lifestyle
Czarny hot dog. Black Dog jest już w sklepach sieci Żabka [RECENZJA]
Palenie

Pokolenie bez papierosów w Nowej Zelandii. Tak, to możliwe, a ja już im zazdroszczę

Źródło zdjęć: © Daniel Ramos / Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,28.04.2021 13:10

Rząd Nowej Zelandii pracuje nad ustawą, która delegalizowałaby fajki. Czy to szansa na pierwsze pokolenie wolne od papierosów?

bGxsAJTn

Mogłabym napisać, że według Światowej Organizacji Zdrowia palenie co roku zabija ponad 7 milionów osób, ale przecież chyba wszyscy dobrze wiemy, że po prostu jest ono szkodliwe. Mówiły już o tym liczne kampanie, wciąż mówią o tym same opakowania, których drastyczne obrazki mają zniechęcić kupujących do sięgnięcia po fajkę.

Czy to się sprawdza? Ciężko stwierdzić, w każdym razie ja nie znam nikogo, kto rzuciłby palenie dzięki kampanii (aczkolwiek rozumiem, czemu powstają). Niemniej, problem na pewno nie zniknął, a mógłby. Na drodze do takiego rozwiązania sprawy jest właśnie Nowa Zelandia.

Nowa ustawa, zaproponowana przez tamtejszy rząd, chce rozprawić się z wyrobami tytoniowymi na wielu płaszczyznach. Jednym z bardziej kontrowersyjnych punktów tego zarządzenia jest trwała delegalizacja papierosów dla osób urodzonych po 2004 roku.

George | Tell Your Story | Nexus Studios

Co to oznacza?

Najprościej rzecz ujmując – osoby, które w 2022 roku staną się pełnoletnie, po prostu nie będą mogły kupić papierosów. W zasadzie nigdy nie będą mogły tego zrobić, nigdy też nie dowiedzą się, jak to jest palić fajka przed szkołą (całe szczęście). Czy to ograniczenie wolności obywatelskiej? Raczej troska o zdrowie przyszłych pokoleń. Jak mówi zastępczyni ministra zdrowia Ayesha Werrall:

bGxsAJTp

„Co roku około 4500 Nowozelandczyków umiera na skutek palenia. Aby osiągnąć założone przez nas cele, musimy bardziej kontrolować ten proces”.

- Ayesha Werrall/The Guardian

Ale spokojnie, pomyślano też o osobach starszych, które już się uzależniły. Poza wyżej przytoczonym zakazem sprzedaży, ustawa zakłada zmniejszenie ilości nikotyny w wyrobach tytoniowych i ograniczenie miejsc, w których można zaopatrzyć się w fajki.

Kontrowersje

Przeciwnicy tego projektu obawiają się, że tak drastyczne przepisy mogą doprowadzić do poszerzenia się szarej strefy i przemytu. Jasne, jeśli ktoś będzie chciał zapalić, to zapali, ale w zasadzie to dotyczy wszystkich używek, a taki ustawowo ograniczony dostęp z wizją kary, z pewnością jakoś by tę chęć ograniczył.

bGxsAJTr

Poza tym wydaje mi się, że to objęte ewentualnym zakazem pokolenie, już średnio w ogóle jara się paleniem papierosów. Myślę, że to był trend bardziej dotykający trochę starsze roczniki. W każdym razie nikt już nie jest „fajny” tylko dlatego, że pali – wręcz przeciwnie. A jeśli chodzi o tę „zabieraną przez państwo wolność”, to umówmy się, że używki już same w sobie są produktem, który tę wolność zabiera.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
PMS to nie powód do żartów. "W skrajnych przypadkach wycinamy macicę" [WYWIAD]