Aborcja przez telekonsultację dzięki lewicowej partii w Holandii

Aborcja przez telekonsultację ma być dostępna dla Polek. Co na to Kaja Godek?

Źródło zdjęć: © Canva, Fundacja Życie i Rodzina, Kaja Godek
Anna RusakAnna Rusak,07.03.2023 12:35

Holenderska posłanka z lewicowej partii, Corinne Ellemeet, zamierza przedstawić swojemu rządowi projekt ustawy wspierający Polki. Dzięki niemu dostęp do tabletek aborcyjnych byłby dostępny po telekonsultacji. Co na to Kaja Godek?

8 marca w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy "Aborcja to zabójstwo". To propozycja zmian w prawie od antyaborcyjnej aktywistki Kai Godek oraz Fundacji Życie i Rodzina. Projekt przewiduje m.in. kary więzienia za informowanie o aborcji.

Na szczęście, na chwilę przed tym kontrowersyjnym czytaniem w Sejmie dostaliśmy też dobrą wiadomość. Holenderska, lewicowa posłanka odwiedziła Polskę, by skonsultować nowy projekt ustawy, którzy przedstawi rządowi Holandii. Dzięki niemu Polki mogłyby dostać tabletki poronne po telekonsultacji.

Tabletki na aborcję po telekonsultacji

Corinne Ellemeet to posłanka lewicowej GroenLinks. Polityczka niedługo zamierza przedstawić swojemu rządowi nowy projekt dotyczący aborcji za granicą. By jednak jak najbardziej odpowiadał potrzebom kobiet, postanowiła skonsultować go z proaborcyjnymi organizacjami w Polsce m.in. z Aborcyjnym Dream Teamem i Aborcją Bez Granic.

Dzięki ustawie Holandia mogłaby pomóc zagranicznym organizacjom proaborcyjnym w wydawaniu tabletek przerywających ciążę. Po konsultacji medycznej tabletki byłyby wysyłane pocztą i udostępniane pacjentkom, które przebywają w krajach z utrudnionym lub niemożliwym dostępem do aborcji. W praktyce oznacza to, że projekt ustawy pomógłby osobom w Polsce i na Malcie.

"Prawo do aborcji nie kończy się na granicy. Dlatego pracuję nad propozycją ułatwienia pracy aktywistek takich jak Justyna, Natalia czy polityczka Wanda Nowicka. Każda Polka ma prawo do bezpiecznej aborcji" - pisze w poście odnoszącym się do wizyty Corinne Ellemeet.

trwa ładowanie posta...

Aborcja dostępna przez telekonsultację - ile kosztuje?

Nie wiadomo jeszcze, jaki byłby koszt takiej telekonsultacji i dostępu do tabletek. Obecnie tabletki przerywające ciążę można uzyskać na stronie jednej z proaborcyjnych organizacji. Osoby zainteresowane otrzymaniem tabletek są tam proszone jedynie o przekazanie darowizny do funduszu non-profit.

Ellemeet zapewnia, że projekt jest zgodny z polskim prawem. Chciałoby się pesymistycznie dodać "jeszcze jest zgodny", bo jeśli projekt ustawy "Aborcja to zabójstwo" Kai Godek spodoba się w Sejmie, to o aborcji w naszym kraju nie będzie już można nawet mówić swobodnie. Miejmy więc nadzieję, że projekt zostanie odrzucony.

"Prawo do aborcji nie powinno być narzucane przez granice. Kobiety żyjące poza Holandią zasługują na naszą solidarność. Mój projekt oferuje legalne rozwiązanie, które nie koliduje z polskim prawem. Mogłoby to zapewnić kobietom bezpieczeństwo" - powiedziała Corinne Ellemeet, której słowa cytuje Aborcyjny Dream Team.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Aborcyjny Dream Team

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 20
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 222
Justyna,zgłoś
Polska jak zwykle zacofana. Aborcja była, jest i będzie. Bez sensu jest utrudniać kobietom dostęp do niej - to nie wpływa pozytywnie na niż demograficzny, a wręcz przeciwnie. Polki boją się zachodzić w ciążę, bo w razie komplikacji nie mogą jej legalnie i bezpiecznie usunąć we własnym kraju. Widać przecież, że Polki mieszkające za granicą, w krajach, w których aborcja jest w pełni dozwolona do 12 tygodnia częściej decydują się na dzieci. Rząd powinien być ponad podziałami ze względu na religię i dopuścić wolny wybór do 12 tygodnia jak w cywilizowanym świecie.
Odpowiedz
7Zgadzam się0Nie zgadzam się
Ania,zgłoś
Masakra, takie rzeczy mają sponsora.
Odpowiedz
1Zgadzam się8Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)