Coraz więcej zakażeń Covid-19

Covid-19 atakuje. Coraz więcej zakażonych

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
13.09.2023 15:00

Pandemia koronawirusa oficjalnie została odwołana. Nie oznacza to jednak, że Covid-19 zniknął i nie jest niebezpieczny. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że do Polski dotarł podwariant Omikrona, Eris. Co to oznacza?

Cały świat poradził sobie z pandemią koronawirusa. Nie mamy już do czynienia z masowym testowaniem czy zakazem podróżowania do różnych państw, gdy jesteśmy chorzy. Nie musimy również nosić maseczek w miejscach publicznych.

To, że koronawirus nie zbiera już żniwa, a szpitale nie są przepełnione, nie oznacza, że Covid-19 zniknął z naszego życia. Choroba wciąż jest między nami, mutuje, a ludzie się zarażają. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do Polski oficjalnie dotarł podtyp Omikrona, Eris, a zakażeń jest coraz więcej.

Coraz więcej zakażeń koronawirusem

Jesień to czas, w którym wszystkie wirusy stają się bardziej aktywne i częściej atakują organizm człowieka. Najgroźniejszymi chorobami, które występują w tym okresie są Covid-19 oraz grypa. Okazuje się, że dane statystyczne wskazują, że koronawirus oraz jego mutacje występują u ludzi częściej, niż na początku 2023 r.

- Dane statystyczne pokazują wzrost zakażeń koronawirusem i choć trudno przewidzieć, kiedy liczba chorych silnie wzrośnie, to najprawdopodobniej nałoży się to na infekcje spowodowane innymi wirusami, w tym grypy - powiedziała w rozmowie z Radiem Zet prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Mutacja koronawirusa Eris atakuje
Mutacja koronawirusa Eris atakuje (Canva)

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do Polski oficjalnie dotarł podtyp Omikrona, Eris, a zakażeń jest coraz więcej. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska podkreśliła, że dzięki temu, że więcej wiemy o najnowszej mutacji koronawirusa, wzrasta liczba hospitalizowanych osób. Co prawda, na razie w Stanach Zjednoczonych, Japonii oraz Wielkiej Brytanii, ale to kwestia czasu jak zacznie atakować również w Polsce.

- Dlatego, nawet pomimo łagodniejszych objawów, należy się liczyć z tym, że u niektórych osób np. z grup ryzyka, zakażenie będzie mogło przybrać nieco poważniejszy przebieg - powiedziała wirusolożka.

Co robić, by uniknąć zakażenia?

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska podkreśla, że profilaktyka może pomóc uniknąć zakażenia jakimkolwiek wirusem, nie tylko powodującym Covid-19. Wirusolożka zachęca, aby w zatłoczonych miejscach nosić maseczki. Przypomina również, że warto zaszczepić się zarówno przeciwko grypie, jak i koronawirusowi.

- Czekamy na decyzje Ministerstwa Zdrowia w sprawie sprowadzenia nowych aktualizowanych szczepionek oraz informacji, w jaki sposób będą one dystrybuowane, refundowane, ewentualnie dla kogo - powiedziała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Źródło: radiozet.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 8
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 5
Polonica,zgłoś
Proponuję się pani profesor zaszczepić samej, aby przetestować skuteczność leków na COVID czy Koronę a nie eksperymentować na osobach z katarem czy grypa.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
kojot,zgłoś
Dajcie już spokój. Wirusy były, są i będą. Ludzie chorują i zdrowieją. Przypominam ile ludzi zmarło po przyjęciu szczepionki, ile osób ma po szczepieniu poważne kłopoty zdrowotne. Dajcie już spokój! Dajmy sobie wszyscy żyć tak jak chcemy. Niech się szczepią ci, którzy chcą i nie szczepią ci, którzy nie chcą. Człowiek ma instynkt i najczęściej sam dobrze wie co dla niego jest najlepsze.
Odpowiedz
3Zgadzam się2Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Mona,zgłoś
Moja Mama zmarla na covid dokladnie rok temu, wiec na jesieni. Covid Ja zabil w tydzien.........To nie jest temat do zartow.
Odpowiedz
2Zgadzam się3Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 10