy i pokoleniu Z
Marcin Matczak o pracy i pokoleniu Z (YouTube - Program Pierwszy Polskiego YouTube'a , YouTube)

Marcin Matczak zwrócił uwagę na fakt, że pokolenie Z jest o wiele bardziej wrażliwe od Boomerów. Według niego zwrócenie w pracy uwagi komuś młodemu, odbije się na nim o wiele bardziej niż na starszej osobie.

- Nazywam to ideologią. Wasze pokolenie traktuje krytykę jako presję. Traktuje ją jako atak. [...] Czy to można przeskoczyć? - zapytał.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 32
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 15
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 7
Góral,zgłoś
Młodzi ludzie mają atuty po swojej stronie. Jest nim: czas, siła, zdrowie, świerzy umysł tylko górę bierze lenistwo i dekadencja
Odpowiedz
4Zgadzam się1Nie zgadzam się
Marcin,zgłoś
Głupstwa gada. 8 godzinny dzień pracy i prawo pracy to duże osiągnięcie. Pokolenie Z ma do tego rozsądne podejście.
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się
Ewaaqua,zgłoś
O czym ten chłop gada jest z mojego pokolenia i było pełno pracy dla każdego , kto nie pracował był nazywany pasożytem społecznym. Było pełno zakładów pracy obecnie już nieistniejących. Obecnie jest ogromny problem z praca to niby gdzie ci ludzie mieliby pracować :( Panie Orofesorze nauk społecznych :;(((
Odpowiedz
3Zgadzam się8Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 18