wegańskie-jedzenie
Mięso szkodzi planecie dwa razy bardziej niż dieta roślinna i są na to dowody!
białko z grzyba

Wyprodukowali białko z grzyba. Z tego w przyszłości będziemy ubijać białka?

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,10.01.2022 14:59

Naukowcy szukają alternatywnych metod pozyskiwania białka kurzego. Z pomocą przyszły im grzyby.

bFZOqRUz

Jeszcze niedawno weganie musieli zastępować jajka siemieniem lnianym czy wodą po ciecierzycy w puszce, czyli tzw. aquafabą. Na szczęście rynek trochę się zmienia, a naukowcy pracują nad nowymi, alternatywnymi i wegańskimi formami jajek.

W sklepach możecie już spokojnie kupić wege jajka w proszku (są dostępne nawet w niektórych Biedronkach), ale do tej pory wszyscy, którzy chcieli jakoś zastąpić samo białko, musieli posiłkować się wodą po ciecierzycy. Teraz nie będą musieli się tak męczyć.

Białko z grzyba

Naukowcom z Finlandii udało się stworzyć albuminę jajka kurzego przy użyciu grzyba. Tak, dobrze czytacie. Do swojego eksperymentu użyli grzyba Trichoderma reesei (w skrócie Tr-OVA ) i przy jego pomocy uzyskali idealne do spożycia białko jaja.

bFZOqRUB

Naukowcy najpierw zidentyfikowali kod genetyczny albuminy jajka kurzego. Potem, za pomocą specjalistycznych narzędzi, wprowadzili go do grzyba, by ten mógł wydzielać dokładnie takie samo białko, jak to produkowane przez kury. Na samym końcu wyekstrahowali białko z grzyba, stężyli je do odpowiedniej formy i osuszyli.

Ekologiczne białko?

Oczywiście sprawdzili też, czy nowa metoda pozyskiwania białka jest bardziej ekologiczna. Okazało się, że białko z Tr-OVA emituje nawet o 55 procent mniej gazów cieplarnianych. Na korzyść grzyba wypadło też porównanie koncentrujące się na intensywności użytkowania gruntów w trakcie produkcji - tu szkody środowiskowe są mniejsze nawet o 90%.

bFZOqRUD


"W przyszłości, gdy produkcja będzie oparta na niskoemisyjnej energii, fermentacja precyzyjna może zmniejszyć wpływ nawet o 72 procent".

- Dailymail

Badania na razie zostały przeprowadzone jedynie w formie testów, nie wiadomo więc jeszcze, czy białko trafi w takiej formie do sklepów. W każdym razie wege przyszłość jajek zapowiada się całkiem obiecująco!

Źródło: Dailymail, nature.com

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Burger normalny czy z mięsem? Rewolucja w Burger Kingu