ekologia
Reklama norweskiej poczty. Kryzys klimatyczny spotyka Boże Narodzenie.
Antarktyda

Rekordowe temperatury na Antarktydzie. Naukowcy nie są w stanie przewidzieć skutków?

Źródło zdjęć: © Canva, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,23.03.2022 13:00

Na Antarktydzie odnotowano rekordowe temperatury. Arktyka również zanotowała znaczące podwyższenia. Naukowcy są jednak... tak samo zaskoczeni jak my.

bGyrENnn

Okazuje się, że zmiany klimatyczne potrafią zaskoczyć nawet naukowców. W marcu odnotowano ekstremalny wzrost temperatur na obu biegunach i niestety na razie nie do końca wiadomo, co to właściwie oznacza.

Rekordy na Płaskowyżu Antarktycznym padły w piątek 18 marca. Stacja Concordia, położona na Antarktydzie Wschodniej, zanotowała u siebie tego dnia temperaturę -11,8 stopni Celsjusza. To ponad 40 stopni więcej niż zazwyczaj. Na półkuli północnej nie jest lepiej.

bGyrENnp

I oto jest, Concordia pobiła swój rekord wszech czasów. I to właśnie wtedy, gdy temperatura powinna gwałtownie spadać.

trwa ładowanie posta...

Rekordy temperatur na Antarktydzie

Stacje znajdujące się w pobliżu bieguna północnego podały, że temperatury są o 30 stopni wyższe niż zazwyczaj. Matthew Lazzara, który jest meteorologiem na Uniwersytecie Wisconsin, powiedział, że takie temperatury na Antarktydzie powinny się pojawić w styczniu i znacząco wykraczają poza wszelkie normy.

bGyrENnr

To temperatura, którą powinieneś zobaczyć w styczniu, nie w marcu. W styczniu mamy tam lato. To, co się dzieje, jest straszne.

- Matthew Lazzara, dailymail.com

Klimatolog z Uniwersytetu w Colorado - doktor Zachary Labe - podaje, że anomalie, które wystąpiły w Arktyce i na Antarktydzie, wiążą się z transportem ciepła i wilgoci w kierunku biegunów. Eksperci mówią również o tzw. rzece atmosferycznej, czyli wąskich obszarach wilgoci, które są skoncentrowane w atmosferze.

trwa ładowanie posta...

Naukowcy też są w szoku

Zarówno Matthew Lazzar, jak i Walt Meier, który jest badaczem lodu w National Snow and Ice Data Center w Bouldor w Kolorado, twierdzą, że to, co wydarzyło się na Antarktydzie, prawdopodobnie jest tylko przypadkowym zdarzeniem pogodowym. Nikt nie wie jednak, jakie będą jego skutki. Ciężko jest też przewidzieć, czy w przyszłości nie dojdzie do podobnych zaburzeń temperatur, ani czy są one częścią daleko idących zmian.

bGyrENnx

To wydarzenie oznacza, że księgi rekordów pisane są na nowo, zmieniają się nasze przewidywania dotyczące tego, co jest możliwe w Antarktyce. To po prostu szalenie nieprawdopodobne wydarzenie, czy może oznacza to coś więcej? W tej chwili nikt tego nie wie.

- Robert Rohde
trwa ładowanie posta...

Zamiast działać - myślimy o niebieskich migdałach

Wiemy, że Arktyka jest bardzo podatna na zmiany klimatyczne i ociepla się od dwóch do trzech razy szybciej niż reszta naszego globu. Naukowcy od lat mówią o tym, że pogłębiający się kryzys klimatyczny będzie prowadził do ekstremalnych i nieprzewidywalnych zjawisk, a wydarzenia na biegunach idealnie to obrazują.

bGyrENny

Biorąc jednak pod uwagę nasze dotychczasowe podejście do klimatu, nie sądzę, by cokolwiek się w tej sprawie zmieniło. Przypomnę, że raport IPCC nie wróży nam zbyt dobrej przyszłości, więc naprawdę warto byłoby się po prostu trochę ogarnąć i w końcu zacząć traktować sprawę poważnie.

Źródło: The Guardian, Dailymail, Twitter

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Czy to koniec plastiku i miniszamponów w hotelach? Nowy projekt UE