strajk-kobiet
"Zabity przez indoktrynację, nietolerancję i poniżanie". Aktywiści LGBT+ udają zmarłych przed Ministerstwem Edukacji i Nauki
Rafał Szczawiński

Temat aborcji wraca do Sejmu. Na stole są dwa projekty - oto czego dotyczą

Źródło zdjęć: © Instagram @strajkkobiet
Anna RusakAnna Rusak,17.11.2020 19:06

Zamiast poniedziałkowego strajku, mamy środową blokadę Sejmu. Dlaczego? Bo projekt zakazu aborcji wrócił pod postacią projektu Andrzeja Dudy i Zbigniewa Ziobry. Sprawdźcie, czego dotyczą.

bFFaxDOr

Od jakiegoś czasu w całej Polsce trwają poniedziałkowe blokady miast organizowane przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Jednak w ten poniedziałek wydarzenie w Warszawie zostało odwołane - ale wcale nie dlatego, że aktywistki i aktywiści rezygnują z protestów.

Wydarzenie przeniesiono na środę, ponieważ właśnie tego dnia może odbyć się głosowanie nad nowymi projektami dotyczącymi zakazu aborcji. Dlaczego może? W ostatnich dniach PiS nie było pewne sejmowej większości - komentatorzy przypuszczają, że jeśli sytuacja się nie unormowała, partia nie będzie ryzykować i tematem aborcji się nie zajmie. Harmonogram prac sejmowych można śledzić tutaj.

Nie zmienia to faktu, że w Sejmie są teraz dwa projekty ws. aborcji. Jeden zaproponował Andrzej Duda, a drugi przedstawi Zbigniew Ziobro. Odpowiedź na taką sytuację ze strony organizatorek Strajku była jednoznaczna:

bFFaxDOt

"PiS poległ na próbie wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji ścieżką mgr Przyłębskiej, czyli przez niby-Trybunał Konstytucyjny. Projekt zakazu wraca do Sejmu, i to w dwóch postaciach: zakazu Dudy i koszmarnego projektu Ziobry. Do każdego z tych projektów chcemy dołączyć obywatelski projekt o treści wypier*alać!".

Gdybyście zastanawiali się, co znajduje się w ustawie, którą zaproponował prezydent, to spieszymy z wyjaśnieniami. Andrzej Duda nazywa ją "kompromisem". Jego projekt ma chronić płody z zespołem Downa przed aborcją. Jeśli jednak płód będzie dotknięty wadą letalną i śmierć dziecka będzie nieuchronna, zabieg będzie można wykonać.

Nic nie zmieni się też w kwestii aborcji, jeżeli ciąża była efektem tzw. czynu zabronionego - czyli np. gwałtu.

Z kolei projekt Ziobry pokrywa się z orzeczeniem TK, ale dodatkowo oferuje pomoc dla matek. Proponuje, by kobieta otrzymała wsparcie hospicjum perinatalnego, gdyby podczas badań prenatalnych wykryto, że płód ma wadę letalną. W tym pakiecie przewidziana jest profesjonalna opieka psychologiczna i lekarska.

Ogólnopolski Strajk Kobiet nie zgadza się z żadną z zaproponowanych ustaw, dlatego już w tę środę wszyscy, którzy podzielają ich stanowisko, mogą się pojawić w Warszawie na blokadzie pod Sejmem o godzinie 18:00. Organizatorki dodają, że protest może się przedłużyć o kolejny dzień.

bFFaxDOv

Przy okazji przypominamy postulaty, które już jakiś czas temu ogłosił Strajk Kobiet. A jeśli wybieracie się na protest, to koniecznie przeczytajcie nasz tekst, w którym doradzamy, co zabrać ze sobą, by być bezpieczną/ym.

Przypomnijmy: 22.10 Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy umożliwiające legalną aborcję z powodu ciężkich i nieuleczalnych wad płodu są niezgodne z Konstytucją. To oznacza, że kobiety nie będą już mogły podjąć decyzji, czy chcą urodzić chore dziecko, czy nie - nie będą miały wyboru.

bFFaxDOB

Na razie orzeczenie TK nie zostało jednak opublikowane - to oznacza, że wciąż obowiązują "stare" przepisy, o których więcej możecie przeczytać tutaj. A przynajmniej powinny obowiązywać - bo w rzeczywistości z całej Polski płynęły sygnały o kobietach, którym odwoływano zabiegi.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
barbara,zgłoś
Poprawiam: dziecko/człowiek, a nie płód.
Odpowiedz
0
like
5
dislike
Komentarze (1)
arrow
Przemoc domowa? Według PAPIEŻA Franciszka jest niemal SATANICZNA