Check out english version
społeczeństwo
Konkurencja dla McDonalda. Żabka otwiera punkt Drive Thru
Coraz więcej zakażeń Covid-19

Covid-19 atakuje. Coraz więcej zakażonych

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
13.09.2023 15:00

Pandemia koronawirusa oficjalnie została odwołana. Nie oznacza to jednak, że Covid-19 zniknął i nie jest niebezpieczny. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że do Polski dotarł podwariant Omikrona, Eris. Co to oznacza?

Cały świat poradził sobie z pandemią koronawirusa. Nie mamy już do czynienia z masowym testowaniem czy zakazem podróżowania do różnych państw, gdy jesteśmy chorzy. Nie musimy również nosić maseczek w miejscach publicznych.

To, że koronawirus nie zbiera już żniwa, a szpitale nie są przepełnione, nie oznacza, że Covid-19 zniknął z naszego życia. Choroba wciąż jest między nami, mutuje, a ludzie się zarażają. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do Polski oficjalnie dotarł podtyp Omikrona, Eris, a zakażeń jest coraz więcej.

Coraz więcej zakażeń koronawirusem

Jesień to czas, w którym wszystkie wirusy stają się bardziej aktywne i częściej atakują organizm człowieka. Najgroźniejszymi chorobami, które występują w tym okresie są Covid-19 oraz grypa. Okazuje się, że dane statystyczne wskazują, że koronawirus oraz jego mutacje występują u ludzi częściej, niż na początku 2023 r.

- Dane statystyczne pokazują wzrost zakażeń koronawirusem i choć trudno przewidzieć, kiedy liczba chorych silnie wzrośnie, to najprawdopodobniej nałoży się to na infekcje spowodowane innymi wirusami, w tym grypy - powiedziała w rozmowie z Radiem Zet prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Mutacja koronawirusa Eris atakuje
Mutacja koronawirusa Eris atakuje (Canva)

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do Polski oficjalnie dotarł podtyp Omikrona, Eris, a zakażeń jest coraz więcej. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska podkreśliła, że dzięki temu, że więcej wiemy o najnowszej mutacji koronawirusa, wzrasta liczba hospitalizowanych osób. Co prawda, na razie w Stanach Zjednoczonych, Japonii oraz Wielkiej Brytanii, ale to kwestia czasu jak zacznie atakować również w Polsce.

- Dlatego, nawet pomimo łagodniejszych objawów, należy się liczyć z tym, że u niektórych osób np. z grup ryzyka, zakażenie będzie mogło przybrać nieco poważniejszy przebieg - powiedziała wirusolożka.

Co robić, by uniknąć zakażenia?

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska podkreśla, że profilaktyka może pomóc uniknąć zakażenia jakimkolwiek wirusem, nie tylko powodującym Covid-19. Wirusolożka zachęca, aby w zatłoczonych miejscach nosić maseczki. Przypomina również, że warto zaszczepić się zarówno przeciwko grypie, jak i koronawirusowi.

- Czekamy na decyzje Ministerstwa Zdrowia w sprawie sprowadzenia nowych aktualizowanych szczepionek oraz informacji, w jaki sposób będą one dystrybuowane, refundowane, ewentualnie dla kogo - powiedziała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Źródło: radiozet.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 4
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 4
Depopulacja,zgłoś
Jakie to prostackie. Wszystkim którzy zginęli na skutek błędów lekarskich. Wpisywali covid. Nie ma sekcji zwłok, nie ma winnych. I przy okazji stali panikę, zgodnie z zaleceniami, swoich farmaceutycznych mocodawców.
Odpowiedz
2like0dislike
Depopulacja,zgłoś
Agnieszka Szuster-Ciesielska podkreśliła, że dzięki temu, że więcej wiemy o najnowszej mutacji koronawirusa, wzrasta liczba hospitalizowanych osób. Czyli im szybciej zapomnimy o tym przereklamowanym przeziębieniu. Tym mniej ludzi trafi do szpitala. I mniej zostanie tam wymordowanych.
Odpowiedz
2like0dislike
Greg,zgłoś
Pospolite przeziębienie wywoływane przez koronawirusy zawsze było z ludzkością, jest i będzie. A czy je nazwą covid, kraken, omikron czy też inaczej. To nie zmienia faktu, że jest to tylko pospolite przeziębienie.
Odpowiedz
1like0dislike
Zobacz komentarze: 6
Komentarze (6)
arrow
Zabójczyni matki przedwcześnie opuści areszt. Gypsy Rose trafi na wolność