Coraz więcej dzieci ma problem ze wzrokiem. Dane są przerażające

Coraz więcej dzieci ma problem ze wzrokiem. Dane są przerażające

Źródło zdjęć: © Canva
Oliwia Ruta,
26.09.2024 15:45

Naukowcy biją na alarm. Badania wskazują, że krótkowzroczność powoli staje się normą u dzieci. Jak zapobiegać chorobie? Czym najczęściej jest spowodowana?

Krótkowzroczność, inaczej miopia, to wada wzroku, objawiająca się tym, że wyraźnie widzi się przedmioty znajdujące się blisko, ale ma się trudności z dostrzeganiem obiektów położonych dalej. Wynika to z tego, że obraz przedmiotów oddalonych skupia się przed siatkówką oka zamiast bezpośrednio na niej. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy gałka oczna jest zbyt długa lub rogówka ma zbyt dużą krzywiznę. Krótkowzroczność można korygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub zabiegów laserowych zmieniających kształt rogówki.

Coraz więcej dzieci ma problem ze wzrokiem. Dane są przerażające
Coraz więcej dzieci ma problem ze wzrokiem. Dane są przerażające (Canva)

Z globalnej analizy wynika, że coraz więcej dzieci boryka się z krótkowzrocznością. Naukowcy mają podejrzenia, co jest jedną z głównych przyczyn choroby. Jak zapobiegać problemom ze wzrokiem u najmłodszych?

Dzieci chorują na krótkowzroczność

Najwyższe wskaźniki krótkowzroczności u dzieci występują w Azji. Choroba występuje u 85 proc. dzieci w Japonii, 73 proc. w Korei Południowej, a w Chinach i Rosji odsetek ten wynosi ponad 40 proc. Dodatkowo według danych, już w 2050 r. problemy ze wzorkiem będą miały miliony dzieci na całym świecie.

Przyczyny i sposoby zapobiegania krótkowzroczności u dzieci

Naukowcy przypuszczają, że na pogorszenie się wzroku u dzieci w ogromnym stopniu miał wpływ lockdown. Wtedy ludzie na całym świecie byli zmuszeni przez kilka miesięcy przebywać w domu. Mocno utrudnione było spacerowanie czy inne aktywności na świeżym powietrzu. Chcą nie chcąc, jedną z niewielu domowych rozrywek, okazały się urządzenia elektroniczne. Oglądanie filmów, przeglądanie social mediów, granie w gry czy szkoła online - to wszystko przyczyniło się do pogorszenia wzroku najmłodszej grupy społecznej.

Coraz więcej dzieci ma problem ze wzrokiem. Dane są przerażające
Coraz więcej dzieci ma problem ze wzrokiem. Dane są przerażające (Canva)

Według badań najlepszym sposobem na zapobieganie krótkowzroczności jest częste wychodzenie na zewnątrz. Patrzenie w dal trenuje oko, które w konsekwencji jest zmuszone do ciągłej pracy. Spędzanie licznych godzin przed monitorami urządzeń elektrycznych z kolei sprawia, że oko się "rozleniwia" i prowadzi do problemów ze wzrokiem. Naukowcy zalecają, aby dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym spędzały minimum dwie godziny na świeżym powietrzu każdego dnia.

Źródło: bbc.com

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0