Lekarz trzymający fiolkę z krwią w celu zbadania pod kątem obecności HIV

HIV rozprzestrzenia się w Polsce. Niepokojąca liczba zakażeń

Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad SiwikKonrad Siwik,08.05.2023 15:45

Pandemia COVID-19, choć została już w pewnym stopniu opanowana, wciąż niesie za sobą poważne konsekwencje. W tym roku mamy do czynienia w Polsce z rekordowym wzrostem zakażeń HIV. Według ekspertów jest to pokłosie koronawirusa, ale także wynik zaniedbań.

Do końca kwietnia 2023 r. na samym Mazowszu odnotowano niemal tyle przypadków zakażeń HIV, ile w całym zeszłym roku - podaje Wyborcza.pl. Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, do których dotarła czytelniczka serwisu, wynika, że w marcu 2023 r. w województwie mazowieckim odnotowano aż 96 przypadków zakażenia HIV, w tym 91 w Warszawie.

Rekordowa liczba zakażeń HIV w Polsce

W kwietniu liczba zakażeń HIV wyniosła 79 przypadków, w tym 71 w Warszawie. Oznacza to, że od początku roku do końca kwietnia na Mazowszu zarejestrowano łącznie aż 345 nowych zakażeń HIV. Dla ścisłości, w całym 2022 r. w województwie mazowieckim liczba zakażeń była niewiele większa i wynosiła 362 przypadki.

- To zapewne pokłosie pandemii koronawirusa, ale też dramatyczne skutki zaniedbań w edukacji seksualnej, braku propagowania profilaktyki, braku propagowania robienia testów. Dzwoniący na nasz telefon zaufania często nie mają podstawowej wiedzy dotyczącej ryzyka zakażenia, używania prezerwatyw – mówiła w rozmowie z "Wyborczą" Irena Przepiórka, prezeska Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS "Bądź z Nami".

Testujmy się!

W całej Polsce do tej pory w 2023 r. odnotowano ok. tysiąca nowych przypadków zakażeń HIV. W całym 2022 r. liczba ta wyniosła 2380 zakażeń, w 2021 r. - 1248, w 2020 r. - 840, a w 2019 r. - 1615. Tymczasem z liczb wynika, że niemal jedna trzecia zakażeń wykrywana jest na Mazowszu. Dlaczego właśnie tam?

Irena Przepiórka wyjaśnia, że w Warszawie jest najwięcej punktów, w których można przetestować się pod kątem obecności wirusa HIV. Do stolicy przyjeżdżają więc osoby z mniejszych miast i miejscowości. Ekspertka podkreśla również, że stały związek nie jest żadnym środki ostrożności.

- Pokutują stereotypy, że stały związek nie jest ryzykowny. Tak, o ile na wejściu partnerzy się przebadali – stwierdza. – Zgłaszają się do nas osoby, które w heteroseksualnych związkach zakaziły się od stałych partnerów. Bądźmy wobec siebie uczciwi. Testujmy się! - puentuje Przepiórka.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2