Pierwsza kobieta wyleczona z HIV. To przełom w medycynie, który dobrze wróży na przyszłość
Tak, HIV można wyleczyć. Doświadczyły tego co prawda dopiero trzy osoby na całym świecie, ale najnowszy przypadek kobiety, która została wyleczona z HIV, i badania nad szczepionką bardzo dobrze wróżą na przyszłość.
Można powiedzieć, że prace nad szczepionką na COVID-19 pozytywnie wpłynęły na rozwój badań opracowujących szczepionkę przeciw HIV. Aktualnie wykorzystuje się nowe technologie mRNA, które mają przyspieszyć cały proces.
Podobne
Moderna już nawet rozpoczęła badanie kliniczne I fazy szczepionki mRNA przeciw HIV. I choć jeszcze pewnie minie trochę czasu, zanim będziemy mogli używać szczepionki, to mamy pewne powody do radości. Niedawno ogłoszono, że pierwsza kobieta została wyleczona z HIV.
Kobieta wyleczona z HIV
U kobiety chorobę zdiagnozowano w 2013 roku i od tego momentu zażywała leki antyretrowirusowe. Do szpitala trafiła jednak przez białaczkę, którą wykryto u niej w 2017 roku. Okazało się, że konieczny jest przeszczep szpiku kostnego.
Kobieta jest mulatką, co niestety utrudnia znalezienie potencjalnego dawcy. Lekarze stwierdzili więc, że zastosują w jej przypadku przeszczep komórek krwiotwórczych znajdujących się we krwi pępowinowej. Te komórki nie muszą być bowiem idealnie dobierane do dawcy pod względem zgodności tkankowej. By wzmocnić pacjentkę dodatkowo zdecydowano się na transfuzje krwi od krewnych kobiety.
Przeszczepione jej komórki krwi pępowinowej zawierały w sobie mutację chroniącą przed zakażeniem HIV, która występuje jedynie u około 5% ludzi. Gdy więc komórki odpornościowe zaczęły pracować, okazało się, że wirus HIV został wyeliminowany z jej organizmu. Kobieta stała się w ten sposób trzecią osobą na świecie wyleczoną z wirusa.
Dlaczego badania na HIV są takie ważne?
Nie raz pisaliśmy już o tym, jak istotna jest profilaktyka HIV. Są jednak sytuacje, w których naprawdę warto się powtarzać, dlatego i tym razem gorąco zachęcamy was do badania się. O tym, dlaczego to tak ważne, pisaliśmy tutaj - poza tym dowiecie się tam też jak wygląda taka diagnostyka (nie, nie jest to nic strasznego!).
Chcielibyśmy również zachęcić do przeczytania wywiadu z Karolem Ludwikowskim, który normalizuje życie z HIV i rozprawia się z wszelkimi mitami dotyczącymi choroby. Mamy też nadzieję, że szczepionka naprawdę szybko pojawi się na rynku!
Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl/, PAP
Popularne
- Zestawy Reziego w Pasibusie. Ile kosztuje zaskakująca nowość?
- Julia Żugaj wzruszona sukcesem swojego chłopaka? "Jestem dumna"
- Czy 100 ludzi pokona goryla? Absurdalne pytanie rozpala internet
- Viral Kebab już otwarty. Co wiadomo o nowym biznesie Ekipy?
- OG Kamka w ogniu krytyki za numer "Dzika Karta". Poszły strzały w Multiego?
- "Umrze mi pies". Kierowca błagał o pomoc Ostatnie Pokolenie
- Łatwogang nagra collab z bbno$? Internauci muszą spełnić jeden warunek
- Kick ma beef z TVP 2. Telewizja Polska bierze się za nielegalne streamy
- Lokal sushi sparodiował zmarłego kilka dni temu rapera. "Joka zszedł z nieba"