Covid-19 atakuje. Coraz więcej zakażonych
Pandemia koronawirusa oficjalnie została odwołana. Nie oznacza to jednak, że Covid-19 zniknął i nie jest niebezpieczny. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że do Polski dotarł podwariant Omikrona, Eris. Co to oznacza?
Cały świat poradził sobie z pandemią koronawirusa. Nie mamy już do czynienia z masowym testowaniem czy zakazem podróżowania do różnych państw, gdy jesteśmy chorzy. Nie musimy również nosić maseczek w miejscach publicznych.
To, że koronawirus nie zbiera już żniwa, a szpitale nie są przepełnione, nie oznacza, że Covid-19 zniknął z naszego życia. Choroba wciąż jest między nami, mutuje, a ludzie się zarażają. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do Polski oficjalnie dotarł podtyp Omikrona, Eris, a zakażeń jest coraz więcej.
Coraz więcej zakażeń koronawirusem
Jesień to czas, w którym wszystkie wirusy stają się bardziej aktywne i częściej atakują organizm człowieka. Najgroźniejszymi chorobami, które występują w tym okresie są Covid-19 oraz grypa. Okazuje się, że dane statystyczne wskazują, że koronawirus oraz jego mutacje występują u ludzi częściej, niż na początku 2023 r.
- Dane statystyczne pokazują wzrost zakażeń koronawirusem i choć trudno przewidzieć, kiedy liczba chorych silnie wzrośnie, to najprawdopodobniej nałoży się to na infekcje spowodowane innymi wirusami, w tym grypy - powiedziała w rozmowie z Radiem Zet prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do Polski oficjalnie dotarł podtyp Omikrona, Eris, a zakażeń jest coraz więcej. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska podkreśliła, że dzięki temu, że więcej wiemy o najnowszej mutacji koronawirusa, wzrasta liczba hospitalizowanych osób. Co prawda, na razie w Stanach Zjednoczonych, Japonii oraz Wielkiej Brytanii, ale to kwestia czasu jak zacznie atakować również w Polsce.
- Dlatego, nawet pomimo łagodniejszych objawów, należy się liczyć z tym, że u niektórych osób np. z grup ryzyka, zakażenie będzie mogło przybrać nieco poważniejszy przebieg - powiedziała wirusolożka.
Co robić, by uniknąć zakażenia?
Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska podkreśla, że profilaktyka może pomóc uniknąć zakażenia jakimkolwiek wirusem, nie tylko powodującym Covid-19. Wirusolożka zachęca, aby w zatłoczonych miejscach nosić maseczki. Przypomina również, że warto zaszczepić się zarówno przeciwko grypie, jak i koronawirusowi.
- Czekamy na decyzje Ministerstwa Zdrowia w sprawie sprowadzenia nowych aktualizowanych szczepionek oraz informacji, w jaki sposób będą one dystrybuowane, refundowane, ewentualnie dla kogo - powiedziała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
Źródło: radiozet.pl
Popularne
- Jeździ autem za pół miliona złotych. Zapomniał o ważnej rzeczy
- Deweloper obiecał plac zabaw na osiedlu. Wyszło jak zawsze
- Kaja Godek prosi o pieniądze. Jej aktywiści podpadli policji
- Niewygodny temat dla Wojtka Goli. "Był z takimi dziewczynami"
- "Czekam sobie na taksówkę". Nagranie z akcji TOPR obiegło sieć
- Wardęga boi się Boxdela? "Spałem, a obok mnie siekiera"
- Hailey Bieber chwali się paznokciami. Polacy nie wierzą i łapią się za głowy
- Taylor Swift i Travis Kelce zerwali? Wyciekła strategia rozstania
- "Proszę sobie nie przywłaszczać naszej Polki". Świeży wkurzony po wizycie w kinie