Ekologiczna skóra z grzybów? Niedługo będziemy robili z niej nie tylko torebki
Naukowcy opracowali materiał, który jest ekologiczny i zachowuje się jak skóra. Niedługo nie będziemy robili z niej tylko torebek. Kto wiem, może niedługo będziemy nosili koszulki z grzybów.
Dobra, pewnie już wiecie, że "eko skóra", wcale nie jest taka eko, jak mogłoby się wydawać. Właściwie jest nawet gorsza od tej normalnej, a jeśli chcielibyście dowiedzieć się dlaczego, to zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem.
Podobne
- Wyprodukowali białko z grzyba. Z tego w przyszłości będziemy ubijać białka?
- Wysyp grzybów w Polsce. Pamiętaj, nie wszędzie można je zbierać
- Zbieranie grzybów zagrożone? Unia Europejska chce chronić lasy
- Nie, nie jem mięsa, bo mi nie smakuje, dlatego zostawcie mój stek z tofu w spokoju
- Parówki z ziemniaka? Wiadomo, że z Poznania
Naukowcy pracują jednak nad nowymi, bardziej przyznanymi naszej planecie rozwiązaniami. Może słyszeliście już np. o butach z ananasa, ale czy wiecie, że ktoś właśnie opracował skórę wykonaną z… grzybów.
Skóra z grzybów – jak powstaje?
Tak, wiem jak to brzmi, ale wychodzi na to, że wytworzenie takiego materiału wcale nie jest jakoś szalenie skomplikowane. Skórę z grzybów wytworzyli naukowcy z Uniwersytetu w Borås w Szwecji, a badaniami kierował dr Akrama Zamani. Co ważne, do jej produkcji wykorzystali też metodę zero-waste.
Materiał powstał dzięki zarodnikom grzyba Rhizopus delemar, który zazwyczaj można znaleźć na rozkładającym się pożywieniu. Jeśli chodzi o ten wspomniany już zero-waste, to naukowy karmili grzyby czerstwym chlebem z supermarketu, zmieszanym z wodą. Nic więc się w tym przypadku nie zmarnowało.
Grzyb żywił się chlebem i wytwarzał mikroskopijne naturalne włókna z chityny i chitozanu, które gromadziły się w jego ścianach komórkowych. Następnie naukowcy usunęli niepotrzebne produkty, rozłożyli zawiesinę komórek grzybów na płasko, wysuszyli i tak otrzymali materiał skóropodobny.
Nasze ostatnie testy pokazują, że skóra z grzybów ma właściwości mechaniczne dość porównywalne z prawdziwą skórą.
Dlaczego skóra z grzybów może być dobrym rozwiązaniem?
Naukowcy uważają, że wyprodukowanie takiej skóry zajmuje mniej czasu niż w przypadku alternatywnych, już istniejących substytutów. Co ciekawe, badacze twierdzą, że w ten sposób będzie można wytwarzać nie tylko skórę, ale i produkty papierowe oraz bawełniane. T-shirt z grzyba - przyznacie, że to by było naprawdę coś!
Opracowując nasz proces, staraliśmy się nie stosować toksycznych chemikaliów ani niczego, co mogłoby zaszkodzić środowisku.
Ważne jest też to, że zespół starał się wytworzyć coś, co będzie w stu procentach przyjazne dla naszej planety. Na rynku są już dostępne skóry grzybowe, ale często ich produkcja nie służy naszej Ziemi, do tego zawierają często szkodliwe dla środowiska powłoki i warstwy wzmacniające.
W każdym razie grupa naukowców obecnie pracuje nad wytworzeniem grubszych wersji tego materiału, by w jak najlepszym stopniu mógł on naśladować prawdziwą, zwierzęcą skórę. Trzymamy za nich kciuki, bo właśnie takich eko alternatyw naprawdę potrzebujemy!
Źródło: Dailymail, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0921344921006492#fig0001
Popularne
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- Katy Perry poleci w kosmos. Kiedy wróci na Ziemię?
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- Sylwester Wardęga przegrał z Marcinem Dubielem. Musi zapłacić 350 tys. zł?
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ
- Djo i psychodelia z drugiej ręki. Pogubiona treść w "The Crux" [RECENZJA]