Transpłciowość

Samoidentyfikacja płci nigdy nie była tak prosta – Hiszpania z nowym prawem dla osób transpłciowych

Źródło zdjęć: © Twitter.com, Materiały własne red. Vibez
Anna RusakAnna Rusak,30.06.2021 15:45

W Hiszpanii pojawił się nowy projekt, który znacząco poprawi życie osób transpłciowych. Dane dotyczące płci będzie można zmienić tak po prostu, bez żadnej konsultacji z lekarzem

W Polsce korekta płci jest bardzo kosztownym piekłem, przez które przechodzi się walcząc z systemem i nienawiścią. My, chyba nawet w snach, nie możemy pomarzyć o ustawie, którą uchwala hiszpański gabinet.

Jeśli hiszpański parlament na wtorkowym posiedzeniu zatwierdzi najnowszy projekt, to w Hiszpanii osoby transpłciowe powyżej 16 roku życia będą mogły swobodnie, bez żadnych większych problemów, skorygować swoje dane dotyczące płci oraz danych osobowych.

Korekta danych na życzenie

Nie trzeba będzie, tak jak np. w Polsce ani pozywać rodziców, ani udowadniać, że nasz wygląd fizyczny odpowiada tradycyjnie pojmowanym męskim i żeńskim kanonom. Wszystko będzie się też odbywało bez diagnozy dysforii płciowej, bez interwencji lekarzy i świadków.

trwa ładowanie posta...

Kto może dokonać zmian?

Płeć będzie można swobodnie skorygować i każdy będzie mógł o niej samostanowić. Co trzeba zrobić? Wystarczy mieć skończone 16 lat i po prostu dwukrotnie oświadczyć, że chce się takiej korekty dokonać. Po wypełnieniu formularzu w urzędzie, trzeba będzie tylko potwierdzić tę decyzję trzy miesiące później.

Sam proces można będzie odkręcić w ciągu pół roku. Po tym czasie wszelkie możliwe zmiany będą już musiały być zatwierdzone przez sąd. Taki wniosek mogą też złożyć młodsze osoby – w wieku od 14 do 16 lat, ale potrzebują zgody rodziców lub sędziego.

Nie wszyscy się zgadzają

Oczywiście propozycja może się jeszcze zmienić w trakcie długiego procesu zatwierdzania ustawy przez parlament, który rozpocznie się we wtorek. Jeśli jednak uda się tę propozycję przegłosować, to Hiszpania dołączy do garstki krajów na całym świecie, które w tak liberalny sposób pozwalają na samookreślenie płci.

Jak możecie się domyślić, projekt już wywołał spore kontrowersje i to nie tylko po prawicowej stronie. Część osób uważa, że jest zbyt liberalny, część że owszem, jest ważny, ale nie zajmuje się np. walką z nękaniem osób transpłciowych w placówkach edukacyjnych, co też dla tej społeczności jest dużym problemem. Poza tym wyklucza z tej możliwości decydowania o sobie młodsze osoby.

trwa ładowanie posta...

W każdym razie, sam projekt jest naprawdę bardzo ciekawy, choć ciężko mi go sobie, niestety wyobrazić w Polsce. Pomijając już wszelkie uprzedzenia i to, jak traktuje się osoby LGBTQ+ w naszym kraju, to nie sądzę, by wrażliwość w naszym społeczeństwie była na tyle duża, by ludzie nie robili sobie żartów i np. nie zmienialiby danych „dla beki”.

A co Wy myślicie o hiszpańskim projekcie? Uważacie, że jest postępowy czy może trochę zbyt liberalny? Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o historii procesu korekty płci w Polsce, przesłuchajcie drugiego odcinka sezonu Śledztwa Pisma, które też bardzo Wam polecam!

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 4
  • emoji kupka - liczba głosów: 4