Ksiądz rozlicza wiernych ze statystyk. "Ludzie, opamiętajcie się!"
Ksiądz prałat Eugeniusz Pepliński z parafii w Kamieniu Krajeńskim wkurzył się na wiernych, ponieważ liczba przyjmujących komunię świętą w jego wspólnocie była "poniżej średniej w Polsce". Czy to już rozliczanie z wiary?
16 października podczas mszy w kościele parafii Ap. Piotra i Pawła w Kamieniu Krajeńskim, ksiądz Eugeniusz Pepliński zdecydował się na zruganie parafian na podstawie ogólnopolskich statystyk dotyczących praktyk religijnych katolików w Polsce. Głównym powodem wkurzenia, którego nie ukrywał kapłan, była aktywność wiernych na mszy oraz częstotliwość przyjmowania komunii św.
Podobne
- Historyczna uroczystość w Polsce. Dziewięć kobiet przyjęło święcenia kapłańskie
- Ksiądz ma listę wymagań dla przyjmujących po kolędzie. Stał się viralem
- Film o nieco grzesznej zakonnicy hitem Cannes. W Polsce nikt nie chce go pokazać
- Smartfony ZŁE, Kościół OFIARĄ. Abp Jędraszewski wie, czemu młodzi odchodzą od wiary
- Papież Franciszek nie potrafi przyznać, że Rosja dokonuje ludobójstwa w Ukrainie
Kamieniu Krajeński: Ksiądz krytykuje wiernych na podstawie statystyk
Na początku przypomniał, że 9 października odbyło się ogólnopolskie i cykliczne liczenie wiernych uczestniczących we mszy świętej i przyjmujących komunię świętą.
Danych dla całego kraju jeszcze nie znamy, ale księża poszczególnych parafii mają już pojęcie, jak sytuacja kształtuje się w ich wspólnotach. Według ks. Peplińskiego, jego parafianie wypadli bardzo źle.
- W naszej parafii łącznie brało udział we wszystkich mszach świętych, kolegiacie, jak i na filiach 1025 wiernych, co stanowi zaledwie 28 proc. ogółu wiernych naszej parafii - grzmiał ks. Pepliński.
Ksiądz zdenerwowany na wiernych: "Ludzie, opamiętajcie się!"
Czyli 72 proc. osób zdecydowało się opuścić mszę świętą. A co z przyjmowaniem sakramentu komunii świętej?
- A komunię świętą przyjęły 483 osoby, co stanowi 24 proc. uprawnionych do komunikowania. Jest to wynik nawet poniżej średniej krajowej - dodał.
Księdzu "brak słów", ponieważ te statystyki mają świadczyć o życiu religijnym jego parafii. Dane te trafiły do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie.
- Oto obraz życia religijnego naszej parafii. Po prostu wstyd mi i brak jakichkolwiek słów [...] Jak jeden ze zmarłych kapłanów powiedział: Ludzie, opamiętajcie się! - wykrzyczał.
Kamieński duszpasterz apeluje do wiernych: "Ludzie, opamiętajcie się!" - Kamień Krajeński, 16.10.22
Liczba uczestniczących we mszach świętych spada
Z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC (ISKK) autorstwa ks. Witolda Zdaniewicza z 2019 roku wynikło, że wskaźnik dominicantes, czyli udział zaangażowanych katolików we mszy świętej wyniósł 36,9 proc. Wskaźnik komunikantów, czyli liczba osób przyjmujących Komunię, wyniósł 16,7 proc. Badania nie odbyły się w 2020 i 2021 roku przez sytuację pandemiczną.
Porównajmy to do ubiegłych lat:
- Uczestnictwo w niedzielnej mszy: 36,9 proc. (2019) / 38,2 proc. (2018) / 38,3 proc. (2017) / 36,7 proc. (2016);
- Przystępowanie do komunii świętej: 16,7 proc. (2019) / 17,3 proc. (2018) / 17 proc. (2017) / 16 proc. (2016).
Jednocześnie badania CBOS-u pokazują, że maleje liczba Polaków związanych z Kościołem katolickim, a nawet wiarą w Boga w ogóle. Sytuacja dotyczą szczególnie osób młodych. Według lipcowego raportu, w grupie respondentów w wieku od 18 do 24 lat, tylko 22 proc. deklaruje, że praktykuje regularnie. 43 proc. określa się, jako niepraktykujący. Co czwarta osoba z tej kategorii wiekowej twierdzi, że jest niewierząca. Dla porównania: jako niewierzący określa się 18 proc. osób pomiędzy 24. a 34. rokiem życia, 13 proc. w przedziale 35-44 lata, między 45. a 54. rokiem życia - 8 proc., 55-64 – 8 proc., 64 i więcej - tylko 6 proc. Jak zauważa prof. Grabowska, spadek poziomu religijności, zwłaszcza praktykowania rytuałów religijnych, nie przebiega równomiernie w całym społeczeństwie. Najszybciej z praktykowania wycofują się najmłodsi, czyli ci w wieku od 18 do 24 lat. Za nimi w tym rankingu "odchodzenia od wiary" plasują się mieszkańcy dużych ośrodków miejskich i osoby wykształcone.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet