Marta Lempart i aktywistki ze Strajku Kobiet nie został wpuszczone na galerię

Aborcja w Sejmie. Szymon Hołownia nie wpuścił aktywistek ze Strajku Kobiet

Źródło zdjęć: © Baranowski, Instagram - Marta Lempart / AKPA, Instagram
Natalia Witulska,
11.04.2024 15:30

W czwartek 11 kwietnia w Sejmie odbywa się kilkugodzinna debata dotycząca aborcji. Marta Lempart oraz inne aktywistki ze Strajku Kobiet nie zostały wpuszczone na galerię w sali plenarnej. Nie zgodził się na to marszałek Szymon Hołownia.

W czwartek 11 kwietnia w polskim Sejmie jest naprawdę gorąco. Trwa dyskusja dotycząca prawa kobiet do przerywania ciąży do 12. tygodnia jej trwania. Politycy oraz polityczki rozmawiają o czterech projektach, które zostały złożone przez Trzecią Drogę, Lewicą, a także Koalicję Obywatelską. Na galerii sejmowej obecnych jest wielu gości. Nie należą do nich jednak aktywistki ze Strajku Kobiet.

Przypomnijmy: posłanki Lewicy złożyły dwa projekty o aborcji w październiku 2023 r. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję oraz pomoc w niej. Drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia. Pod koniec stycznia 2024 r. do Sejmu wpłynęła propozycja Koalicji Obywatelskiej. Mówi, że kobieta w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12. tygodni jej trwania. Posłowie oraz posłanki Trzeciej Drogi chcą powrotu do tzw. kompromisu aborcyjnego.

Marta Lempart bez zgody na wejście na sejmową galerię

Debata dotycząca aborcji rozpoczęła się o godz. 12:45. Dwie godziny przed tym, jak posłowie oraz posłanki zaczęli rozmawiać o prawach kobiet, w Sejmie pojawiła się Marta Lempart w towarzystwie aktywistek ze Strajku Kobiet. Poinformowała media, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia nie wyraził zgody, aby zasiadły na sejmowej galerii. Nie ukrywały zdenerwowania i wywołały do tablicy premiera Donalda Tuska. Spytały, kiedy lider Polski 2050 poniesie konsekwencje swojego zachowania.

ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!

- Dzisiaj dostałam zakaz wejścia na galerię od pana marszałka Hołowni, bo jemu sprawia przykrość oglądanie osób, które mają na sobie koszulki "legalna aborcja". [...] Pan Hołownia może kłamać, że jest w Polsce 106 aborcji rocznie. Ich jest 120 tys. Udawanie, że to się nie dzieje, jest głupie, więc tak teraz to wygląda - powiedziała Marta Lempart w rozmowie z mediami.

trwa ładowanie posta...

Aktywistki powiedziały, że nie będą próbowały siłą wejść na salę plenarną. Marta Lempart stwierdziła, że marszałek Szymon Hołownia się boi i nie chce odpowiadać na trudne pytania. Oskarżyła go o opóźnianie debaty na temat praw kobiet, a także współpracę z Konfederacją w tej kwestii. Liderka Strajku Kobiet użyła mocnych słów, twierdząc, że Donald Tusk stworzył potwora, jakim jest Szymon Hołownia, którego nie obchodzą kobiety.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 0