Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie otwarty na osoby transpłciowe. Czy to koniec deadnamingu?
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie staje się bardziej inkluzywny! Osoby studiujące będą mogły dokonać korekcji swoich danych, nawet jeśli ich proces tranzycji jeszcze się nie skończył
Jeszcze do niedawna osoby transpłciowe i niebinarne studiujące na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie musiały posługiwać się zaimkami i imionami, z którymi się nie identyfikują. Teraz na szczęście się to zmieni.
Podobne
- Protest na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Chodzi o zaimki
- Transpłciowy student na Uniwersytecie Pedagogicznym: "Mam dość"
- Osoby transpłciowe - kim są i jak się do nich zwracać? Oto krótki poradnik
- Nie boją się mówić o tym, kim są. Transpłciowe osoby, które warto znać
- "Free Now" i Grupa Stonewall łączą siły, wspierając osoby transpłciowe
Uczelnia postanowiła pójść w ślady Uniwersytetu Jagiellońskiego i stać się bardziej inkluzywnym, przyjaznym wszystkim osobom miejscem. Przypominam, że na tej drugiej krakowskiej uczelni już w zeszłym roku osoby studiujące, pojawiały się na zajęciach na Teamsach z wybranym przez siebie imieniem.
Co się zmieni?
Uniwersytet Pedagogiczny też daje taką możliwość swoim podopiecznym. Teraz na osoby studiujące będą mogły zmienić e-mail i dane na platformie na te, które są zgodne z ich tożsamością płciową. Dzięki temu unikną nieprzyjemnych i stresujących sytuacji - przypominam tylko, że deadnaming to przemoc.
O tej cudownej informacji na swoim Facebooku poinformowała dr Magdalena Stoch z UP. Z opublikowanego wpisu wynika, że naukowczyni bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, z czym muszą borykać się osoby transpłciowe.
"Zgodnie z polskim prawem uznanie tożsamości płciowej i korekta danych w dowodzie osobistym mogą nastąpić dopiero po przejściu przez długotrwałe konsultacje psychologiczne i terapię hormonalną oraz po uruchomieniu procesu sądowego, polegającego na konieczności pozwania własnych rodziców".
Czemu to tak ważne?
Tutaj może przypomnę jeszcze o tym, że proces tranzycji jest w naszym kraju piekłem i zanim osoba transpłciowa będzie mogła posługiwać się danymi zgodnymi z jej tożsamością, czasem mija naprawdę dużo czasu. Z tego względu gest uczelni jest tak istotny.
"W efekcie gdy osoby transpłciowe zaczynają studia zazwyczaj nie mają jeszcze załatwionych tych formalności, a posługują się już imieniem zgodnym z tożsamością płciową. Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie zaproponował więc transpłciowym studentom i studentkom takie rozwiązanie: uczelnia dokona korekty adresu mailowego i danych w MS Teams".
Osoby, które chciałyby posługiwać się zgodnym z ich tożsamością płciową imieniem, mogą zgłosić się na adres wskazany przez Stoch w poście i wystosować prośbę o korektę danych na platformie.
Niestety, rektor odwołał pełnomoczniczkę d.s. równego traktowania Magdalenę Stoch, o czym ta poinformowała na swoim Facebooku, zaznaczając, że nie będzie publicznie komentowała tej sprawy. Oficjalnie więc nie wiemy, co było przyczyną odwołania Stoch.
Popularne
- Kto wygrał "Twoje 5 Minut 3"? Szalony finał talent show Friza
- Znamy finalistów "Twoje 5 Minut 3". Decyzja jury zaskoczyła widzów
- Album "Północ/Południe" Quebonafide do kupienia. Ile kosztuje?
- Turyści nie mogą wnieść jedzenia do ośrodka wczasowego? Internauci w szoku
- W Gliwicach stanął gigantyczny posąg "kciuka w górę". Co na to mieszkańcy?
- Gdzie jest Kuba Paniczko? Burza pod utworem "Moje 5 Minut"
- Salt Wave by Porsche. Easy life na festiwalu - balans między muzyką i chillem
- SciFun na Patronite! W krótkim czasie zebrał ogromną kwotę
- Gosia Andrzejewicz zaczepiła Quebonafide. Ma kilka dni namysłu