lifestyle
Polscy politycy na TikToku. Który radzi sobie najlepiej?
test ciążowy

Legalna i bezpieczna aborcja. Tu znajdziesz informacje na jej temat

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Zofia WilczuraZofia Wilczura,23.10.2020 17:57

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że przepisy umożliwiające legalną aborcję z powodu ciężkich i nieuleczalnych wad płodu są niezgodne z Konstytucją. To oznacza, że kobiety nie będą już mogły podjąć decyzji, czy chcą urodzić chore dziecko, czy nie. Nie będą miały wyboru.

Do tej pory w Polsce zgodnie z prawem ciążę można było przerwać w trzech przypadkach:

  • gdy stanowiła ona zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety
  • gdy zachodziło uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałtu)
  • gdy były przesłanki medyczne wskazujące na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu

Zgodnie z decyzją Trybunału Konstytucyjnego ten ostatni punkt przejdzie wkrótce do historii. To oznacza, że w Polsce aborcja de facto przestanie istnieć - do tej pory rocznie wykonywano około 1000 legalnych zabiegów, z czego 98 proc. było spowodowanych właśnie wadami płodu.

To oczywiście oficjalne statystyki. Organizacje kobiece w swoich raportach podają bowiem, że rocznie w Polsce dokonuje się nawet 200 tys. nielegalnych aborcji. Działacze "pro-life" mówią natomiast 7-13 tys.

Aborcja - co w tej kwestii zmieni decyzja TK?

Z aborcją można się zgadzać albo nie. Nie zmienia to faktu, że od teraz kobiety w Polsce będą zmuszone do rodzenia nieuleczalnie chorych dzieci. Tu nie chodzi tylko o dzieci z zespołem Downa, o których zazwyczaj mówią tzw. ruchy pro life. Tu sprawa w głównej mierze dotyczy dzieci, które na świat przychodzą np. z mózgiem poza czaszką, nie mają oczu czy nosa. Jeśli w ogóle dożyją do końca ciąży, wiele z nich udaje się utrzymać przy życiu zaledwie kilka godzin albo dni.

Polska stała się właśnie krajem z najbardziej restrykcyjnym prawem aborcyjnym w Unii Europejskiej. A jak wygląda sytuacja na świecie?

prawa aborcyjne na świecie
prawa aborcyjne na świecie

Warto też pamiętać, że nawet jeśli aborcja przestaje być legalna, liczba zabiegów wcale się nie zmniejsza. Po prostu przestaje wliczać się do oficjalnych statystyk.

Kobiety w potrzebie zawsze znajdą sposób na przerwanie ciąży. Problemem stanie się rozwijające podziemie aborcyjne, a jednocześnie wzrastające niebezpieczeństwo związane z nieprawidłowo wykonanymi zabiegami czy trefnymi lekami poronnymi.

trwa ładowanie posta...

W odpowiedzi na ostatnie wydarzenia w naszym kraju, postanowiliśmy zebrać wszystkie zaufane źródła informacji oraz miejsca, które pomogą Wam w organizacji bezpiecznej i legalnej aborcji - o ile oczywiście będziecie miały taką potrzebę i podejmiecie taką decyzję.

Aborcyjny Dream Team

Dziewczyny z Aborcyjnego Dream Teamu zawsze pomogą i odpowiedzą na wszystkie pytania. Możecie do nich pisać na Instagramie, Messengerze, mailu. Pomogą Wam w przeprowadzeniu bezpiecznej aborcji oraz w kontakcie z różnymi organizacjami.

trwa ładowanie posta...

Women Help Women

Jest to międzynarodowa organizacja, która pomaga kobietom z krajów z zakazem aborcji w zdobyciu tabletek poronnych i tabletek "dzień po". Wraz z lekami dostajecie od nich również szczegółową instrukcję i wsparcie. Wszystkie informacje znajdziecie na stronie www.womenhelp.org (mail: info@womenhelp.org).

Pamiętajcie też, aby pod żadnym pozorem nie przyjmować tabletek czy środków kupionych w internecie. Mogą one pochodzić z niesprawdzonych źródeł i narazić nie tylko na utratę zdrowia, ale nawet życia.

trwa ładowanie posta...

Ciocia Basia

Ciocia Basia to grupa aktywistek z Berlina, która pomaga w organizacji zabiegu w Niemczech. Dziewczyny nie dość, że pomogą Wam skontaktować się ze specjalistami, to w razie potrzeby zapewnią Wam nocleg na miejscu i wsparcie. Możecie je odwiedzić na Facebooku (Ciocia Basia), gdzie znajdziecie do nich bezpośredni kontakt.

Abortion Network Amsterdam

W Holandii aborcja jest legalna do 22 tygodnia ciąży, a ANA pomoże Wam z umówieniem się na zabieg, noclegiem, a także kompleksowym doradztwem w sprawie odpowiednich dokumentów, które będą potrzebne. Wszystkie informacje znajdziecie tutaj.

Kobiety w Sieci

Od 2006 Kobiety w Sieci dostarczają rzetelne informacje na temat przerywania ciąży. Pomagają w kontakcie z różnymi organizacjami i fundacjami oraz oferują wsparcie dla kobiet w potrzebie. Znajdziesz je na stronie www.maszwybor.net

Aborcja bez granic

Jest to inicjatywa, która wspiera osoby potrzebujące aborcji poprzez dostarczanie wszelkich informacji na jej temat, pomoc finansową, tłumaczeniową oraz pomaga w organizacji wyjazdu za granicę w celu usunięcia ciąży chirurgicznie. Informacje na jej temat znajdziesz na stronie https://aborcjabezgranic.pl.

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

Jest to organizacja pozarządowa, która działa na rzecz zdrowia i praw reprodukcyjnych w Polsce od ponad 25 lat. Oni zapewnią Wam kompleksową pomoc prawną, reprezentację oraz interwencję w przypadku, gdyby Wasze prawa zostałyby naruszone.

Inne przydatne numery telefonów znajdziecie tutaj:

numery telefonów
numery telefonów (Zofia Wilczura )
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 17
  • emoji ogień - liczba głosów: 9
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
tak tylko,zgłoś
Ładnie się wystawiacie pod art. 152. § 2. KK...
Odpowiedz
1
like
0
dislike
zobacz odpowiedzi (1)
Komentarze (2)
arrow
Hongkong rozda pół miliona biletów lotniczych. Jak je zdobyć?