ekologia
Tysiące pingwinów zagrożonych. W tle śmiertelny wirus
pogoda to nie klimat

Pogoda to nie klimat - o co chodzi z czerwcowym rekordem temperatury w Polsce?

Źródło zdjęć: © Canva, Giphy, Jakub Wiech, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,20.06.2022 13:00

Lato to czas bicia rekordów temperatur i w pewną czerwcową niedzielę w Polsce byliśmy bliscy wyrównania jednego z nich. Ocieplenie klimatu to nie żarty, choć nie wszyscy w to wierzą. Czemu pogoda to nie klimat i nie powinniśmy się cieszyć ani ze śniegu zimą, ani z upałów latem?

W niedzielę 19 czerwca w niektórych miejscach można było się ugotować. I nie mówię tu tylko osobach, które w ten piękny, słoneczny dzień postanowiły wypoczywać na zabetonowanych rynkach, z których wycięto drzewa dające minimum cienia i chłodu.

W Polsce dziewiętnastego czerwca prawie pobito kolejny rekord temperatur. Klimatolodzy biją na alarm, ale niektórzy twierdzą, że nie ma się czym martwić, bo to tylko "pogoda". Kto ma rację?

Rekord temperatury w Polsce w czerwcu

Jak informują Wiadomości WP, w niedzielę 19 czerwca w Polsce prawie wyrównał się rekord temperatur. Najcieplej było w Słubicach i Krzyżu. Do pobicia zabrakło mniej więcej 0,5 st. C. Możliwe, że rekord padł na stacji IMGW w Gorzowie Wielkopolskim.

Najwyższa zanotowana lokalnie w niedzielę temperatura to 37,8 st. C. Taką wartość wskazały termometry w Słubicach (Lubuskie) i w Krzyżu (Wielkopolskie). Poprzedni rekord był notowany na tej stacji trzy lata temu i było to 37,6 st. C.

- Wiadomości WP
trwa ładowanie posta...

Pogoda to nie klimat

Wielu klimatologów postanowiło tego dnia zwrócić uwagę na problem globalnego ocieplenia i ogólnego wzrostu temperatury na Ziemi. Nie wszyscy są jednak przekonani do ich stwierdzeń i uważają, że to tylko forma "straszenia".

W swoich rozważaniach klimatyczni sceptycy powołują się na zimny i deszczowy maj, a także zimę i śnieg. Twierdzą, że wtedy naukowcy i klimatolodzy mówią, że "pogoda to nie klimat" i apelują o to, by nie cieszyć się faktem, że w Polsce jeszcze pojawia się coś takiego jak śnieg. Według nich ten jeden dzień rekordowych upałów to też "tylko pogoda".

trwa ładowanie posta...

Cóż musimy tu sobie wyjaśnić jedną rzecz: pogoda to nie klimat. Jeśli mówimy o pogodzie, to mamy na myśli stan atmosfery w konkretnej chwili. Opisujemy to, co dzieje się tu i teraz, mając na uwadze, że sytuacja może zmienić się dynamicznie. Wie o tym każdy, kto w upalny dzień doświadczył nagłego, krótkiego i ulewnego deszczu.

Klimat to parametry pogody, które są uśredniane na przestrzeni kilkudziesięciu, kilkuset lat. Naukowcy, którzy się nim zajmują, porównują i badają to, jak ta jednostkowa, jednodniowa "pogoda" prezentuje się w większym, czasowym ujęciu. Sprawdzają też, jak zmieniała się na przestrzeni lat oraz jak te zmiany wpływają na nasze życie i przyszłość.

Najprościej rzecz ujmując: pogoda to coś, co określacie, patrząc rano za okno. Klimat to coś, co naukowcy badają i co zajmuje im trochę więcej czasu niż takie zerknięcie przez okno. Różni je perspektywa czasowa i ilość zgromadzonych danych. Opisują je też inne, choć łączące się zjawiska.

trwa ładowanie posta...

Śnieg to pogoda, a wysokie temperatury to już klimat?

Zimą, gdy spada śnieg, niektórzy wrzucają do sieci zaśnieżone zdjęcia i twierdzą, że to dowód na to, że nie ma kryzysu klimatycznego. Wtedy osoby zajmujące się klimatem piszą o tym, że to tylko zjawisko pogodowe, które nie ma niczego wspólnego z większymi zmianami.

Robią to nie dlatego, że uważają, że pogoda to klimat. Zwracają na to uwagę w ten sposób, bo właśnie wielu ludzi może sobie takie zjawisko pogodowe wyjąć z całego szeregu zbieranych danych i stwierdzić, że "kryzysu klimatycznego nie ma, wszystko jest ok, pada deszcz i śnieg, nie ma się czym przejmować".

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Jeśli przy rekordach temperatur mówią o kryzysie klimatycznym, to robią to nie dlatego, że pogoda to klimat. Mówią o tym tylko po to, by podnieść naszą świadomość, zwrócić uwagę na wykresy i tendencje, a taki najgorętszy dzień po prostu "wybija się" na tle reszty.

Oznacza to po prostu, że nie powinniśmy się cieszyć ani ze śniegu, ani z deszczu, ani z tych wysokich temperatur. Powinniśmy za to wziąć sobie do serca wykresy i raporty, które pokazują, jak wpłynie na nas postępujące ocieplenie klimatu. Zapraszam do raportu IPCC i do zapoznania się z tym, co mówią naukowcy. Seans tego filmu może jakkolwiek pomóc:

„Można panikować” reż. Jonathan L. Ramsey | "It's Okay to Panic" 2020 (napisy EN, PL, ES, RU)

trwa ładowanie posta...

Przeczytałam raport IPCC, żebyście wy nie musieli 👍

Źródło: GOV, eko.org.pl, Wiadomości WP

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Lody z wodorostów. Wegańska alternatywa na upalne dni