ekologia
Czym jest Willow Project? Walką z czasem o ocalenie Alaski
Greta Thunberg

Greta Thunberg ma dość rządzących i ich pustych obietnic: "Nadzieja to nie bla bla bla!"

Źródło zdjęć: © YouTube.com, BBC News
Anna RusakAnna Rusak,30.09.2021 15:40

Greta Thunberg szydzi z przywódców w swoim najnowszym przemówieniu w iście mistrzowskim stylu. Czas skończyć z nic nie wnoszącym: "bla bla bla"

Ostatnio Greta Thunberg dzieliła się z nami tym, co daje jej aktywizm, a niedawno mogliśmy naprawdę podziwiać ją w działaniu. Z wielką klasą sparodiowała przywódców krajów, których troska o przyszłość naszej planety kończy się na… gadaniu.

Podczas konferencji Youth4Climate w Mediolanie Greta jasno powiedziała, co myśli o wszelkich obietnicach i wielkich, pięknych przemowach, którymi mamią nas politycy. Gdy przemawiała, zapożyczyła sobie trochę ich retorykę:


"Zielona gospodarka, bla bla bla, zero emisji do 2050 roku, bla bla bla. […] Nie ma Planety B. Bla, bla, bla, bla, bla, bla. […] Neutralny dla klimatu, bla, bla, bla. To wszystko, co słyszymy od naszych tak zwanych przywódców - słowa. Słowa, które brzmią świetnie, ale jak dotąd nie doprowadziły do ​​żadnych działań, nie dały żadnej nadziei, ani marzeń. Puste słowa i obietnice".

trwa ładowanie posta...

Nadzieja to nie bla bla bla

W przemowie Greta nawiązała m.in. do słów premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, który na szczycie G7 powiedział, że po pandemii "potrzebujemy odbudowy". No i jak możecie się domyślić - na słowach się skończyło.

Jasne, te ich wszystkie piękne deklaracje może i świetnie brzmią, ale gdy przychodzi co do czego, wciąż jesteśmy w punkcie wyjścia. Przypominam, że ostatni raport jasno pokazał, że musimy zacząć poważnie działać, jeśli chcemy jeszcze jakoś sensownie pożyć na tej planecie.

Greta wprost powiedziała nawet, że: "Nasze nadzieje i ambicje toną w ich pustych obietnicach". Najwyższy czas, żeby politycy wzięli odpowiedzialność za swoje słowa, bo może i oni nie dożyją najgorszego (w co, biorąc pod uwagę prognozy naukowców, wątpię), ale też mają dzieci, bliskich, których skutki katastrofy klimatycznej mogą naprawdę poważnie dotknąć.

Tak że nie - to nie jest tak, że zmiany nie są możliwe. Są, tylko ktoś w końcu musi zacząć je realizować. Nie można rzucać nam w twarz obietnic, a potem zajmować się czymś zupełnie innym, bo jak mówi Greta: "Nadzieja to nie bla bla bla!".


"Nie możemy dłużej pozwolić, żeby ludzie będący u władzy decydowali o tym, co jest politycznie możliwe, a co nie. Nie możemy pozwolić decydować im, o tym, czym jest nadzieja. Nadzieja to nie bla bla bla!

Miejmy nadzieję, że do rządzących w końcu to dotrze. I - może przede wszystkim - że nie będzie za późno. Właściwie chcemy od nich tylko jednego, co Thunberg też podkreśliła: sprawiedliwości klimatycznej. Dlaczego? Bo po prostu chcemy żyć.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Klops z mamuta na talerzu. Nie zdobędzie gwiazdki Michelin