mem

Z Polski murowanej w Polskę zabetonowaną, czyli dlaczego betonoza to WIELKI problem

Źródło zdjęć: © Materiały własne red. Vibez
Anna RusakAnna Rusak,29.06.2022 11:02

Nie pomogą kurtyny wodne, a już na pewno nie pomogą kolejne parkingi i betonowe donice. Betonoza to problem, który już dotyka każdego z nas, a - nie oszukujmy się - będzie tylko gorzej.

Warszawa, 25 czerwca. Idziemy w Paradzie Równości. Na termometrach 30 stopni, na niebie ani jednej chmurki. Nie muszę chyba pisać, że umieramy z gorąca. A prawda jest taka, że wystarczyłaby jedna zmiana, żeby temperaturę obniżyć o tych kilka znaczących stopni.

Choć oczywiście tę aktualną falę upałów - chyba pierwszą w tym roku, ale na pewno nie ostatnią. Można ją po prostu zrzucić na porę roku, kryzys klimatyczny, pecha czy cokolwiek innego. Prawda jest jednak taka, że to my sami zgotowaliśmy sobie ten los - pełen potu i dusznego powietrza.

Betonem zalej ulice

Wyjdźcie na ulicę jakiegokolwiek miasta lub miasteczka wokół i rozejrzyjcie się dookoła. Co widzicie? Blok, obok kolejny, gdzieś w tle jakiś wieżowiec, może ratusz. Trochę chodnika, jakiś pasek wygolonej trawy i betonowe doniczki. Część z nich miała nawet to szczęście, że w końcu udało się w nich posadzić jakieś małe drzewko. Tyle.

Tutaj kilka zdjęć poglądowych, żeby można sobie było zwizualizować problem:

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Można to jednak rozwiązać

Jak? Na pewno nie przez ustawianie kurtyn wodnych. Jasne, dają przyjemne, chwilowe ochłodzenie, ale jednocześnie marnują wodę. Wodę, której i tak już nie mamy – prawie 150 gmin zaapelowało do swoich mieszkańców o jej oszczędzanie, a mamy dopiero czerwiec.

trwa ładowanie posta...

Kurtyny wodne to świetny przykład "maladaptation". To zjawisko opisane w najnowszym raporcie IPCC, na które uwagę zwrócił ostatnio "Świat Wody". Jak możecie się domyślić, to zmiany, które przynoszą więcej strat niż korzyści. Sprawę można by było przecież rozwiązać w zupełnie inny, prostszy sposób - sadząc drzewa.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Pomogłoby też, gdybyśmy ich najzwyczajniej w świecie nie wycinali, co w Polsce chyba jest jakimś utopijnym marzeniem. Bo wiecie, takie drzewo może zmniejszyć temperaturę nie o 5 stopni, a jak się zaraz dowiecie - nawet o prawie 8.

trwa ładowanie posta...

Widać to np. po miejskich wyspach ciepła. W swoim reportażu dla Magazynu Pismo to zjawisko opisał Filip Springer. Reporter o 3:00 rano sprawdzał, jak wyglądają temperatury w różnych miejscach Warszawy.


W ciepłe dni zalane betonem i gęsto zabudowane kwartały nagrzewają się intensywniej niż tereny zielone. Obecność drzew umożliwia obieg wody, a gdzie jest woda, tam jest po prostu chłodniej. Brak drzew wzmaga nagrzewanie, swoje dokładają sztuczne źródła ciepła, takie jak klimatyzatory, silniki samochodów, tramwajów i autobusów czy karoserie pojazdów, które stoją zaparkowane na chodnikach. Zwarta zabudowa dodatkowo uniemożliwia cyrkulację powietrza. Wszystko to podnosi jego temperaturę.

- Filip Springer "Magazyn Pismo"

Gdzie było najcieplej? Tam gdzie nie było drzew, a konkretniej niedaleko Dworca Centralnego - tam termometr pokazał 22,2 stopnie Celsjusza. Gdzie najchłodniej? Chyba nie muszę już odpowiadać na to pytanie:


Park Skaryszewski ma dużą powierzchnię, zróżnicowany drzewostan oraz zbiorniki i cieki wodne. To wszystko, czego potrzebuje miasto, żeby oddychać. Na całej trasie właśnie tutaj panowała najniższa temperatura: 14,3 stopnia Celsjusza.

- Filip Springer "Magazyn Pismo"
trwa ładowanie posta...

Wiecie i my sobie możemy teraz narzekać, że na Paradzie było gorąco, że w ogóle nie da się żyć i myśleć, że nawet otwarte okna nie pomagają, bo powietrze stoi, a noce też są ciepłe. Tylko za parę lat po prostu przez tę betonozę, powycinane na goło trawniki, będziemy umierać. I to częściej niż teraz:

W 2030 roku upały w Warszawie będą zabijać do dwudziestu jeden procent więcej ludzi niż obecnie. Zwłaszcza mężczyzn, którzy przekroczyli siedemdziesiątkę i osoby cierpiące na choroby układu krążenia.

- Filip Springer "Magazyn Pismo"

Gorący czerwiec to też tylko przedsmak tego piekła. Jeżeli zmęczył was ten tygodniowy upał, to zapraszam do naszego tekstu o fali czerwcowych upałów, z którego dowiecie się, że w przyszłości czeka nas miesiąc takich temperatur. Jeżeli ktoś dalej myśli, że pogoda to klimat, to myślę, że niedługo zorientuje się, jak bardzo się mylił.

Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste - zostawmy drzewa i zielone rynki w spokoju. Betonoza nie jest ani praktyczna, ani ładna, a już na pewno nie służy naszemu zdrowiu. Jeśli jednak dalej bedziemy mieli taki stosunek do zieleni jak właściciel auta z poniższego tweeta, to chyba naprawdę przed nami jeszcze daleka droga.

trwa ładowanie posta...

Zachęcam Was więc do przeczytania reportażu Filipa Springera i w ogóle do zapoznania się z całym cyklem „Zmiana klimatu już tu jest”. Rekordy temperatury Ziemi gdzieś tam na jakiś odległych pustyniach nie muszą robić na nas wrażenia. Tylko że te wszystkie problemy nie są gdzieś tam, daleko. Są tuż obok nas. Warto by było w końcu otworzyć na nie oczy, prawda?

Źródło: Magazyn Pismo, Świat Wody, raport IPCC, Twitter

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 28
  • emoji ogień - liczba głosów: 6
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 6
  • emoji smutek - liczba głosów: 7
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 10
Od dwóch dni na osiedlu odbywa się koszenie trawnika tzn.resztek wypalonej przez słońce trawy.
Odpowiedz
1Zgadzam się1Nie zgadzam się
Slawek,zgłoś
A kto rzadzi w duzych, mniejszych miastach? Gdanszczanie maja swoja P. Dulkiewicz , ktora kocha betonowac wszystko, co mozna. Sopot i jego przydent zabetonowal cale M. Cassino. Pytanie: z jakiej partii sa ci wybrancy narodu? Ci, ktorzy tyle krzycza o ocieplaniu sie klimatu....Dowcip roku!!!
Odpowiedz
5Zgadzam się2Nie zgadzam się
jak to smai zgotowlaismy sobie ten los? to wladze miast łąpowkarze bioracy po s stołami od developrków za kaze pre metrow wolne pod budowanie a nie my....
Odpowiedz
3Zgadzam się2Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 49