Uniwersytet

Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie otwarty na osoby transpłciowe. Czy to koniec deadnamingu?

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,20.10.2021 16:27

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie staje się bardziej inkluzywny! Osoby studiujące będą mogły dokonać korekcji swoich danych, nawet jeśli ich proces tranzycji jeszcze się nie skończył

Jeszcze do niedawna osoby transpłciowe i niebinarne studiujące na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie musiały posługiwać się zaimkami i imionami, z którymi się nie identyfikują. Teraz na szczęście się to zmieni.

Uczelnia postanowiła pójść w ślady Uniwersytetu Jagiellońskiego i stać się bardziej inkluzywnym, przyjaznym wszystkim osobom miejscem. Przypominam, że na tej drugiej krakowskiej uczelni już w zeszłym roku osoby studiujące, pojawiały się na zajęciach na Teamsach z wybranym przez siebie imieniem.

Co się zmieni?

Uniwersytet Pedagogiczny też daje taką możliwość swoim podopiecznym. Teraz na osoby studiujące będą mogły zmienić e-mail i dane na platformie na te, które są zgodne z ich tożsamością płciową. Dzięki temu unikną nieprzyjemnych i stresujących sytuacji - przypominam tylko, że deadnaming to przemoc.

trwa ładowanie posta...

O tej cudownej informacji na swoim Facebooku poinformowała dr Magdalena Stoch z UP. Z opublikowanego wpisu wynika, że naukowczyni bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, z czym muszą borykać się osoby transpłciowe.

"Zgodnie z polskim prawem uznanie tożsamości płciowej i korekta danych w dowodzie osobistym mogą nastąpić dopiero po przejściu przez długotrwałe konsultacje psychologiczne i terapię hormonalną oraz po uruchomieniu procesu sądowego, polegającego na konieczności pozwania własnych rodziców".

Czemu to tak ważne?

Tutaj może przypomnę jeszcze o tym, że proces tranzycji jest w naszym kraju piekłem i zanim osoba transpłciowa będzie mogła posługiwać się danymi zgodnymi z jej tożsamością, czasem mija naprawdę dużo czasu. Z tego względu gest uczelni jest tak istotny.

"W efekcie gdy osoby transpłciowe zaczynają studia zazwyczaj nie mają jeszcze załatwionych tych formalności, a posługują się już imieniem zgodnym z tożsamością płciową. Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie zaproponował więc transpłciowym studentom i studentkom takie rozwiązanie: uczelnia dokona korekty adresu mailowego i danych w MS Teams".

trwa ładowanie posta...

Osoby, które chciałyby posługiwać się zgodnym z ich tożsamością płciową imieniem, mogą zgłosić się na adres wskazany przez Stoch w poście i wystosować prośbę o korektę danych na platformie.

Niestety, rektor odwołał pełnomoczniczkę d.s. równego traktowania Magdalenę Stoch, o czym ta poinformowała na swoim Facebooku, zaznaczając, że nie będzie publicznie komentowała tej sprawy. Oficjalnie więc nie wiemy, co było przyczyną odwołania Stoch.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0