Pierwsza transpłciowa modelka może zostać Miss USA! Jaka jest jej historia?
Osoby transpłciowe stają się na szczęście coraz bardziej widoczne. Kto wie, może niedługo nową Miss USA zostanie transpłciowa modelka? A w Polsce, jakbyście byli ciekawi, bez zmian. Deadnaming wciąż się nas trzyma i Kataluna Enriquez to dla niektórych wciąż „mężczyzna”
Może i Miesiąc Dumy skończył się wczoraj, ale my nie zamierzamy przestać dzielić się z Wami ważnymi wydarzeniami, które są dla nas i dla tej społeczności ważne. Choć pewnie nie jest to news na miarę nowego hiszpańskiego prawatarget="_blank"> dotyczącego samostanowienia o swojej płci, ale hej! Pierwsza transpłciowa modelka, która może zostać Miss USA, to też niemały przełom!
Podobne
- Najmłodsza transpłciowa modelka na Fashion Weeku. Ma zaledwie 10 lat
- Transpłciowa modelka nową twarzą Armaniego! Wielkie marki otwierają się na osoby LGBTQ+
- Pierwsza, transpłciowa lalka Barbie wzorowana na Laverne Cox pozwala odzyskać dzieciństwo
- Top Model - transpłciowa modelka wystąpiła w nagiej sesji. Stacja pomyślała o sensownym wsparciu
- Tommy Dorfman wyautowała się jako transpłciowa kobieta: "Tranzycja jest piękna"
Modelka - Kataluna Enriquez - podczas niedzielnego konkursu została Miss Nevady, a teraz pojedzie do Oklahomy, żeby 29 listopada zawalczyć o tytuł Miss USA. I pewnie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że będzie pierwszą transpłciową kobietą, która powalczy o ten tytuł.
Co wiemy o Katalunie?
Do USA wyemigrowała w wieku 10 lat. Pierwszy raz zaczęła startować w konkurach na miss w 2016 roku. Zdarzało się, że organizatorzy konkursów nie zawsze traktowali ją z należytym szacunkiem. Podczas jednego z nich musiała np. pokazywać zaświadczające o tranzycji papiery od lekarzy.
Pierwsza Miss USA, ale nie pierwsza Miss Universe
Warto przypomnieć, że pierwszą trans zawodniczką Miss Universe była Angela Ponce, czyli Miss Hiszpanii z 2018 roku. A to wszystko, ta obecność transpłciowych kobiet, może się w ogóle wydarzać dlatego, że w 2012 roku Miss Universe zmieniło zasady – wcześniej uczestniczkami mogły zostać tylko osoby, które w papierach przy urodzeniu miały wpisaną kobiecą płeć.
Dla nas to i tak niestety będzie „mężczyzna”
Jak widać niestety w Polsce nie mamy szans na takie unowocześnienie. Zamiast tego wolimy nazywać Katalunę „mężczyzną”, a przynajmniej taką drogą postanowił pójść Super Express. W tym momencie chciałabym wszystkim przypomnieć, że deadnaming to przemoc.
Używanie nazw i określeń, z którymi osoba transpłciowa się nie identyfikuje jest naruszaniem jej dobra. Ja rozumiem, że hasło „facet został miss” pewnie się lepiej klika i przykuwa uwagę, ale wydaje mi się, że dobro danej osoby powinno być jednak ważniejsze.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Koniec z wagarami? MEN chce walczyć z niską frekwencją
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos