Futuro Vegetal - kim są?

Futuro Vegetal - kim są aktywiści klimatyczni, którzy oblewają się krwią?

Źródło zdjęć: © Futuro Vegetal, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,28.07.2023 13:30

Aktywistom klimatycznym z grupy Futuro Vegetal marzy się przyszłość, w której wszyscy porzuciliby jedzenie mięsa na rzecz roślinnych odpowiedników. Dlatego oblewają sklepy krwią, niszczą samoloty, samochody, jachty i przyklejają się do płyt lotnisk.

Aktywiści klimatyczni są coraz bardziej rozpoznawalni dzięki licznym akcjom, które organizują. Na pewno dobrze znacie już grupę Extinction Rebellion, która działa nawet w Polsce - ostatnio wykopali kostkę w Krakowie, by w jej miejscu pojawił się mały ogródek.

Możliwe, że kojarzycie też aktywistów z grupy Ostatnie Pokolenie, którym niedawno groziła amputacja rąk. Teraz przyszedł czas na Futuro Vegetal. Kim są aktywiści z tej grupy i czemu oblewają się krwią w sklepie oraz niszczą samoloty?

Futuro Vegetal - co to za grupa?

Futuro Vegetal (Przyszłość Roślinna) to hiszpańska grupa, która koncentruje się na wpływie sektora spożywczego na globalne ocieplenie. Aktywiści klimatyczni protestują głównie przeciwko aktualnemu modelowi rolno-spożywczemu. Zaznaczają, że to on jest w dużym stopniu odpowiedzialny za kryzys.

Oznacza to, że Futuro Vegetal sprzeciwia się przemysłowej hodowli zwierząt, która nie tylko przyczynia się do ich cierpienia, ale również negatywnie oddziałuje na naszą Ziemię. Przypomnijmy, że badania wykazały, że mięso szkodzi planecie dwa razy bardziej niż dieta roślinna.

Temat jest dla nich szczególnie istotny, chociażby dlatego, że produkcja żywności odpowiada za emisję jednej trzeciej wszystkich gazów cieplarnianych. W związku z tym domagają się, aby rząd przestał wspierać hodowlę zwierząt i zaczął przeznaczać pieniądze na promowanie ekologicznych alternatyw roślinnych. Tym samym domagają się zmian w systemie żywieniowym Hiszpanii.

"Hodowla zwierząt zajmuje najwięcej terenów użytkowych oraz gruntów rolnych na planecie i w dużym stopniu odpowiada za światowe wylesianie Ziemi. Emituje również więcej gazów cieplarnianych niż cały światowy sektor transportu razem wzięty" - czytamy na oficjalnej stronie aktywistów.

trwa ładowanie posta...

Futuro Vegetal - działania aktywistów klimatycznych

Jak możecie się więc domyślić, akcje Futuro Vegetal oparte są nie tylko na zwracaniu uwagi na skutki kryzysu klimatycznego, ale szczególnie koncentrują się na sektorze spożywczym. Na początku tego roku oblani sztuczną krwią działacze z Futuro Vegetal związali się łańcuchami w supermarkecie na Teneryfie.

Stojąc w kałuży czerwonej cieczy, chcieli zwrócić uwagę na wpływ przemysłu mięsnego na zmiany klimatu. Miesiąc wcześniej zorganizowali podobną akcję w Barcelonie, a w 2022 r. pojawili się w tamtejszym Muzeum Egipskim.

Cieczą przypominającą krew, która znajdowała się w butelkach po Coca-Coli, ochlapali gablotę z repliką mumii. Tym samym Futuro Vegetal chciało zwrócić uwagę na to, że sponsorem COP27, czyli najważniejszego szczytu klimatycznego, jest firma, która co roku znajduje się na liście największych śmieciarzy.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Futuro Vegetal - malowanie jachtów, niszczenie obrazów i oblewanie krwią

Rozlewanie krwi to niejedyne zajęcie działaczy z Futuro Vegetal. Niedawno pisaliśmy o tym, że aktywiści klimatyczni pomalowali jacht milionerki sprayem. W dłoniach trzymali napis: "Ty korzystasz - inni cierpią".

Podobną akcję zorganizowali jakiś czas temu na lotnisku, spryskując na żółto odrzutowiec na Ibizie. W obu przypadkach celem aktywistów było zwrócenie uwagi na obojętność najbogatszych na kryzys klimatyczny i ich nadmierną konsumpcję.

Aktywiści wyjaśniają, że ludzkości nie stać również na luksus sportowych samochodów. Młodzi tłumaczą to w dobitny sposób - nagrali film, na którym oblewają zielone lamborghini czerwoną farbą.

trwa ładowanie posta...

Podobnie jak inni aktywiści, Futuro Vegetal również brało udział w przyklejaniu się do obrazów i niszczeniu przestrzeni muzealnych. W zeszłym roku w Madrycie przyczepili się do dwóch obrazów Francisca Goi. Tym razem chcieli zwrócić uwagę na ocieplenie planety.

Jednym z ich ostatnich dokonań jest wtargnięcie na pas startowy międzynarodowego lotniska Barajas w Madrycie. Dwójka aktywistów z Futuro Vegetal przykleiła swoje dłonie do płyty. Po wyborach w Hiszpanii chcieli zaznaczyć, że to, jaka partia wygrała, nie ma znaczenia - wszyscy powinniśmy działać na rzecz ograniczenia skutków kryzysu klimatycznego.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Źródło: Futuro Vegetal, Dailymail, CanarianWeekly

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 17
  • emoji smutek - liczba głosów: 5
  • emoji złość - liczba głosów: 40
  • emoji kupka - liczba głosów: 103
KLEM,zgłoś
A ta krew była z żył protestujących czy zabitych zwierząt?
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
bibi,zgłoś
Ta organizacja niedoczytała ostatnich wiadomości. W Brazyli wycina się lasy deszczowe aby uprawiać awokado. Uprawa roślin przemysłowa zabija więcej drzew niż hodowla bydła. Awokado potrzebuje 3 razy więcej wody do wzrostu niż jabłko. Problemem nie jest produkcja żywności tylko ludzie. problemem jest przeludnienie. Stąd covid i wojna. Władcy tej planety postanowili nas trochę przetrzebić aby mieć więcej tlenu dla siebie i swoich potomków...
Odpowiedz
6Zgadzam się0Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)
Piderast,zgłoś
Jedzenie mięsa zmniejsza ilość zwierząt w lasach wydzielających metan, a jedzenie roślin morduje rośliny wydzielające tlen.
Odpowiedz
9Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 62