Raport IPCC to ostatnie ostrzeżenie przed katastrofą: "Teraz albo nigdy"
Raport IPCC wnosi trochę nadziei i pokazuje, że jeszcze możemy coś zmienić. Musimy tylko naprawdę zacząć efektywniej działać, bo technologie już mamy. Pytanie tylko - co na to rządzący?
Niedawno dzieliliśmy się z wami jedną z części raportu IPCC. To dane Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, nad którymi pracują rzesze największych naukowców na świecie.
Podobne
- Szafarowicz uderza w Tuska. Czym jest Nature Restoration Law?
- Futuro Vegetal - kim są aktywiści klimatyczni, którzy oblewają się krwią?
- Polska wyjdzie z energetycznej "czarnej dziury"? Zapowiedzi ministry środowiska
- Ekologiczny paradoks. Ostatnie Pokolenie niszczy auta elektryczne Tesli
- Ostatnie Pokolenie napisało list do premiera. Mają jasne żądania
Poprzednie części podsumowywały obecne i możliwe skutki zmian klimatycznych, informując nas m.in. o tym, jak globalne ocieplenie wpływa na nasze codzienne życie. Te najnowsze dane wnoszą jednak odrobinę nadziei.
Działamy zbyt wolno, ale jest jeszcze nadzieja
"Zmiana klimatu 2022: łagodzenie zmian klimatu" to trzecia część i ostatnia część raportu IPCC. Tym razem twórcy skupili się na tym, jak możemy ograniczyć skutki zmian klimatu, wnosząc do naszego myślenia o przyszłości odrobinę nadziei.
Nie dostaniemy jej jednak za darmo. Wiem, że mówimy o tym nieustannie, ale teraz NAPRAWDĘ musimy zacząć działać. Politycy muszą przestać mówić "bla, bla, bla" i zacząć w końcu efektywnie pracować na rzecz klimatu.
Tak, już coś robimy, ale to wszystko wciąż dzieje się za wolno
Przypomnijmy może najważniejsze - aby w przyszłości utrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza, do 2030 roku musimy zredukować emisje o 43%. Do 2050 roku powinniśmy osiągnąć zerową emisję netto.
Tak, ta neutralność jest jeszcze możliwa. Raport jasno mówi, że mamy wszystkie narzędzia, by zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych już do 2030 roku. Trzeba tylko wziąć się poważnie do roboty i wprowadzić efektywne zmiany w obszarach tak jak przemysł czy transport.
Dużo może zmienić np. to o czym mówi się bezustannie, czyli przejście na bezemisyjne źródła energii. Naukowcy mówią też o potrzebie pilnego odejścia od paliw kopalnianych. Ważną częścią tego lepszego świata miałaby być też zrównoważona gospodarka rolna i tak, chodzi w niej m.in. o zaprzestanie wylesiania.
Wiemy co i jak, nie mamy już wymówek
Twórcy raportu podkreślają, że mamy już odpowiednie technologie, wiemy co powinniśmy robić, więc teraz tak naprawdę nie mamy żadnej wymówki. Po prostu powinniśmy zacząć działać i rządzący to działanie powinni finansować.
Dlaczego? Chociażby dlatego, że nasze papierowe słomki nie zmienią zbyt wiele. Za to ich decyzje dotyczące np. paliw i energetyki mogą zmienić bardzo dużo. Warto im wszystkim o tym po prostu często przypominać np. uczestnicząc w strajkach klimatycznych.
Nadzieja jest. Pytanie tylko, co z nią zrobimy? I tak, wiem, że te wszystkie dane brzmią bardzo mgliście, ale może takie widokówki z przyszłości, rozjaśnią wam trochę naszą ewentualną przyszłość…
CLIMATE CHANGE 2022: Mitigation of Climate Change
Źródło: IPCC, BBC
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos