Barbara Nowak dzieci z niepłenosprawnościami

Barbara Nowak uderza w dzieci z niepełnosprawnością. "To łamanie Konstytucji"

Źródło zdjęć: © Barbara Nowak, Canva, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,21.09.2022 16:00

Barbara Nowak stwierdziła, że "równe traktowanie to lewacka utopia", a edukacja włączająca szkodzi wszystkim dzieciom. Eksperci mówią jasno - jej słowa łamią zapisy Konstytucji.

Małopolska kuratorka oświaty Barbara Nowak znana jest ze swoich kontrowersyjnych i przede wszystkim szkodliwych wypowiedzi. Otwarcie mówi o swojej nienawiści do osób LGBTQ+, a niedawno sąd orzekł, że ma przeprosić nauczycieli za naruszanie ich dóbr osobistych.

Tym razem Nowak postanowiła uderzyć w dzieci z niepełnosprawnościami. W poście na Twitterze stwierdziła, że nie powinny uczęszczać do zwykłych szkół.

Barbara Nowak o edukacji dzieci z niepełnosprawnościami

W poście Nowak możemy przeczytać, że "równe traktowanie wszystkich to lewacka utopia". Nowak twierdzi również, że dzieci z niepełnosprawnościami nie radzą sobie w szkołach, a edukacja włączająca szkodzi wszystkim dzieciom.

"Równe traktowanie wszystkich to lewacka utopia. W szkole jej emanacją jest ed. włączająca. Tylko część dzieci ze specjalnymi potrzebami radzi sobie w szkole masowej. Forsowanie inkluzji przez Eu. Agencję ds. Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej, szkodzi wszystkim dzieciom!" – czytamy na Twitterze małopolskiej kurator oświaty.

trwa ładowanie posta...

Oczywiście jej post spotkał się z ostrą krytyką. Wielu zarzucało jej sianie nienawiści, a Beata Maciejewska, posłanka z Lewicy, napisała, że Barbara Nowak nie powinna mieć niczego wspólnego z edukacją dzieci. Część osób wiązało jej wpis z polityką Niemiec i dyskusjami o "bezwartościowym życiu" z lat 30. XX wieku.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Równe traktowanie wpisane jest w Konstytucję

Warto zaznaczyć, że równe traktowanie jest wpisane w Konstytucję i znajduje się w różnych międzynarodowych konwencjach, które podpisała Polka. Właśnie to w rozmowie z "TVN24" podkreślał Paweł Kubicki ze Szkoły Głównej Handlowej, socjolog i ekonomista, który zajmuje się m.in. polityką publiczną wobec osób z niepełnosprawnościami.

- A jeżeli mówimy o niepełnosprawności, to jest (to określone) przede wszystkim w Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, a jeżeli mówimy o edukacji osób z niepełnosprawnościami, to w artykule 24 tejże konwencji, mówiącym właśnie o prawie do edukacji na równych prawach. Mamy też naszą ustawę Prawo oświatowe, która mówi dokładnie to samo - argumentował w TVN24 Kubicki.

trwa ładowanie posta...

Socjolog podkreślał również, że edukacja włączająca polega na tym, że może z niej korzystać każdy i mówi o tym samo Ministerstwo Edukacji i Nauki. Każde dziecko w Polsce ma prawo do nauki i rozwijania się. To, czy jest osobą z jakąkolwiek niepełnosprawnością nie ma niczego do rzeczy.

Czy tym razem Nowak przeprosi za swoje wypowiedzi? To niestety raczej mało prawdopodobne, ale ministerstwo Przemysława Czarnka naprawdę powinno się poważnie zastanowić nad tym, czy osoba wypowiadająca się w taki sposób o edukacji dzieci powinna pełnić funkcję kuratorki oświaty. Szczególnie, że to nie pierwsze takie przewinienie Nowak.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 8
  • emoji kupka - liczba głosów: 30
Anzo,zgłoś
Ta pani już dawno powinna być wyrzucona z kuratorium. Z takimi poglądami i wypowiedziami uwłaszcza godności kuratora oświaty
Odpowiedz
2Zgadzam się1Nie zgadzam się