ekologia
Chcą zakazać fajerwerków w sylwestra. "Pies brudzi trawnik, więc wolno strzelać"
pogoda to nie klimat

Pogoda to nie klimat - o co chodzi z czerwcowym rekordem temperatury w Polsce?

Źródło zdjęć: © Canva, Giphy, Jakub Wiech, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,20.06.2022 11:00

Lato to czas bicia rekordów temperatur i w pewną czerwcową niedzielę w Polsce byliśmy bliscy wyrównania jednego z nich. Ocieplenie klimatu to nie żarty, choć nie wszyscy w to wierzą. Czemu pogoda to nie klimat i nie powinniśmy się cieszyć ani ze śniegu zimą, ani z upałów latem?

bGxAFVvT

W niedzielę 19 czerwca w niektórych miejscach można było się ugotować. I nie mówię tu tylko osobach, które w ten piękny, słoneczny dzień postanowiły wypoczywać na zabetonowanych rynkach, z których wycięto drzewa dające minimum cienia i chłodu.

W Polsce dziewiętnastego czerwca prawie pobito kolejny rekord temperatur. Klimatolodzy biją na alarm, ale niektórzy twierdzą, że nie ma się czym martwić, bo to tylko "pogoda". Kto ma rację?

bGxAFVvV

Rekord temperatury w Polsce w czerwcu

Jak informują Wiadomości WP, w niedzielę 19 czerwca w Polsce prawie wyrównał się rekord temperatur. Najcieplej było w Słubicach i Krzyżu. Do pobicia zabrakło mniej więcej 0,5 st. C. Możliwe, że rekord padł na stacji IMGW w Gorzowie Wielkopolskim.

Najwyższa zanotowana lokalnie w niedzielę temperatura to 37,8 st. C. Taką wartość wskazały termometry w Słubicach (Lubuskie) i w Krzyżu (Wielkopolskie). Poprzedni rekord był notowany na tej stacji trzy lata temu i było to 37,6 st. C.

- Wiadomości WP
trwa ładowanie posta...

Pogoda to nie klimat

Wielu klimatologów postanowiło tego dnia zwrócić uwagę na problem globalnego ocieplenia i ogólnego wzrostu temperatury na Ziemi. Nie wszyscy są jednak przekonani do ich stwierdzeń i uważają, że to tylko forma "straszenia".

bGxAFVvX

W swoich rozważaniach klimatyczni sceptycy powołują się na zimny i deszczowy maj, a także zimę i śnieg. Twierdzą, że wtedy naukowcy i klimatolodzy mówią, że "pogoda to nie klimat" i apelują o to, by nie cieszyć się faktem, że w Polsce jeszcze pojawia się coś takiego jak śnieg. Według nich ten jeden dzień rekordowych upałów to też "tylko pogoda".

trwa ładowanie posta...

Cóż musimy tu sobie wyjaśnić jedną rzecz: pogoda to nie klimat. Jeśli mówimy o pogodzie, to mamy na myśli stan atmosfery w konkretnej chwili. Opisujemy to, co dzieje się tu i teraz, mając na uwadze, że sytuacja może zmienić się dynamicznie. Wie o tym każdy, kto w upalny dzień doświadczył nagłego, krótkiego i ulewnego deszczu.

bGxAFVwd

Klimat to parametry pogody, które są uśredniane na przestrzeni kilkudziesięciu, kilkuset lat. Naukowcy, którzy się nim zajmują, porównują i badają to, jak ta jednostkowa, jednodniowa "pogoda" prezentuje się w większym, czasowym ujęciu. Sprawdzają też, jak zmieniała się na przestrzeni lat oraz jak te zmiany wpływają na nasze życie i przyszłość.

Najprościej rzecz ujmując: pogoda to coś, co określacie, patrząc rano za okno. Klimat to coś, co naukowcy badają i co zajmuje im trochę więcej czasu niż takie zerknięcie przez okno. Różni je perspektywa czasowa i ilość zgromadzonych danych. Opisują je też inne, choć łączące się zjawiska.

trwa ładowanie posta...

Śnieg to pogoda, a wysokie temperatury to już klimat?

Zimą, gdy spada śnieg, niektórzy wrzucają do sieci zaśnieżone zdjęcia i twierdzą, że to dowód na to, że nie ma kryzysu klimatycznego. Wtedy osoby zajmujące się klimatem piszą o tym, że to tylko zjawisko pogodowe, które nie ma niczego wspólnego z większymi zmianami.

bGxAFVwe

Robią to nie dlatego, że uważają, że pogoda to klimat. Zwracają na to uwagę w ten sposób, bo właśnie wielu ludzi może sobie takie zjawisko pogodowe wyjąć z całego szeregu zbieranych danych i stwierdzić, że "kryzysu klimatycznego nie ma, wszystko jest ok, pada deszcz i śnieg, nie ma się czym przejmować".

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Jeśli przy rekordach temperatur mówią o kryzysie klimatycznym, to robią to nie dlatego, że pogoda to klimat. Mówią o tym tylko po to, by podnieść naszą świadomość, zwrócić uwagę na wykresy i tendencje, a taki najgorętszy dzień po prostu "wybija się" na tle reszty.

bGxAFVwf

Oznacza to po prostu, że nie powinniśmy się cieszyć ani ze śniegu, ani z deszczu, ani z tych wysokich temperatur. Powinniśmy za to wziąć sobie do serca wykresy i raporty, które pokazują, jak wpłynie na nas postępujące ocieplenie klimatu. Zapraszam do raportu IPCC i do zapoznania się z tym, co mówią naukowcy. Seans tego filmu może jakkolwiek pomóc:

„Można panikować” reż. Jonathan L. Ramsey | "It's Okay to Panic" 2020 (napisy EN, PL, ES, RU)

trwa ładowanie posta...

Przeczytałam raport IPCC, żebyście wy nie musieli 👍

Źródło: GOV, eko.org.pl, Wiadomości WP

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Protest klimatycznych aktywistów w Warszawie. "Wolimy być nadzy!"