ani jednej więcej

"Szczęśliwi jadą na tej trumnie", czyli jak prawica komentuje śmierć kobiety z Pszczyny

Źródło zdjęć: © Twitter.com, Instagram.com, Strajk Kobiet, Samuel Pereira, Krystyna Pawłowicz, Grzesiek Gawin
Anna RusakAnna Rusak,03.11.2021 14:58

Winni są lekarze, ale tak w ogóle to przecież nikt nie zmusza nikogo do uprawiania seksu. Poza tym ludzie umierają, taka jest biologia, a kobiety czasem umierają przy porodach

"Ani jednej więcej" - pod tym hasłem w kilku polskich miastach w poniedziałek odbyły się demonstracje. To odpowiedź części społeczeństwa na komunikat dotyczący śmierci 30-letniej kobiety, która zmarła w szpitalu w Pszczynie, będąc w 22. tygodniu ciąży.

O śmieci poinformowała radczyni Jolanta Budzowska, pełnomocniczka rodziny. W oświadczeniu napisała, że kobieta zmarła z powodu wstrząsu septycznego, a lekarze mieli zwlekać z przeprowadzeniem aborcji. Głos w sprawie zabrała też prawicowa i konserwatywna część Internetu. Jak tłumaczą śmierć kobiety?

trwa ładowanie posta...

"Ciężarna zgłosiła się do szpitala z powodu odpłynięcia płynu owodniowego, z żywą ciążą. Przy przyjęciu stwierdzono bezwodzie i potwierdzono zdiagnozowane wcześniej wady wrodzone płodu. W toku hospitalizacji płód obumarł. Po niespełna 24 godzinach pobytu w szpitalu zmarła także pacjentka. Przyczyną śmierci był wstrząs septyczny. Zmarła pozostawiła męża i córkę"

"Trzeba było nie uprawiać seksu"

Na początek może warto przywołać głos, który na mnie osobiście zrobił największe wrażenie. Grzegorz Gawin, członek partii KORWiN, stwierdził, że skoro chcemy wolności, to powinniśmy brać za nią odpowiedzialność. Jeśli boicie się aborcji, to nie uprawiajcie seksu. Proste? Proste.

trwa ładowanie posta...

"Ludzie umierają, to jest biologia"

Kolejną, wstrząsającą wypowiedzią, jest stwierdzenie posła Marka Suskiego. Zapytany w programie TVP o śmierć kobiety z Pszczyny, stwierdził, że "ludzie umierają", a "kobiety czasem umierają przy poradach".

"Oczywiście nie znam sprawy, natomiast absolutnie to, że ludzie umierają, to jest biologia, zdarzają się rzeczywiście błędy lekarskie, zdarzają się po prostu osoby chore. I niestety wciąż czasem przy porodach kobiety umierają. To nie jest rzecz, która się nie zdarza, choć nikomu tego nie życzymy, ale z całą pewnością nie ma żadnego związku z jakąkolwiek decyzją Trybunału".

"Błąd lekarski", a oni "szczęśliwi jadą na tej trumnie"

Oczywiście w dyskusji pojawia się też wątek błędu lekarskiego. Według niektórych śmierć kobiety nie ma niczego wspólnego z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. Takie śmiałe wnioski wysnuła np. Marzena Paczuska, która jest byłą szefową Wiadomości. Bardzo szybko poparła ją Krystyna Pawłowicz. Posłanka twierdzi, że "błędem lekarzy" szczuje się sędziów i sędzinie Trybunału Konstytucyjnego.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Samul Pereira, którego chyba nikomu nie muszę przedstawiać, też uważa, że nikt nie zabronił lekarzom "ratować życia matki", a osoby sprzeciwiające się wyrokowi TK, którzy go hejtują, po prostu znaleźli sobie po roku jeden przypadek i teraz: "szczęśliwi jadą na tej trumnie".

trwa ładowanie posta...

W tym momencie może się zatrzymajmy i wyjaśnijmy sobie jedną rzecz. Po pierwsze lekarzom jeszcze nikt niczego nie udowodnił, więc nie można stwierdzić, że to była ich wina. Po drugie do tej sytuacji po prostu nie doszłoby gdyby nie wyrok TK i żadne argumenty mówiące o tym, że "ludzie po prostu umierają" tego nie zmienią. Dlaczego?

Przypomnimy sobie może, że zgodnie z wyrokiem dokonanie aborcji ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodne z Konstytucją. Jeśli nie byłoby tego wyroku, zmarła kobieta, gdyby tylko chciała, mogłaby dokonać aborcji przed tym, jak trafiła do szpitala. Wrodzone wady płodu były przecież wcześniej zdiagnozowane. Lekarze, kiedy już do nich trafiła, mogli się też po prostu obawiać wykonania aborcji.

Ani jednej więcej

To wszystko nie zmienia jednego faktu - kobieta zmarła. Zmarła, bo nie mogła decydować o swoim ciele. Nie mogę zrobić tego ani ja, ani żadna kobieta w tym kraju. Dodajmy, że niedługo odbędzie się też czytanie nowego projektu, a za aborcję może nam grozić nawet dożywocie.

trwa ładowanie posta...

Proszę mi więc powiedzieć, jak w tym kraju można się nie bać bycia kobietą? Jak w tym kraju można się nie bać bycia lekarzem? I czyje życie według wszystkich obrońców i obrończyń życia jest ważniejsze - płodu czy matki? A co jeśli ta matka ma też inne dzieci? Jakich kalkulacji tu dokonacie?

Powiecie, że Bóg tak chciał? I może jeszcze, tak tylko na koniec zapytam, gdzie jesteście, gdy na granicy naszego państwa umierają dzieci? A no tak, przepraszam, zapomniałam. Ludzie umierają. Taka już jest biologia.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 1