Co zrobiliby Polacy w razie wojny?

Załóżmy, że Rosja atakuje nasz kraj. Co zrobią Polacy?

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
20.12.2023 15:30

Wojna w Ukrainie ciągle trwa. Ludzie regularnie zastanawiają się, czy Rosja kiedykolwiek zdecyduje się na atak wschodniej flanki NATO. Jak w takim przypadku zachowaliby się Polacy? Sondaż nie pozostawia wątpliwości.

Wojna za wschodnią granicą Polski trwa. Rosyjskie wojska nie mają zamiaru wycofywać się z ukraińskich ziem. Ta sytuacja sprawia, że zastanawiamy się, czy istnieje możliwość rozszerzenia konfliktu zbrojnego na naszych terenach.

IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" przeprowadziło badania. Wynika z nich jasno, że co trzeci Polak zdecydowałby się na ucieczkę z miejsca zamieszkania w razie ataku Rosji na Polskę.

Co zrobiliby Polacy w razie wojny z Rosją?

Z badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że zaledwie 15,7 proc. ankietowanych zdecydowałoby się zaciągnąć się do wojska. Aż 29 proc. z pytanych osób zadeklarowało, że podejmie działania jako wolontariusz np. w szpitalu, 37,4 proc. ewakuuje się. 22 proc. badanych nie zrobiłoby nic, a 11,6 proc. nie wie, jak by się zachowało.

Co zrobiliby Polacy w wypadku ataku Rosji na Polskę?
Co zrobiliby Polacy w wypadku ataku Rosji na Polskę? (IBRiS , Rzeczpospolita)

Znasz się na oszczędzaniu? Nie zdobędziesz tutaj 10 punktów

"Rzeczpospolita" informuje, że działania wolontariackie w przypadku wybuchu wojny deklarują osoby, które przeważnie są wyborcami nowej opozycji (38 proc.), kobiety (32 proc.), osoby po pięćdziesiątce (65 proc.), mieszkańcy średniej wielkości miast (do 250 tys.) - 32 proc. wskazań.

Zachowanie Polaków w wypadku wybuchnięcia wojny

Z opublikowanych przez IBRiS badań wynika, że osoby, które głosowały na PiSKonfederację, najchętniej zaciągnęłyby się do wojska, aby bronić kraju. 31 proc. z nich to mężczyźni.  Gotowość pójścia do wojska zgłaszają najczęściej osoby w wieku od 18 do 29 lat (37 proc. deklaracji).

Bronić polskich ziem chcieliby przede wszystkim mieszkańcy dużych miast, przeważnie z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym oraz zawodowym. Dane podają, że wielu z nich to ludzie deklarujący się jako praktykujący katolicy.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1