Papierosy znowu modne? Coraz więcej młodych Niemców pali. A w Polsce?
Uzależnienie od papierosów dotyka młode pokolenie. Przynajmniej w Niemczech, gdzie odsetek palaczy wśród nieletnich znacząco wzrósł. Politycy przyznają, że jest to powód do niepokoju.
Długoterminowe palenie papierosów może skutkować wieloma niebezpieczeństwami. Jak podaje portal.abczdrowie.pl, od palenia szybciej starzeje się skóra, ma się nieświeży oddech i nieładny zapach ubrań, pojawia się szereg komplikacji zdrowotnych, np. ryzyko zachorowania na raka płuc. Mimo tych powszechnie wiadomych konsekwencji palenia, coraz więcej młodych sięga po papierosy.
Podobne
- Pokolenie bez papierosów w Nowej Zelandii. Tak, to możliwe, a ja już im zazdroszczę
- Legalna marihuana do końca roku. Trzy krzaczki na osobę
- Pizzeria dostarczała narkotyki na dowóz. Oprócz placków rozwozili kokainę
- HBO Max wymazuje papierosy z plakatów filmowych. Efekt absurdalny
- Berlin rozdaje pieniądze na imprezy. Oferta tylko dla młodych
Coraz więcej młodych Niemców sięga po papierosy
Serwis "Deutsche Welle" opublikował wyniki Badania Zachowań Palących (DEBRA). Statystyki mogą budzić grozę. W 2022 roku odsetek palaczy w grupie wiekowej 14-17 lat zwiększył się do 15,9 proc. Dla porównania w 2021 roku odsetek palaczy w tej grupie wiekowej wyniósł jedynie 8,7 proc.
Raport stwierdził, że łącznie ponad 400 tys. nieletnich w Niemczech pali papierosy, chociaż zgodnie z ustawą o ochronie młodzieży nie mogą kupować wyrobów tytoniowych. Badacze wyrazili zaniepokojenie wynikami. Naukowcy nie przedstawili powodów, dlaczego palaczy przybywa wśród młodego pokolenia.
Wzrost liczby palaczy w skali całych Niemiec jest rekordowy odkąd DEBRA publikuje raport (czyli od 2016 roku). W grupie wiekowej 18-24 lata odsetek palaczy wzrósł z 35,6 proc. w 2021 rok do 40,8 proc. w 2022 roku. W grupie wiekowej powyżej 25 lat odsetek palaczy wzrósł z 30,8 proc. w 2021 roku do 35,6 proc. w 2022 roku. W ciągu roku wzrosła liczba osób palący klasyczne wyroby tytoniowe jak i e-papierosy.
Politycy wyrażają niepokój
Niemiecki minister zdrowia Karl Lauterbach (SPD) w wywiadzie dla "Der Spiegel" przyznał, że wyniki badania są bardzo dużym powodem do niepokoju. "Będziemy teraz szczegółowo analizować dane. A potem trzeba będzie pomyśleć o środkach na lepszą ochronę młodzieży" - oznajmił polityk.
Naukowcy przygotowali raport w oparciu o ankiety, w ramach których co dwa miesiące przepytują ok. 2 tys. osób. Definiują palenie jako "codzienne lub nieregularne spożywanie papierosów lub tytoniu w innej postaci".
W Polsce palenie papierosów nadal modne wśród młodych
Według badań CBOS-u, w latach 1992 – 2003 obserwowaliśmy regularny wzrost liczby uczniów, którzy palą papierosy – z 23 proc. badanych do 31 proc. Zmianę sytuacji odnotowujemy w 2008 roku, gdy odsetek palących uczniów spadł do 22 proc., by w 2018 osiągnąć tylko 18 proc. Zła wiadomości jest taka, że palenie zdaje się znowu wracać do łask, a wszystko za sprawą elektronicznych papierosów, które po pierwsze łatwiej ukryć, a po drugie wciąż pokutuje przekonanie, że są mniej szkodliwe niż zwykłe papierosy. W 2021 roku do regularnego palenia przyznaje się 20 proc. badanych uczniów.
Popularne
- Chill Guy podbija internet. O co chodzi z wyluzowanym ziomkiem?
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Naruciak i Psycholoszka stracili pieska. "Nie wybaczę sobie nigdy"
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Podgrzej pizzę na PlayStation 5. Pizza Hut prezentuje nietypowy gadżet
- Genzie prezentuje: "100 DNI DO MATURY". Zapowiada się wielki hit?
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu