społeczeństwo
Streamerka trafiła do szpitala. Nie kryje rozczarowania personelem
#waszeZdrowie

U ginekologa nie była 20 lat. Kobieta z niepełnosprawnością opowiada o ginekologicznym piekle w Polsce

Źródło zdjęć: © WP abcZdrowie
Anna RusakAnna Rusak,22.07.2022 14:00

Jak wygląda dostęp do opieki ginekologicznej dla kobiet z niepełnosprawnościami? Praktycznie go nie ma. O tym, jak ciężko jest wykonać podstawowe badania, portalowi WP abcZdrowie opowiada Renata Orłowska w nowym cyku "waszeZdrowie".

Mamy XXI wiek, a niektóre kobiety u ginekologa nie były od dwudziestu lat. Nie, nie dlatego, że nie chciały do niego pójść. Po prostu nie miały takich możliwości. Okazuje się, że Polska nie umie zadbać o podstawowe potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Portal WP abcZdrowie w swoim nowym cyklu #waszeZdrowie przeprowadził rozmowę z Renatą Orłowską. Kobieta opowiedziała z czym muszą mierzyć się osoby z niepełnosprawnością, gdy chcą skorzystać z podstawowych badań ginekologicznych.

Cykl #waszeZdrowie i historia kobiety z niepełnosprawnościami

Portal WP abcZdrowie ruszył właśnie z nowym cyklem #waszeZdrowie, który ma poruszać wstydliwe, niewygodne, czasem kontrowersyjne tematy. Akcja opiera się na spotkaniach i rozmowach z osobami zmagającymi się z różnymi trudnościami i przeżyciami.

Pierwszą gościną była Renata Orłowska, na Instagramie znana jako zaniczka. Kobieta w wywiadzie opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z gabinetami ginekologicznymi. Jeśli myśleliście, że kobiety z niepełnosprawnościami mogą liczyć na podstawową opiekę medyczną, to się myliliście.

trwa ładowanie posta...

Renata Orłowska opowiada o swoich doświadczeniach u ginekologa

Kobieta prowadzi swój profil w social mediach i normalizuje życie osób z niepełnosprawnościami. Ma 47 lat, a u ginekologa była cztery razy. Nie, nie dlatego, że nie chciała się badać. Nie miała takich możliwości.

Orłowska mówi portalowi WP abcZdrowie, że w naszym kraju nie ma gabinetów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Lekarze nie są przeszkoleni i przygotowani. Co więcej, często lekceważą potrzeby pacjentek.


Nie ma w Polsce gabinetów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nie ma obniżanych leżanek, nie ma odpowiednio przygotowanych lekarzy. […]Na jednej z wizyt usłyszałam od lekarza: "Nie da się, nie mamy podnośnika, nie dam rady pani podnieść, no niby jak mam panią zbadać?"

- Renata Orłowska WP abcZdrowie
trwa ładowanie posta...

"U ginekologa byłam cztery razy w życiu"

Kobieta w tym roku mogła skorzystać z badania ginekologicznego tylko dlatego, że taką możliwość oferowała kampania "W kobiecym interesie". Aby usiąść na fotelu kobieta potrzebowała podnośników mobilnych. I to wystarczyło.

To też pierwsza wizyta u ginekologa, która nie wiązała się dla niej z traumą. Osoby, z którymi do tej pory miała do czynienia, skąpili jej zrozumienia i empatii. Świetnie za to wychodziło im poniżanie i ignorowanie podstawowych potrzeb pacjentki. Pierwsza lekarka, do której się udała, założyła, że osoby z niepełnosprawnościami nie uprawiają seksu. Druga potraktowała Orłowską jak problem.


Kiedy powiedziałam, że ostatni raz byłam na wizycie u ginekologa 20 lat temu, to lekarka zaczęła się śmiać. Gdyby nie to, że byłam tam z mężem, który mnie uspokoił, po prostu wyszłabym stamtąd z płaczem. Lekarka popatrzyła się na mnie i powiedziała: Co ja mam z panią zrobić? W ogóle nie podeszła do mnie, jak do pacjentki, tylko jak do kogoś, kto jest "problemem". To zniechęciło mnie na bardzo wiele lat. W sumie u ginekologa - licząc ostatnią wizytę - byłam cztery razy w życiu.

- Renata Orłowska WP abcZdrowie

Polska nie dba o podstawowe prawa osób z niepełnosprawnościami

Całego wywiadu możecie posłuchać na portalu WP abcZdrowie. Naprawdę warto, bo ten przerażający brak zrozumienia jest codziennością wielu kobiet w Polsce. Gdy wysłuchacie rozmowy z Orłowską zrozumiecie, jak bardzo nasze państwo zaniedbuje osoby z niepełnosprawnościami.

A przecież każda kobieta i osoba z macicą powinna mieć możliwość skorzystania z badania u ginekologa. To część podstawowej opieki medycznej. Wiecie, ile gabinetów oddzwoniło do redaktorki naczelnej WP abcZdrowie, gdy ta próbowała umówić wizytę dla osoby z niepełnosprawnością ruchową? Trzy. Trzy z 36 gabinetów. Jeśli to nie jest ignorowanie podstawowych potrzeb kobiet, to nie wiem, co nimi jest.

trwa ładowanie posta...

Źródło: WP abcZdrowie

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Buty za 400 zł. Jak się ubrać na rozmowę rekrutacyjną?