ekologia
Przez kryzys klimatyczny w Polsce będziemy chorować na malarię? Niepokojące badania
fala upałów i betonoza

Fala upałów to tylko początek. Ten eksperyment pokazuje, że sami sobie jesteśmy winni

Źródło zdjęć: © Facebook, Maciej Kawecki, canva
Anna RusakAnna Rusak,27.06.2022 13:00

Czerwcowa fala upałów to tylko początek naszych temperaturowych problemów. Jeśli narzekacie na gorąco, to powinniście zobaczyć eksperyment grupy "Czechowiczanie dla Przyrody", który uświadamia, jakie piekło sami sobie stworzyliśmy.

bFZXdmUj

Pierwsze dni lata był dość upalne, ale uwaga: można spokojnie napisać, że to tylko początek koszmaru upałów. Alerty pogodowe ostrzegają, że przez najbliższy tydzień będzie nam towarzyszyła lipcowa fala upałów.

Czy pobijemy rekordy temperatur? Niestety, mamy na to spore szanse. I choć dla niektórych niestety pogoda to wciąż klimat (o tym, czemu nie należy mylić tych dwóch pojęć, pisaliśmy w poprzednim tekście), to ten eksperyment grupy "Czechowiczanie dla Przyrody", może pokazać, że naprawdę sami sobie jesteśmy winni.

bFZXdmUl

Fala upałów w czerwcu to tylko początek

Przed nami chyba najbardziej upalny tydzień w tym roku. Nie muszę chyba pisać, że to zapewne tylko przedsmak tego, co nas czeka, jeżeli jakkolwiek nie zareagujemy na postępujący kryzys klimatyczny i ocieplenie klimatu.

Jeżeli temperatury zbliżające się do czterdziestu stopni was przerażają i zastanawiacie się, jak przeżyjecie tę falę upałów, to musicie przeczytać o tym, co czeka nas w przyszłości. Tydzień gorąca to za dużo? Ciekawe co powiedziecie na miesiąc…

Grupa "Czechowiczanie dla Przyrody" uświadamia, że sami sobie zgotowaliśmy ten los

W każdym razie można śmiało powiedzieć, że sami jesteśmy sobie winni. W zeszłym roku tę kwestię postanowiła nagłośnić grupa "Czechowiczanie dla Przyrody", o której niedawno napisał Maciej Kawecki.

bFZXdmUn

Grupa w Czechowicach-Dziedzicach postanowiła przeprowadzić eksperyment i sprawdzić, jakie różnice temperatury występują w różnych punktach miasta. Aktywiści sprawdzili, do jakich temperatur nagrzewa się nawierzchnia.

I co? Oczywiście okazało się, że powszechna betonoza wcale nam nie sprzyja. Nie wiem, czy to jest zaskoczenie, ale różnica temperatur między terenami zielonymi a betonowymi była dość drastyczna. Plac zabaw chociażby nagrzał się aż do 66 stopni.

bFZXdmUt

Przypomnę może jeszcze, że koszenie trawników też wpływa na nasz temperaturowy komfort. Badania w Czechowicach-Dziedzicach pokazały, że tam, gdzie trawa była nieskoszona, było chłodniej prawie o 20 stopni!

Dodajmy jeszcze, że te różnice i zjawisko miejskiej wyspy ciepła poruszaliśmy już w zeszłym roku, gdy pisaliśmy o betonozie. Myślę, że warto tam wrócić i przypomnieć sobie, które miejsca w mieście są najchłodniejsze i dlaczego to właśnie one przynoszą nam ulgę w tym gorącym czasie.

Czy możemy coś z tym zrobić?

Oczywiście, że tak. Wystarczy tylko zostawić drzewa i trawę w spokoju. Zamiast betonowych rynków z drzewami w donicach, przydałyby nam się dobrze zazielenione, pełne cienia place.

bFZXdmUu

Obecna sytuacja to naprawdę dopiero przedsionek temperaturowego piekła, które czeka na nas już za rogiem. Dobrze byłoby więc w końcu zacząć wypracowywać rozwiązania, które jakkolwiek nas na ten scenariusz przygotują. Niestety, zamiast tego co chwila słyszymy tylko o takich np. betonowych planach zabudowy jak ten w Cieszynie. Osoby odpowiedzialne za takie projekty powinny dostawać nakaz spędzenia w takim miejscu chociaż godziny w trakcie upałów. Może to jakkolwiek otworzyłoby im w końcu oczy.

Źródło: Facebook

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Walker,zgłoś
Straszliwie boją się zamachów ze strony spadających... drzew. Dlatego też wolą walić swoimi ukochanymi dupowozami o beton i słupy.
Odpowiedz
0
like
0
dislike
pingu,zgłoś
Proszę przyjechać i zobaczyć centrum miasta / rynek / w Świnoujściu !!! Piękne miejsce ,które kiedyś było całę obsadzone drzewami w tej chwili przypomina betonową pustynię !!!!!! A władze zachwycają się swym poczuciem estetyki !!!
Odpowiedz
3
like
0
dislike
Litości,zgłoś
Ale co to zmieni globalnie? Bo to jakieś bzdury. Mieszkam w mieście, które jest wybitnie zielona, a gorąco i tak jest. To trzeba działać globalnie i w zupełnie innych obszarach, a nie wymyślać, że wszystkiemu winna betonoza. Właśnie takie brednie niszczą walkę o klimat.
Odpowiedz
0
like
12
dislike
Zobacz komentarze: 70
Komentarze (70)
arrow
Potok w Turnicy zanieczyszczony przez Hotel Arłamów? Jest komentarz ośrodka