Skończyłeś 18 lat? Czeka cię obowiązkowa służba wojskowa
Premier Wielkiej Brytanii ma plan, który uderza w młodych dorosłych. Rishi Sunak zapowiada, że jeśli jego partia wygra lipcowe kwietniowe, przywróci obowiązkową służbę wojskową dla 18-latków. Do wyboru będzie kilka ścieżek.
Obowiązkowa służba wojskowa jest rozwiązaniem, które od zawsze wzbudza ogromne kontrowersje. Zwolennicy przekonują, że dzięki szkoleniu w chwili wojny każdy obywatel wie, co zrobić i jak walczyć za swój kraj. Przeciwnicy podkreślają, że jest to przeciwko pacyfizmowi i nakłania do agresji, a także marnuje czas osób, które nie chcą wiązać przyszłości z wojskiem i służbami mundurowymi.
Podobne
- Dobra wiadomość dla Polski. Mamy trzecią co do wielkości armię w NATO
- Pójdą na front czy uciekną? Generacja Z kontra pytania o wojnę
- Roboto-ryba atakuje. Nawet wędkarz mógłby się pomylić
- Korea Północna atakuje. Kim Dzong Un zdecydował się na niecodzienną broń
- Wakacyjna służba wojskowa. Maturzyści zarobią 6 tys. zł
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uciekł z nieistniejącego kraju. Teraz jest fanem Polski! "Rosja to inny świat" [Roman FanPolszy]
Premier Wielkiej Brytanii chce powrotu obowiązkowej służby wojskowej
Premier Rishi Sunak zaplanował wybory w Wielkiej Brytanii na 4 lipca 2024 r. Przedstawiciel partii konserwatystów zapowiedział, że jeśli jego ugrupowanie wygra wybory, będzie on ubiegał się o przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej dla obywateli, którzy ukończyli 18. rok życia. Zgodnie z planem Sunaka młodzi ludzie mieliby do wyboru obowiązkowy wolontariat przez jeden weekend w miesiącu przez rok w straży pożarnej, służbie zdrowia, policji lub organizacjach charytatywnych zajmujących się osobami starszymi i potrzebującymi pomocy lub służbę wojskową. Tutaj do wyboru są dwie drogi: przystąpienie do wojska na 12 miesięcy lub pracę w cyberochronie.
Premier Rishi Sunak napisał na łamach "The Mail on Sunday": "Tym, którzy krytykują, że uczynienie jej obowiązkową jest nierozsądne, mówię: obywatelstwo niesie ze sobą nie tylko prawa, ale i obowiązki. Bycie Brytyjczykiem to coś więcej niż tylko kolejka do kontroli paszportowej". Służba wojskowa ma zapewnić młodym ludziom "zmieniające życie możliwości", a także pozwolić na "nauczenie się prawdziwych umiejętności, robienie nowe rzeczy i przyczynianie się do rozwoju ich społeczności i naszego kraju".
Pokolenie Z jest przeciwne obowiązkowej służbie wojskowej?
29-letni Jakub zapytany o to, co sądzi o obowiązkowej służbie wojskowej, powiedział: "Suche buty i wygodne łóżko są u mnie wysoko w hierarchii wartości, dlatego pewnie byłbym zły, że ktoś wyciąga mnie ze strefy komfortu. Trochę byłbym zaciekawiony, bo prawdę mówiąc kompletnie nie mam pojęcia, z czym się wiąże służba wojskowa. Rozumiem też, że w obecnych, niespokojnych czasach, kiedy ryzyko eskalacji wojny w Ukrainie jest wysokie, to na wszelki wypadek lepiej mieć podstawową wiedzę o armii".
Konrad mówi, że gdyby polski rząd chciałby wprowadzić obowiązkową służbę wojskową: "uciekłyby z kraju". Po chwili 31-latek dodaje: "Zanim premier lub rząd rzucą taką czy podobną decyzję, najpierw powinni zająć się tym, co aktualnie najbardziej boli Polki i Polaków, czyli wewnętrznymi konfliktami, które zaognia głownie polski rząd. Poza tym trudno jest podjąć decyzję o obronie ojczyzny, której władze uprzykrzają życie obywatelom. Władza się niby zmieniła, a ja nie odczuwam jakichś pozytywnych zmian".
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku