Miss Universe okres

Miss Universe edukuje o inkluzywnym okresie. Tak, nie tylko cis kobiety menstruują

Źródło zdjęć: © Miss Universe, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,17.06.2022 14:30

Na Twitterze Miss Universe pojawiły się grafiki, które informują o tym, jak w otwarty i niewykluczający sposób powinniśmy mówić o okresie. Nie wszystkim podoba się jednak to, że okres dotyczy nie tylko cis kobiet.

Czyżby w świecie konkursów piękności coś zaczynało się zmieniać? Na profilu Miss Universe pojawił się wpis dotyczący okresów. Jego inkluzywność jednak nie wszystkim się spodobała.

Miss Universe na swoim profilu na Twitterze postanowiło wyedukować swoją społeczność na temat otwartego i niewykluczającego podejścia do miesiączki. Okres w końcu nie dotyczy tylko cis kobiet.

Miss Universe staje się bardziej inkluzywna

Miss Universe to międzynarodowy konkurs piękności organizowany od 1952 roku. Obok Miss World jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów piękności. W wyborach głównie biorą udział cis kobiety, jednak od jakiegoś czasu zaczyna się to zmieniać, a świat miss staje się odrobinę bardziej inkluzywny.

trwa ładowanie posta...

Jakiś czas temu pisaliśmy o transpłciowej modelce, która starała się o tytuł pierwszej transpłciowej miss USA. Dopuszczanie osób innych niż cispłciowe do konkursu to nie jedyna nowość. Na Twitterze Miss Universe pojawiła się bardzo ważna grafika dotycząca okresu.

Miss Universe o okresie

Miss Universe w swoim poście pisze o inkluzywnym okresowym języku. Zaznacza, że menstruacja nie jest tematem dotykającym tylko kobiety, więc sposób w jakim o nim mówimy, nie powinien wykluczać członków społeczności LGBTQ+.

W tweecie pojawiły się też informacyjne grafiki, które pokazują, jak w lepszy i bardziej otwarty sposób można mówić o menstruacji. Miss Universe proponuje używanie zwrotów "osoby menstruujące" zamiast "kobiety" oraz "zdrowie reprodukcyjne" zamiast "zdrowie kobiet".

trwa ładowanie posta...

Miss Universe inkluzywnie o okresie - czy to ważne?

Oczywiście pod postem już pojawiło się wiele krytykujących takie podejście komentarzy. Niektórzy ironicznie pytają, czy Miss Universe zna jakiś "menstruujących mężczyzn" i zastanawiają się, czemu - biorąc pod uwagę tę inkluzywność - ich Twitter wciąż nazywa się "Miss".

trwa ładowanie posta...

Warto jednak zaznaczyć, że taka otwarta edukacja menstruacyjna, zwracająca uwagę na to, że nie tylko cis kobiety mają miesiączki, jest naprawdę ważna. Okres do tej pory był tematem tabu, co na szczęście zaczyna się zmieniać, dlatego też włączenie do dyskusji wszystkich osób z macicami jest naprawdę istotne.

W końcu wszystkie byłyśmy przez tak długi czas wykluczane, wiemy jak to jest, więc same nie powinnyśmy chyba wykluczać innych, prawda? W każdym razie działania Miss Universe, choć dla wielu są kontrowersyjne, są przede wszystkim ważne i taką zmianę oraz podejście z pewnością należy docenić. Miejmy jednak nadzieje, że za takim działaniem pójdą też bardziej inkluzywne kroki organizacji samych konkursów...

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 4