Wybory Miss USA

Pierwsza transpłciowa modelka może zostać Miss USA! Jaka jest jej historia?

Anna RusakAnna Rusak,01.07.2021 14:50

Osoby transpłciowe stają się na szczęście coraz bardziej widoczne. Kto wie, może niedługo nową Miss USA zostanie transpłciowa modelka? A w Polsce, jakbyście byli ciekawi, bez zmian. Deadnaming wciąż się nas trzyma i Kataluna Enriquez to dla niektórych wciąż „mężczyzna”

Może i Miesiąc Dumy skończył się wczoraj, ale my nie zamierzamy przestać dzielić się z Wami ważnymi wydarzeniami, które są dla nas i dla tej społeczności ważne. Choć pewnie nie jest to news na miarę nowego hiszpańskiego prawa dotyczącego samostanowienia o swojej płci, ale hej! Pierwsza transpłciowa modelka, która może zostać Miss USA, to też niemały przełom!

Modelka - Kataluna Enriquez - podczas niedzielnego konkursu została Miss Nevady, a teraz pojedzie do Oklahomy, żeby 29 listopada zawalczyć o tytuł Miss USA. I pewnie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że będzie pierwszą transpłciową kobietą, która powalczy o ten tytuł.


„Moje zwycięstwo jest Waszym zwycięstwem. Właśnie stworzyliśmy historię. Szczęśliwego Miesiąca Dumy”.

trwa ładowanie posta...

Co wiemy o Katalunie?

Do USA wyemigrowała w wieku 10 lat. Pierwszy raz zaczęła startować w konkurach na miss w 2016 roku. Zdarzało się, że organizatorzy konkursów nie zawsze traktowali ją z należytym szacunkiem. Podczas jednego z nich musiała np. pokazywać zaświadczające o tranzycji papiery od lekarzy.


„W młodym wieku musiałam nauczyć się żyć w cieniu, aby przeżyć. Żyłam dwoma oddzielnymi życiami. Byłam bita, napastowana fizycznie i seksualnie, odmawiano mi podstawowych praw człowieka, byłam zastraszana, przez wiele nocy modliłam się, żeby nigdy się nie obudzić”.

- CBS News
trwa ładowanie posta...

Pierwsza Miss USA, ale nie pierwsza Miss Universe

Warto przypomnieć, że pierwszą trans zawodniczką Miss Universe była Angela Ponce, czyli Miss Hiszpanii z 2018 roku. A to wszystko, ta obecność transpłciowych kobiet, może się w ogóle wydarzać dlatego, że w 2012 roku Miss Universe zmieniło zasady – wcześniej uczestniczkami mogły zostać tylko osoby, które w papierach przy urodzeniu miały wpisaną kobiecą płeć.


„Powiedziałam sędziom, że jako kolorowa, transpłciowa kobieta, która była ofiarą przemocy fizycznej i seksualnej, reprezentuję wszystko to, co jestem z tym krajem nie tak. […] Nasze głosy mają znaczenie. Nie zawsze jesteśmy słyszani, ale zasługujemy chociaż na szansę bycia wysłuchanymi”.

Dla nas to i tak niestety będzie „mężczyzna”

Jak widać niestety w Polsce nie mamy szans na takie unowocześnienie. Zamiast tego wolimy nazywać Katalunę „mężczyzną”, a przynajmniej taką drogą postanowił pójść Super Express. W tym momencie chciałabym wszystkim przypomnieć, że deadnaming to przemoc.

trwa ładowanie posta...

Używanie nazw i określeń, z którymi osoba transpłciowa się nie identyfikuje jest naruszaniem jej dobra. Ja rozumiem, że hasło „facet został miss” pewnie się lepiej klika i przykuwa uwagę, ale wydaje mi się, że dobro danej osoby powinno być jednak ważniejsze.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 5
Ten "facet", jak ją określił SE, jest ładniejszy i bardziej kobiecy od niejednej polskiej Grażyny.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
🤮🤮🤮🤮🤮🤮
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się