Kampania "Tak dla podpasek" ocenzurowana

Apel o darmowe podpaski w szkołach. Spot "Tak dla podpasek" ocenzurowany

Źródło zdjęć: © Okresowa Koalicja, YouTube
Anna RusakAnna Rusak,18.04.2023 13:45

Kampania "Tak dla podpasek" to akcja, która ma nagłaśniać problem związany z tabu i ubóstwem menstruacyjnym. Jej spot został ocenzurowany przez dwie stacje, ale wciąż możecie podpisać ważny apel do polityków. Czemu darmowe podpaski w szkole są tak potrzebne?

Ubóstwo menstruacyjne to problem, który dotyka naprawdę wiele kobiet. 54 proc. nastolatek w Polsce przynajmniej raz nie poszło do szkoły z powodu okresu. 21 proc. z nich zwolniło się z lekcji, bo nie miało środków higienicznych potrzebnych w trakcie miesiączki. Nie wszystkich stać na tampony czy podpaski.

Jednej na pięć kobiet w Polsce zdarzyło się nie mieć pieniędzy na zakup środków higienicznych w trakcie okresu. O tych wszystkich danych i problemach, z którymi borykają się osoby menstruujące, mówi kampania "Tak dla podpasek". Niestety, spot akcji już został ocenzurowany.

Spot "Tak dla podpasek" ocenzurowany

Za kampanię "Tak dla podpasek" odpowiada Kulczyk Foundation oraz Okresowa Koalicja. Jednym z ważniejszych elementów akcji, która wystartowała 17 kwietnia, jest spot świadomościowy. Możemy w nim zobaczyć dziewczynki i kobiety, które zmagają się z okresowym tabu i ubóstwem menstruacyjnym.

W projekcie udział wzięła m.in. Marianna Zydek i Magdalena Cielecka. Nagrania przedstawiające historie kobiet i nastolatek będzie można oglądać w mediach społecznościowych i telewizji. Niestety, nie wszyscy zobaczą spot w całości.

trwa ładowanie posta...

Jak ustalił portal Wirtualne Media, TVN i TVP nie zgodziły się na pełną wersję spotu. Problemem ma być krew menstruacyjna. Wychodzi na to, że według niektórych stacji przedstawienie jej w rzeczywistym, czerwonym kolorze może być zbyt drastycznym widokiem dla widzów. Cały spot zobaczą za to widzowie Polsatu.

- Podczas tworzenia kampanii zaskoczyło nas wiele. Nie tylko statystyki, które w przerażający sposób pokazują wymiar problemu, jakim jest ubóstwo menstruacyjne, ale również brak możliwości nagłośnienia tematu w przestrzeni publicznej. Sytuacja zmusiła nas do przygotowania spotów w różnych wariantach, ponieważ pokazanie na bieliźnie krwi menstruacyjnej okazało się zbyt odważnym obrazem. Mamy nadzieję, że tą akcją uda nam się wywołać pozytywną zmianę w tych dwóch obszarach - mówi, cytowana przez Wirtualne Media, Anna Żurek, account director Havas Warsaw, agencji odpowiedzialnej za przygotowanie akcji.

Tak Dla Podpasek | Okresowa Koalicja

"Tak dla podpasek" - ustawa o darmowych podpaskach

Spot ma nie tylko nagłośnić problem ubóstwa i tabu menstruacyjnego. Ma też zachęcić do podpisania apelu do polityków. Pod koniec maja Okresowa Koalicja złoży w parlamencie projekt ustawy o darmowym dostępie do podpasek w każdej szkole. Dzięki niemu we wszystkich placówkach oświaty miałyby znaleźć się bezpłatne środki higieniczne dla uczennic.

Na stronie takdlapodpasek.pl można podpisać się pod apelem do polityków o jak najszybsze przyjęcie ustawy. Zaledwie po jednym dniu udało się zebrać prawie 9 tys. podpisów. Apel "Tak dla podpasek" podpisała m.in. raperka Young Leosia i influencerka Martyna Kaczmarek.

trwa ładowanie posta...

"Zapewnienie dostępu do środków higieny oraz edukacji dot. cyklu menstruacyjnego pozwoli im nie tylko godnie przeżyć czas miesiączkowania, ale także uchroni przed opuszczaniem zajęć lekcyjnych z powodu miesiączki. Odpowiednia edukacja pozwoli natomiast wzmacniać ich pewność siebie i budować wspierające środowisko wśród rówieśników, a tym samym niwelować tabu i stygmatyzację towarzyszące miesiączce" - czytamy na stronie akcji "Tak dla podpasek".

Jeśli popieracie inicjatywę, również możecie się pod nią podpisać. Warto jeszcze wspomnieć, że do tej pory zapewnianiem darmowych podpasek i tamponów zajmowała się głównie Różowa Skrzyneczka. Już wtedy pojawiały się głosy krytykujące akcję. Negatywne komentarze najczęściej pojawiały się jednak od osób, które w tej kwestii nie mają do powiedzenia za wiele, czyli mężczyzn.

O tym, jak wygląda ich stosunek i wiedza na temat okresu, najlepiej chyba świadczą wypowiedzi na Twitterze dotyczące tamponów. Ciekawym wątkiem jest również test, w którym na mężczyznach testuje się symulatory okresu.

trwa ładowanie posta...

Źródło: takdlapodpasek.pl, Wirtualne Media

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 236
  • emoji ogień - liczba głosów: 187
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 14
Sonia,zgłoś
W większości cywilizowanych kraji, środku higieniczne, jak i antykoncepcja jest darmowa
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
W jakim sensie te podpaski mają być darmowe, chcecie zmusić producentów do przekazywania ich, czy do refundacji. Jesli to drugie, to kłamiecie, że mają być darmowe, i to mi się nie podoba. Nie można na kłamstwie robić takich akcji. Gdyby było od razu mówione, że chodź o refundację, to wtedy jest uczciwie.
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się
Ewaty,zgłoś
Dobry pomysł jestem za
Odpowiedz
0Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 20