Vibez - daje więcej niż obiecuje - ludzie, ekologia, lifehackiVibez
Akcja Partnerska PłatnaFundusze Europejskie dla młodych
Dostęp do środków menstruacyjnych Szkocja

Szkocja pierwszym krajem z dostępem do darmowych produktów menstruacyjnych dla WSZYSTKICH

Źródło zdjęć: © Canva, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,16.08.2022 15:00

Szkocja jest pierwszym krajem, który osobom menstruującym zapewnia dostęp do darmowych produktów higienicznych. Podpaski i tampony będą dostępne dla wszystkich. Także dla osób transpłciowych i niebinarnych.

W Polsce - jak niedawno pisaliśmy - wiele osób śmieje się z urlopów menstruacyjnych i zastanawia, czy papieru toaletowego można używać jak tamponów. Są i na mapie Europy miejsca, gdzie do tematu miesiączki podchodzi się w mniej uwłaczający sposób. Idealnym przykładem jest Szkocja.

W tym kraju właśnie zaczęło obowiązywać nowe prawo, które wszystkim osobom menstruującym dostęp do darmowych produktów higienicznych podczas okresu.

Szkocja walczy z ubóstwem menstruacyjnym

Według raportu Kulczyk Foundation, ubóstwo menstruacyjne to problem, który dotyka ponad 500 mln kobiet na całym świecie. Gdybyśmy w tych statystykach uwzględnili osoby menstruujące, liczba zapewne byłaby wyższa.

W Szkocji już od 2017 roku darmowe produkty menstruacyjne są zapewniane uczniom. Teraz postanowiono zagwarantować je wszystkim osobom menstruującym. 15 sierpnia w życie wszedł projekt, dzięki któremu nikt nie będzie musiał już martwić się o koszt tamponów .

trwa ładowanie posta...

Ustawa początkowo miała wejść w życie najpóźniej w styczniu przyszłego roku, ale jak widać w Szkocji problem ubóstwa menstruacyjnego jest traktowany poważnie i udało się przyspieszyć wejście ustawy.

Na czym polega ustawa zapewniająca środki higieniczne osobom menstruującym?

Osoby menstruujące mogą teraz liczyć na darmowe tampony, podpaski, ale również artykuły wielokrotnego użytku, np. kubeczki menstruacyjne. Jeśli ktoś będzie chciał skorzystać z takiej opcji w Szkocji, będzie potrzebował aplikacji "PickupMyPeriod". Znajduje się w niej już ponad tysiąc lokalizacji, w których można odebrać środki higieniczne.

- W czasach, gdy ludzie dokonują trudnych wyborów z powodu kryzysu związanego z kosztami życia i utrzymania, ta ustawa staje się ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Nie chcemy, aby ktokolwiek, kiedykolwiek znalazł się w sytuacji, w której nie ma dostępu do produktów menstruacyjnych - powiedziała stacji BBC Shona Robison, szkocka sekretarz ds. sprawiedliwości społecznej.

trwa ładowanie posta...

Szkocja zapewnia produkty higieniczne wszystkim osobom menstruującym

Ważne, że ustawa jest inkluzywna i uwzględnia wszystkie osoby menstruujące. Jak podaje "Pink News", cała ustawa została napisana językiem neutralnym płciowo. Darmowe środki higieniczne mogą więc dostać wszystkie osoby - bez względu na wiek, płeć czy sytuację finansową.

"Nie każda osoba miesiączkująca, identyfikuje się jako kobieta, dlatego w ramach zapewnienia godnego podejścia do sprawy, organy odpowiedzialne za [realizację ustawy] muszą zapewnić, że ustalenia wprowadzone w celu wypełnienia jej założeń, umożliwiają każdej osobie, która miesiączkuje - w tym mężczyznom transpłciowym i osobom niebinarnym - możliwość uzyskania dostępu do tych produktów" – czytamy na portalu Pink News.

Tym samym Szkocja stała się pierwszym krajem na świecie, w którym prawo zapewnia dostęp do bezpłatnych produktów menstruacyjnych. Mamy nadzieję, że więcej państw pójdzie ich śladem.

trwa ładowanie posta...

Źródło: PinkNews, BBC

Fundusze Europejskie dla młodych
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Brawo Szkocja i Kulczyk Foundation, która działa w tym zakresie. Dalej tematy zdrowotne i podstawowej higieny jak widać muszą być poruszane, bo świadomość społeczna jest żenująco niska.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Jaay,zgłoś
"Darmowych" xDDDD Koniec końców będą one kosztowały jeszcze więcej niż jakby każdy miał je kupić sobie. Dlaczego społeczeństwo ma być karane za nieudolność kobiet w spełnianiu ich podstawowego obowiązku, czyli zachodzenia w ciążę?
Odpowiedz
1Zgadzam się7Nie zgadzam się