okres, tampony, inflacja

Nie stać cię na tampony? Panowie radzą: użyj papieru toaletowego lub zajdź w ciążę

Źródło zdjęć: © Twitter, canva
Anna RusakAnna Rusak,16.08.2022 08:30

Menstruacja to dla niektórych wciąż temat do żartów. Na Twitterze panowie dzielą się wybitnymi radami dla kobiet, których nie stać na środki higieniczne podczas okresu: "Polecam zajść w ciążę, zaoszczędzisz".

Menstruacja to temat, który powraca co jakiś czas. Czasem, piszemy o nim, by przypomnieć, że nie tylko cis kobiety mają miesiączki, czasem musimy niektórym wytłumaczyć, że "wzięcie no-spy" nie zawsze odpowie na okres.

Oczywiście osoby, które nie mają okresu, zawsze mają dużo do powiedzenia, a ich spojrzenie na miesiączkę zazwyczaj jest dość oderwane od rzeczywistości. Myślałyście, że nie rozumieją nas tylko w kwestii urlopów menstruacyjnych? W takim razie musicie przeczytać te rady z Twittera.

Nie stać cię na podpaski? Użyj papieru toaletowego

Jedna z użytkowniczek napisała post, w którym narzeka na aktualną cenę tamponów i podpasek. W odpowiedzi na jej twitta pewien "Zbyszko" postanowił zapytać, czy "zwinięty papier toaletowy nie zadziałaby jak tampon".

trwa ładowanie posta...

Oczywiście jedna z kobiet bardzo szybko wyjaśniła mu, na czym polega jego "błąd": "tylko mężczyzna mógł coś takiego napisać. Wiesz jak działają tampony? Mają za zadanie wsiąkać krew przez kilka godzin. Papier sprawiłby, że po kilku minutach nie dość, że rozpuściłby się w pochwie, to jeszcze krew wylałaby się na bieliznę i nogi".

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Inny z użytkowników Twittera również miał "wybitną" radę dla wszystkich osób menstruujących. Stwierdził, że "zaoszczędzą", jeśli "zajdą w ciążę". Rzeczywiście, wychowywanie dziecka na pewno jest mniej kosztowne niż zakup tamponów czy podpasek.

trwa ładowanie posta...

Koszt środków menstruacyjnych wzrasta i to nie powód do żartów

Tak, wiem, dla niektórych niededukowanych przedstawicieli naszego społeczeństwa, okres rzeczywiście może być "śmiesznym" tematem, ale kobiety i osoby z macicami na całym świecie muszą liczyć się z wszystkimi jego konsekwencjami.

Jeśli komuś wydaje się, że to jakiś "wymyślony problem" powinien zapoznać się z kalkulatorem menstruacyjnym. W 2021 roku wyliczyłam z niego, że na okres wydałabym w trakcie całego swojego życia ponad 11 tys. zł. Gdy sprawdziłam cenę w tym roku, wyszło już ponad 12 tys.

kalkulator miesiączki
kalkulator miesiączki (omnicalculator)
kalkulator miesiączki
kalkulator miesiączki (omnicalculator)

Ubóstwo menstruacyjne to coś, z czym możemy walczyć

Tak, inflacja dotyka również osoby menstruujące. Przypominam, że w naszym społeczeństwie są osoby, których nie stać na to, by kupić sobie tampon czy podpaski. Ubóstwo menstruacyjne na całym świecie dotyka ponad 500 mln osób menstruujących - tak wynika z raportów przywoływanych przez Kulczyk Fundation. Właśnie dlatego działanie organizacji takich jak "Różowa Skrzyneczka" jest naprawdę ważne.

trwa ładowanie posta...

Przy okazji przypominam, że tampony i podpaski, to nie jedyne rozwiązania. Na rynku są dostępne m.in. majtki menstruacyjne, specjalne okresowe gąbeczki czy kubeczki. Okres to nie jest powód do śmiechów czy żartów.

Właśnie takie podejście sprawia, że kobiety potem się go wstydzą. Mówmy o nim otwarcie, edukujmy się nawzajem i wspierajmy. Ubóstwo menstruacyjne to coś, czym nasi rządzący naprawdę powinni się zająć. Teraz ten problem może dotykać jeszcze więcej osób.

trwa ładowanie posta...

Źródło: https://www.omnicalculator.com/everyday-life/koszty-miesiaczki, https://kulczykfoundation.org.pl/menstruacja/badania/Ubostwo_Menstruacyjne_Czym_Jest_I_Jak_Z_Nim_Walczyc_Miedzynarodowy_Raport

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
Magda,zgłoś
Bardzo dobrze, że nadal porusza się takie tematy. Niektórzy sądzą że jest to błaha sprawa, a jest dokładnie odwrotnie. Cieszę się,że całą akcję wspiera Kulczyk Foundation, są znani z tego że pomagają innym realnie, nie inaczej jest teraz.
Odpowiedz
1Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zgadzam się,zgłoś
Nie jestem jakimś wielkim feministą, ale popieram zapewnienie podpasek w żeńskich toaletach. Skoro papier toaletowy jest zapewniony i nikt nie musi sobie go zabierać z domu, to podpaski też mogłyby być w żeńskich toaletach.
Odpowiedz
3Zgadzam się1Nie zgadzam się
Jaay,zgłoś
150g ligniny to 4zł. NO RZECZYWIŚCIE DROŻYZNA XDDDDD
Odpowiedz
1Zgadzam się10Nie zgadzam się