"Już się w Polsce pojawia". Eksperci o pladze szarańczy
Szarańcza wędrowna sieje spustoszenie w uprawach na południu Europy. Eksperci wyjaśnili, jakie są ich przewidywania co do dalszej migracji tego gatunku na północ.
W Polsce szarańcza kojarzona jest głównie z jedną z biblijnych plag egipskich. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że na skutek ocieplenia klimatu ten gatunek przestaje być "egzotyczny" w Europie. W lipcu w północnych Włoszech rekordowe upały i brak deszczu doprowadziły do inwazji szarańczy, która poważnie uszkodziła uprawy owoców i lucerny. Roje zaatakowały pola i sady, zmuszając rolników do przyspieszenia zbiorów. Był to jedyny sposób częściowego uratowania plonów.
Podobne
- Wisła w Warszawie ma tylko 24 cm. Dlaczego polskie rzeki wysychają?
- Gen Z o zmianach klimatu. "Polityka klimatyczna w Polsce... nie istnieje"
- W Hiszpanii powstają schrony klimatyczne. Świat sztukuje się na wojnę z temperaturami
- "Bezdennie głupie komentarze". Jakub Wiech tłumaczy zmiany klimatu
- Fala upałów w październiku. Czym grozi dalszy wzrost temperatur?
Kryzys klimatyczny sprowadzi szarańczę do Polski
Eksperci nie mają wątpliwości, że jeśli kryzys klimatyczny nie zostanie zatrzymany, roje wędrownej szarańczy pojawią się także w Polsce. Dr hab. Paweł Bereś z Instytutu Ochrony Roślin napisał na swoim blogu: "Szarańcza wędrowna już w Polsce się naturalnie pojawia, choć nie tworzy rojów". Podkreślił: "Jeżeli nawet nie znajdzie u nas dobrych warunków, to nie można wykluczyć, że ocieplanie się klimatu nie spowoduje, że liczniej będzie się pojawiała na południu Europy, skąd okazyjnie będzie nalatywała np. na południe kraju".
Tę opinię dla portalu 300gospodarka.pl potwierdził prof. dr hab. Marek Mrówczyński, ekspert ds. upraw rolniczych i ochrony roślin. Stwierdził: "W Polsce, w najbliższych latach, też można spodziewać się lokalnych nalotów szarańczy z rejonów Południa Europy, co może spowodować wielkie straty gospodarcze". Eksperci podkreślili, że szarańczy wędrownej sprzyja stepowienie terenów, a mamy z tym do czynienia już w niektórych województwach Polski środkowej dotkniętych suszą hydrologiczną.
Szarańcza żeruje w gorącym, suchym klimacie
Szarańcza lubi otwarte tereny z piaszczystą glebą. Wybiera siedliska o bardzo silnym nasłonecznieniu, silnie nagrzewające się, z niewielką dostępnością wody. W latach masowego pojawu owady są zbite w masę wzajemnie się dotykających osobników. Dr Bereś wyjaśnił: "To powoduje u nich podekscytowanie. Dotykające się owady, skaczące po sobie, ocierające się o siebie, wydzielają hormony. Tak nakręcone chemicznie owady dopiero stanowią problem, bo kumuluje się tu ich duża liczba z podekscytowaniem 'hormonalnym', w tym chęcią rozrodu i zaspokojenia głodu".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZETKACPER: CHCĘ ZOSTAĆ POLITYKIEM!
Do migracji zmusza szarańczę wędrowną ochrona przed wzajemnym kanibalizmem. Gdy rój opustoszy z roślin dany teren, głód pobudza owady do atakowania innych osobników. Te uciekając jeden po drugim, "przesuwają" całą chmarę na kolejne obszary. Kierunek lotu zwykle jest przypadkowy, zależy np. od wiatru. Roje mogą liczyć miliony owadów i pożerać uprawy do zera w niezwykle szybkim tempie.
Źródło: 300gospodarka.pl, dionp.pl
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos